Na koncertě 5. května v Měšťanské besedě vystoupí plzeňské naděje klasické hudby, letošní držitelé prestižní ceny Plzeňský Orfeus za rok 2015 a Plzeňský Orfeus junior, které udělila již po dvanácté Nadace 700 let města Plzně. Mladí hudebníci budou hrát s Plzeňskou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Tomáše Braunera.
První půle koncertu bude patřit především držitelům Plzeňského Orfea Junior, který je určen dětem do patnácti let. Zuzana Růžičková ze ZUŠ B. Smetany zahraje na zobcovou flétnu díla M. Benedetta a P. Rose,
klavírista Jindřich Rosendorf ze ZUŠ Chválenická přednese Sonatinu C dur W. A. Mozarta a Madrid J. Turina. A na závěr zazní v podání držitelky ´velkého´ Orfea, posluchačky plzeňské konzervatoře Elišky Boškové Koncert G dur pro flétnu a orchestr W. A. Mozarta. Po přestávce vystoupí druhá z obou držitelek Orfea určeného pro mladé hudebníka od patnácti let, Alžběta Baldová. V jejím podání uslyší publikum Koncert f moll pro klarinet a orchestr Carla Marii von Webera. Koncert uzavře Omaggi – Slavnostní hudba pro Plzeň skladatele Jiřího Temla.
Mladí a malí hudebníci mají o svém životě s hudbou i svých cílech sympaticky jasné představy. Konzervatoristky mají nakročeno ke slibné profesionální kariéře a o své budoucnosti nerozmýšlejí. „Pro nás s Bětkou je cílem především dobře se uchytit u dobrého orchestru,“ říká sympatická Eliška Bočková. „Něco jiného je ale cíl a něco jiného sen. Jistě bychom chtěly hrát ve známých i zahraničních orchestrech, to je ten sen. Ale cíl je pro mě nejen dobrý orchestr, ale i učení. Například učit studenty na konzervatoři, i to je můj cíl ,“ přemýšlí flétnistka. Alžběta Baldová plánuje zahraniční studia a nehodlá se vzdát ani hry na klavír, který má také ráda. „Klavír měl být původně ´můj´ nástroj, ale chtěla jsem hrát i na flétnu, a tak jsem se začala učit podle učebnice pro samouky. Po nějaké době jsem začala chodit do ZUŠ a hrát na klarinet,“ líčí svoji cestu k osudovému hudebnímu nástroji Bětka. „Na klavír pořád hraju strašně ráda, moc mě baví,“ dodává. Jindřich Rosendorf se klavíru také nevzdá, ale (alespoň prozatím) jej profesionální hudební kariéra neláká. „Klavír je pro mě spíš zábava. Chci studovat medicínu a stát se chirurgem,“ říká věcně třináctiletý Jindra, kterého láká i hra na saxofon. „Mým cílem je, aby mě to pořád bavilo,“ říká bez rozmýšlení desetiletá Zuzana Růžičková. A to je věc, kterou mají všichni laureáti společnou. Hudba je baví. A protože dělají to, co je baví s velkým nasazením a zaujetím, jsou úspěšní.
Ceny Plzeňský Orfeus udílí Nadace 700 let města Plzně hudebníkům starším patnácti let, kteří studují v Plzni a mimořádným způsobem se zasloužili o reprezentaci našeho města v oblasti hudby. Ceny Plzeňský Orfeus junior pro děti do patnácti let byly letos uděleny po páté. Vedle skleněné plastiky a finančního daru na podporu dalšího uměleckého rozvoje (pro starší kategorii) je pro všechny mladé hudebníky příjemnou motivací právě vystoupení s profesionálním orchestrem.
„Hudební cena Plzeňský Orfeus je udělována od roku 2004 a Plzeň je jediným městem, které takovou cenu má, samozřejmě prostřednictvím nadace. Od roku 2011 bylo ocenění rozšířeno o cenu Plzeňský Orfeus junior, přičemž od roku 2014 se každoročně koná koncert Setkání generací, na němž se potkávají laureáti daného oboru s významným umělcem oboru stejného,“ charakterizuje ředitelka nadace Alena Kozákova. V loňském roce se malým a mladým hudebníkům v západočeské metropoli nebývale dařilo, soudě podle množství nominací, které bylo největší za celou dobu historie udělování této ceny. Kandidáti byli ze základních uměleckých škol i plzeňské konzervatoře. “Bez ohledu na typ školy podali mladí umělci za rok 2015 jedinečné a uznáníhodné výsledky, které reprezentovaly vynikající jméno plzeňského hudebního školství doma i v zahraničí. Již samotná nominace je prestižní a znamená, že student je výjimečný,“ charakterizuje Alena Kozáková. O ocenění bojovali čtyři zástupci plzeňské konzervatoře a tři žáci plzeňských základních uměleckých škol. Laureáti se nyní představí široké veřejnosti na koncertě s Plzeňskou filharmonií.
Ilustrační foto: Archiv PF