V Polanově síni v Knihovně města Plzně se ve středu 29.dubna od 18 hodin můžete vydat po stopách života významné české osobnosti, písničkáře, herce, dramatika i režiséra Karla Hašlera v unikátním představení Hašler! Hašler! Hašler! Formou divadla jednoho herce s Michalem Boškou v titulní roli jej připravila divadelní společnost Kostým.
Autorkou scénáře je Květa Drahokoupilová, hudbu připravil Přemysl Zíka, který při představení zajistí i klavírní doprovod. V představení plném známých staropražských písniček a klasických ´Hašlerek´, ale i několik méně známých Hašlerových písní mapuje pohnutý osud slavného kabaretiéra, hudebníka a herce. Hra přináší nahlédnutí do doby první republiky i nacistického protektorátu.
Karel Hašler patří k největším českým písničkářům. Jeho písničky přetrvaly jedno století i obě světové války. Důvěrně je známe, i když často ani nevíme, že jejich autorem je Karel Hašler, protože mnohé zlidověly. Podobně máme rádi filmy pro pamětníky, aniž si všimneme, že v titulcích je uvedeno Hašlerovo jméno ať už jako herce nebo režiséra, scenáristy či autora hudby a písní. O zlatý věk kabaretu se ve 20. letech zasloužil jako ředitel v kabaretech Lucerna a Rokoko. Napsal řadu revue pro varieté v Karlíně. Měl své pořady v rozhlase a pro své písně si založil vlastní vydavatelství. Jako ředitel pobočky His Masters Voice vedl vydavatelství gramofonových desek a provozoval obchod s gramofony. Psal operetní libreta, publikoval fejetony a satirické básně v časopisech, s písničkami vystupoval na zájezdech. Jako filmový herec byl úspěšný už v době němého filmu. S nástupem zvukového filmu ve 30. letech našel své další životní poslání. Psal filmovou hudbu a písně, byl režisérem, hercem, scenáristou (filmy Písničkář, Ať žije nebožtík, Hordubalové, Švanda dudák, Jedenácté přikázání, Roztomilý člověk, Pantáta Bezoušek, Městečko na dlani, Babička aj.) Ztvárnil přes 20 filmových rolí.
V době sílícího ohrožení fašismem a za německé okupace pořádal písňové večery burcující protiněmecké pocity, vlastenectví a odpor proti okupantům. V roce 1941 byl zatčen gestapem a odvezen do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde v prosinci téhož roku na následky mučení zemřel.
Divadelní společnost kostým má na svém kontě již řadu inscenací, s nimiž objela celou republiku, vystupovala s úspěchem i v Praze, kde bylo představení o Hašlerovi již uvedeno. Mezi její počiny patří například pořady o K. H. Máchovi, K. Čapkovi, Václavu III., ale i detektivka Kapka jedu či úprava slavného dramatu Cyrano.
Foto: Divadelní spolek Kostým