Repertoár nové divadelní sezony 2011/12 představilo novinářům i abonentům již také Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem ústy svého ředitele Tomáše Šimerdy. Kromě oper Rusalka, Komedianti, Gianni Schicchi a baletů Legenda o lásce a Jessie a Morgiana potěší ústecké divadlo také příznivce “lehké múzy” nastudováním dvou operet a jednoho světového muzikálu. Už v září zazní v SDOB lidová opereta Na tý louce zelený, v listopadu světoznámý muzikál Funny Girl a v květnu příštího roku vídeňská opereta Hraběnka Marica.
Jára Beneš: NA TÝ LOUCE ZELENÝ
Premiéra 23. září 2011
Psal se 28. červen roku 1935, když z jeviště nuselského „Tyláčku“ poprvé zazněly šlágry „hodné mistrů“ – pochod „Co by bylo do myslivce“, slowfox „Venoušku, Venoušku, to se dělá“, valčíkový duet „Na tý louce zelený roste babyka“, valčík „Já bych chtěl mít tvé foto“ a další známé melodie, které jsou vtipně začleněné do příběhu o tom, co se stane, když na venkovském panství, kde se zastavil čas, přijíždí ze Švýcar jeho nová majitelka Alena Skalická. Ta se rozhodne tamní fungující, ale podle jejího názoru zastaralé hospodářství modernizovat podle posledních vědeckých poznatků potrhlého profesora Václava Bulfínka… Své plány hodlá realizovat okamžitě a rázně – k velké nelibosti inženýra Jiřího Miláčka, který byl až doposud za chod panství zodpovědný, nemluvě o hajném Štětivcovi, pro kterého je příjezd slečny Skalické hotovou pohromu…
Dílo se těší velké oblibě dodnes, s úspěchem jej hrají česká divadla i nejrůznější zájezdové a ochotnické spolky. Této operetě se dostalo té cti, že doslova zlidověla, po premiéře dosáhla 465 repríz a úspěchy slavila nejen u nás, ale také v Belgii, Rakousku, Německu, nebo ve Spojených státech. V úloze hajného Štětivce se představí populární komik Josef Alois Náhlovský.
I. Lennart – J. Styne – B. Merrill: FUNNY GIRL
Premiéra 25. listopadu 2011
Slavný americký muzikál vypráví o nevšedním talentem a mimořádným smyslem pro humor obdařené „praštěné“ Fanny – ošklivém a nedoceněném káčátku, které čeká hvězdná kariéra a osudový vztah k hazardnímu hráči Nicku Arnsteinovi. Předobrazem hlavní hrdinky tohoto dnes už kultovního amerického muzikálu Funny Girl byla skutečná Fanny Briceová, která v letech 1910–36 fascinovala diváky v revuálních představeních legendárního režiséra a producenta Florenze Ziegfelda. Libretistka Isobel Lennartová zpracovala její neobyčejný životní příběh jako inteligentní hudební komedii. Písně, které na texty B. Merrilla napsal Jule Styne, se staly evergreeny. Život hlavní hrdince nenapodobitelným způsobem vdechla Barbra Streisandová nejen při světové premiéře na Broadwayi (1964), ale o čtyři roky později i ve stejnojmenném filmu Williho Wylera, za nějž obdržela Oscara.
V titulní roli by se měla objevit hvězda pražské muzikálové scény Monika Absolonová, za dirigentský pult se opět postaví muzikálová a operetní legenda Arnošt Moulík.
Emmerich Kálmán: HRABĚNKA MARICA
Premiéra 18. května 2012
Hraběnka Marica je jednou z posledních velkých klasických operet. Složil ji v roce 1924 slavný tvůrce vídeňského stříbrného věku operety Emmerich Kálmán, a toto dílo bývá zároveň nazýváno také nejmaďarštější operetou. Kálmán totiž do Hraběnky Marici mistrovsky zakomponoval barvité melodie a tance své vlasti.
Tato opereta, plná vtipných zápletek, okouzluje cikánskou melodikou, maďarským temperamentem a vůbec skvělou hudbou – ohnivými čardáši, cikánskými písněmi a melodickými šlágry, jako je Kde bydlí láska?, Tam kde je Varasdin nebo Cikáne, hraj.
Děj operety se odehrává na začátku XX. století na maďarském panství krásné a bohaté hraběnky Marici. Zchudlý hrabě Tassilo se nechá inkognito najmout jako správce Maricina panství, aby vydělal peníze na věno pro svou sestru. Hraběnka Marica a hrabě Tassilo se do sebe zamilují, avšak hrabě se ocitne v podezření, že mu nejde o lásku, ale o její peníze. Řada romantických peripetií vede ke šťastnému závěru, který přináší vysvětlení všech nedorozumění a vítězství lásky.
Ilustrační foto: Archiv autora