“Když jsem svým známým říkala, že jedu do Brna otevírat nové divadlo, všichni se podivovali – dnešek prý divadlu nepřeje a možná se některá budou zavírat. O to větší se stal v Brně zázrak,” zahájila svou řeč k slavnostnímu otevření zbrusu nové budovy Divadla na Orlí, Hudebně – dramatické laboratoře JAMU, náměstkyně MŠMT ČR Eva Bartoňová. Zmíněná scéna otevřela své brány novinářům, významným brněnským umělcům, hostům a později i široké veřejnosti včera odpoledne.

Celý slavnostní ceremoniál, moderovaný Jakubem Rekem a Janem Řezníčkem, byl symbolicky pojat jako dlouhé těhotenství a bolestný porod. Vždyť od nápadu k realizaci uběhlo téměř deset let. Architektonická soutěž byla vypsána už v roce 2003, svým účelům slouží nová divadelní scéna od včerejška, kdy měl na jejím jevišti českou premiéru americký taneční muzikál Footloose.

Rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Ivo Medek zdůraznil, že projekt především ideově propojí obě fakulty školy, Hudební a Divadelní.
„Záměr vybudovat vlastní scénu pro aktivity v oblasti hudebního divadla – především operní a muzikálové – ale i různé multimediální projekty, vyšel z potřeby generované rozmachem studijních oborů tohoto zaměření. Nové divadlo umožní studentům obou našich fakult pracovat s nejmodernějšími divadelními, zvukovými a světelnými technologiemi a vstupovat tak do praxe,” vysvětluje profesor Medek. Mnohokrát během projevů zaznělo z úst pozvaných hostů přání, aby divadlo, jakožto umění živé, odlákalo do ulic alespoň část veřejnosti od internetu a mnohdy stupidních televizních pořadů.

Architektonicky střídmá budova postavená podle návrhu Milana Raka a Pavla Rady se nachází v samém historickém srdci Brna, v ulici Orlí, nedaleko Měnínské brány. Zde stál v proluce, která vznikla bombardováním na konci 2. světové války, pouze provizorní objekt truhlárny. Výškově je divadlo srovnatelné s okolní zástavbou, například s protilehlými obytnými domy, a je nižší než blízký obchodní dům Centrum na Malinovského náměstí. Průčelí je oživeno grafikou, která vychází z hudební náplně divadla a symbolizuje tóny přepsané do schématu klaviatury. Zadní část budovy poroste zeleň. Variabilní hlavní sál pojme 120 – 150 diváků a je možné jej z klasického kukátkového uspořádí změnit v tzv. cirkusovou arénu a hrát uprostřed sálu. Studenti budou mít k dispozici také špičkově vybavené nahrávací studio. Součástí divadla jsou dále tři zkušebny a šatny pro sólisty a sbor. Nechybí ani velkorysé “občerstvovací zázemí” – moderní divadelní bar a stylová sklepní vinárna, kde se budou moct adepti umění setkávat s brněnskou veřejností.

Slavnostní ceremoniál zahájilo výrazovým tancem duo Tereza Slavkovská – Michaela Foitová, dále vystoupily formace Percussion Ensemble JAMU, Žesťové kvinteto JAMU či Jazz Ensemble JAMU. Patrně největší úspěch u diváků sklidilo netradiční smyčcové kvarteto, které zahrálo mistrovsky v úpravě pro čtyři kontrabasy populární Uherský tanec č.5 Johannesa Brahmse.

Po americkém muzikálu Footloose zazní v této sezoně v Divadle na Orlí ještě muzikály Taneční maraton na Steel Pier a Pokrevní sestry o konfliktu Alžběty I. a Marie Stuartovny.
Operní nadšenci se letos mohou těšit na Evropskou turistiku od Josefa Berga a Krásku a zvíře Miloslava Ištvana. V březnu 2013 pak nabídne JAMU svůj umělecký pohled na českou operu nejnárodnější – Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany.

Popřejme novému Divadlu na Orlí celou plejádu neotřelých uměleckých nápadů a mnoho nadšených diváků. Nakročeno má nadějně!



Foto: Vítězslav Sladký, Brno 24. října 2012