Když jsme před několika týdny informovali o odchodu legendárního dirigenta Arnošta Moulíka, netušili jsme, že nebeský orchestr bude zanedlouho dirigovat i další jeho současník, Ivo Pavelka. Zemřel po delší nemoci 21. ledna 2023 ve věku pětaosmdesáti let.
Ivo Pavelka, nadaný dirigent, klavírista a varhaník, se narodil 17. října 1937 v Bělčicích u Příbrami. Vystudoval Pražskou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1960. Mezi jeho učitele patřili Miroslav Barvík, Jan Bedřich Krajs, Ladislav Vachulka a Otto Albert Tichý. Od roku 1959 působil jako učitel, později jako ředitel na Lidové škole umění v Březnici. Od roku 1965 byl korepetitorem opery Divadla J.K. Tyla v Plzni, od roku 1976 dirigentem operety. Až do svého odchodu do důchodu v roce 1998 řídil přes padesát operetních a muzikálových premiér. Po tři sezony byl zastupujícím šéfem plzeňské operety. V říjnu 1998 dirigoval na koncertním turné v Holandsku orchestr Plzeňské konzervatoře a místní pěvecký sbor při provedení Haydnova oratoria Stvoření. Po odchodu z divadla řídil během mnoha koncertů Plzeňský smyčcový orchestr s významnými operetními sólisty a po řadu let vedl poloprofesionální Plzeňské orchestrální sdružení, se kterým pravidelně koncertoval až do covidové pandemie. Sdružení uvádělo nejen operetní, ale také rozsáhlý operní a koncertní repertoár.
Ivo Pavelka byl „opereťákem“ tělem i duší. Dirigoval nejen největší operetní hity, jako Polskou krev, Vinobraní, Mamzelle Nitouche, Krále tuláků, Žebravého studenta, Veselou vdovu, Netopýra, Kouzlo valčíku, Cikánského barona, ale také první plzeňská uvedení světových muzikálů Řek Zorba, Muž z kraje La Mancha, Každý má svého Leona nebo Merci B. Okudžavy. Hudebně nastudoval také celou řadu původních českých muzikálů a hudebních komedií, například Cindy, Mušketýři po 30 letech, Zlého jelena, Gordický uzel či Oskara. Spolupracoval s celou řadou skvělých režisérů, jako byl Stanislav Fišer, Jaroslav Heyduk, Petr Novotný, Josef Koníček a v novodobé éře především Miroslav Doutlík, se kterým společně připravili i první porevoluční inscenaci, velmi emotivní a dodnes nezapomenutelnou inscenaci Filosofské historie (A.Jirásek – J.Dietl – Z.Petr). Jeho dirigentskými parťáky byli postupně legendární J.O. Karel, Petr Broch, Vítězslav Podrazil a Pavel Kantořík. S J.O. Karlem společně také doprovázeli na dva klavíry kultovní inscenaci Ohňostroje v plzeňské Alfě z roku 1981.
Po operetním koncertu v roce 2010 Ivo Pavelka uvedl: „Jak se vyvíjí lidé a technika, vyvíjí se také hudební vkus publika. V současné době je takzvaně in především muzikál, ale dobrá vážná a operetní hudba je podle mě nesmrtelná.“
Celou polovinu života stála po boku Ivo Pavelky jeho manželka Eva Pavelková Marková, jedna z nejvýraznějších českých operetních subret. Podporovala jej v době jeho stáří a nemoci až do posledních dní. V posledních letech společně vystupovali například v Masných krámech či Domě hudby. Roku 1973 Ivo Pavelka obdržel Medaili Bedřicha Smetany, v osmdesátých letech získal Cenu literárního fondu.
Vždy jsem s pokorou poslouchal jeho vyprávění a čerpal z jeho hudebních znalostí. Byl nejen znamenitým operetním specialistou, ale také výborným doprovazečem, klavíristou, varhaníkem a inspirativním člověkem. Jeho umění zůstane nesmrtelné díky mnoha nahrávkám, mimo jiné CD „Ó, můj papá,“ nazvané podle ústředního hitu z Ohňostroje.