Poslední letošní premiéra v rámci žánru muzikálu a operety připadla tentokrát Divadlu F.X.Šaldy v Liberci, které uvede nové nastudování klasické operety Franze Lehára /1870-1948/ ZEMĚ ÚSMĚVŮ.
Franz Lehár, pokračovatel vídeňských operetních mistrů, jako byl Johann Strauss ml., Franz von Suppé a Karl Millöcker, proslul jako skladatel “operet v moll”. Tím, že jeho poslední operetní díla nekončila happy-endem, v podstatě předznamenal muzikálovou vlnu, která vynesla, alespoň v Americe, nový divadelně hudební žánr na vrchol popularity ještě za jeho života. Zatímco ze skladatelova prvního období zábavných operet se nejlépe prosadila Veselá vdova a Hrabě Luxemburg, později sklízel úspěchy s vážnější Giudittou a Zemí úsměvů /v originále Das Land des Lächelns/. Tu sám považoval za vrchol svého díla: “ „Tato opereta je mým nejzdařilejším dílem, které jsem dosud napsal. Z hlediska divadelního působení převýší Veselou vdovu. Toto dílo je korunou mé celoživotní práce,“ prohlásil kdysi.
I Lehár podlehl ve 20.letech minulého století obrovské módě všeho orientálního, od vykládaných stolečků přes lampióny až po inspiraci uměleckými tématy. Romantická opereta, bohatá na melodie plné citu a jemné erotiky, je operetou s idealizovaným pohledem na exotickou Čínu. Poprvé byla uvedena 9. února 1923 ve Vídni pod názvem Žlutá kazajka. Protože se nedočkal typického „lehárovského“ úspěchu, byla stažena z repertoáru. Skladatel se obrátil na dvojici libretistů Ludwiga Herzera a Fritze Löhnera-Bedu, aby původní libreto Victora Leóna přepracovali. Ti téma lásky čínského prince Su-Čonga k Evropance Líze přepsali ve vábivý příběh se slzavým koncem, který se dočkal bouřlivého přijetí už během své premiéry v přepychovém berlínském divadle Metropol v říjnu 1929 a od té doby se na světová jeviště pravidelně vrací.
Země úsměvů má svým zpracováním i hudební náročností velmi blízko k opeře. Vypjaté pěvecké party jsou proto často obsazovány významnými operními pěvci. Důkazem může nejen vídeňská premiéra s legendárními Jarmilou Novotnou a Richardem Tauberem v hlavních rolích, ale také televizní a rozhlasová nahrávka, kterou vydal v roce 1986 Supraphon. Pod taktovkou Libora Peška tehdy hlavní party nazpívali Gabriela Beňačková, Miroslav Dvorský a Jiřina Marková.
Řada významných pěvců se uplatní i v současném nastudování liberecké opery – ať už je to Rafael Alvarez, Michal Klamo, Gabriela Kopperová či mladá talentovaná pěvkyně Věra Likérová. Hudebně dílo nastudoval dirigent Martin Doubravský, režie se ujal bas-barytonista a režisér Pavel Klečka.
Premiérové obsazení:
Kníže Ferdinand Lichtenfels – Milan Hlavsa
Hraběnka Elizabeth – Gabriela Kopperová
Hrabě Gustav Pottenstein – Zdeněk Nádeník
Hraběnka Hardeggová – Jana Ottová
Generál – Jaroslav Rainer
Princ Su-Čong – Michal Klamo
Mi, jeho sestra – Věra Likérová
Kníže Čang – Bořivoj Shejbal
Vrchní eunuch – Jiří David
Premiéra v Divadle F.X.Šaldy v Liberci 19.prosince 2008, nejbližší reprízy 26.prosince 2008, 13. a 27.ledna 2009.
Foto: Divadlo F.X.Šaldy Liberec