Už potřetí se v rámci Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově představili na jihu Čech v sobotu 17. července zpěváci z americké Brodwaye během muzikálového koncertu Noc na Broadway III. Úspěšný pořad diváky opět zavedl do Mekky amerického muzikálu, letos prostřednictvím tří pěvců, kteří úspěšně brázdí přední scény muzikálového New Yorku. Tentokrát do malebného Krumlova zavítali Christiane Noll, Capathia Jenkins a Hugh Panaro, jež doprovodil Kühnův smíšený sbor a Moravská filharmonie Olomouc řízená americkým dirigentem Randallem Craigem Fleischerem. Koncert koncepčně vycházel z mezinárodního turné Bravo Broadway! společnosti John Such Artists´ Management, které běží již od roku 1994 a přibližuje atmosféru Broadwaye publiku po celém světě. Během letošního vystoupení zazněly ukázky ze stěžejních děl světového muzikálového repertoáru, jako jsou Les Misérables, West Side Story, Evita, Cats, Fantom Opery, Chicago, Cabaret či Kiss Me Kate a také několik písní z pera George Gershwina a Irvinga Berlina. Novou módní vlnu pak prezentovaly ukázky z „abbácké“ hudební komedie Mamma Mia.
Hlavní hvězdou večera byla Christiane Noll, jedna z nejvšestrannějších hereček současné Broadwaye, která, podobně jako u nás třeba Jan Ježek, prochází mnoha divadelními žánry, od komedie po drama, od jazzu k opeře. Rodačka z New Yorku s přehledem zvládá široký repertoár, jenž zahrnuje muzikál, operetu i operu. Na Broadwayi debutovala coby Emma v muzikálu Franka Wildhorna Jekyll a Hyde a nedávno sklidila obrovský úspěch s rolí Matky v muzikálu Ragtime, za niž byla oceněna cenou Helen Gates Award. Nemenší popularitu jí ale přineslo i účinkování v Lehárově Veselé vdově na scéně Washingtonské národní opery po boku Plácida Dominga.
Dalším hostem show byla nepřehlédnutelná Capathia Jenkins, pocházející z Brooklynu. Ta se poprvé představila na Broadwayi v úloze Harriett Jackson v podivuhodném díle The Civil War. Následně zazářila v celé řadě mimobroadwayských produkcí a do světové kolébky muzikálu se pak vrátila v díle The Look of Love. V poslední době vystupuje v roli Fredy May v Shortově muzikálu Fame Becomes Me. Capathia Jenkins koncertuje po celých USA, nejčastěji s předními symfonickými tělesy, jako je Cleveland Orchestra, National Symphony Minnesota Orchestra nebo San Diego Symphony. Za sebou má i úspěšné turné s Hong Kong Philharmonic.
Mužských úloh se ve třetí Noci na Broadway ujal zpěvák Hugh Panaro. Tento nevídaně talentovaný umělec získal mimořádné uznání zejména během svého účinkování ve Webberově Fantomovi Opery, kde hrál jak Fantoma, tak Raoula. Patří také k nejúspěšnějším americkým Valjeanům (za tuto roli získal prestižní Barrymore Award). Následně hrál stěžejní postavy v muzikálech Show Boat, Side Show, The Red Shoes a Lestat. Kromě Broadwaye vystupuje i na londýnském West Endu a nezanedbává ani koncertní činnost s významnými orchestry z Dallasu, Detroitu, San Francisca i Londýna. Před třemi lety vydal Hugh Panaro své sólové album a spolupracoval také s Barbrou Streisand na jejím posledním evropském turné.
Temperamentní pěvci sklidili zasloužený aplaus publika, které před návštěvou koncertu neodradil ani prudký déšť, který se nad Českým Krumlovem během sobotního večera přehnal.
19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se koná od 16. července do 21. srpna 2010 a je nejen největší kulturní událostí Jihočeského kraje, ale svým významem výrazně přesahuje i hranice regionu. V roce 2010 MHF Český Krumlov nabídne sérii sestávající ze sedmnácti koncertů, na nichž se představí 3 symfonické orchestry, 12 komorních orchestrů a souborů a více než dvě desítky umělců z celého světa. Chybět nebude ani tradiční operní produkce inscenovaná před Otáčivým hledištěm. K vrcholům letošního ročníku bezesporu patřily 16. a 18. července dva koncerty slavného argentinského tenoristy Josého Cury, jenž proslul především jako skvělý Cavaradossi, Otello, Canio nebo Kalaf.
Foto: Libor Sváček, MHF ČK