Rok 2009 bilancovala umělecká rada Divadla J.K. Tyla v Plzni. Jeho ředitel Jan Burian zejména s radostí kvitoval, že přes všude proklamovanou ekonomickou krizi se plzeňskému divadlu podařilo zvýšit tržby o 800 tisíc korun, takže celkově utržilo na vstupenkách 23 482 225 korun, přičemž průměrná cena činila stále velmi přijatelných 141 Kč.
Divadlo J.K. Tyla uvedlo v minulém roce celkem 563 představení a divákům představilo 16 premiér, z toho dvě světové. Na repertoáru bylo 51 různých titulů vlastní produkce, které na domácích scénách navštívilo 166 675 diváků, 10 085 lidí pak zhlédlo některou z inscenací během zájezdových představení. Celková návštěvnost včetně koncertů a festivalů pak zůstala těsně pod magickou hranicí dvou set tisíc – 199 260.
Jan Burian s šéfy jednotlivých uměleckých souborů Romanem Meluzínem (muzikál a opereta), Jiřím Pánkem (opera), Jiřím Pokorným (balet) a Pavlem Pavlovským (činohra) nastínil i koncepci příští divadelní sezony:
„Podobně jako letos uvedeme šestnáct nových inscenací – čtyři opery, čtyři z produkce muzikálu a operety, dva balety a šest činoher. Připraven je opět široký žánrový rozptyl, tak, aby v našem repertoáru každý našel svůj oblíbený žánr. Zaměřujeme se jak na výsostnou klasiku, tak na nedávné divadelní novinky,“ zdůraznil ředitel Burian.
Přítomné hosty a novináře samozřejmě nejvíce zajímalo, jak pokračují přípravy stavby nové divadelní budovy, která by měla zanedlouho nahradit dosluhující Komorní divadlo. Přestože úvahy o stavbě divadla diskutují Plzeňané už deset let, nyní se přiblížil začátek vlastní realizace, neboť projekt je jedním z pilířů kandidatury na prestižní titul Evropského hlavního města kultury v roce 2015.
„V součinnosti s projekční kanceláří jsme v současné době odevzdali plány pro územní rozhodnutí a připravujeme dokumentaci nutnou pro získání stavebního povolení,“ uvedl plzeňský primátor Pavel Rödl a dodal, že posléze bude vypsána obchodní soutěž na dodavatele stavby. Vedení divadla a města se od nynějška rozhodlo nezveřejňovat investiční náklady celé stavby, aby nebyly ovlivněny nabídky od stavebních firem. Město Plzeň však počítá s investicí 200 milionů korun, 100 milionů přislíbil Plzeňský kraj, dalších 200 mil. by měl poskytnout stát a ve hře jsou i peníze z evropských fondů. V nové divadelní budově bude hlavní sál pro více než 500 návštěvníků, studiová scéna pro 120 – 200 diváků, veškeré technické zázemí či restaurace s venkovním atriem.
„Původní projekt, jenž vypracovala renomovaná portugalská architektonická kancelář, která realizovala v minulosti mimo jiné i stavbu divadla na předměstí Lisabonu, byl upraven tak, abychom snížili náklady. Oproti původním plánům ubylo jedno podzemní podlaží a jedna zkušebna,“ vysvětluje Jan Burian. V nové budově se budou hrát zejména muzikály a činohra, místo tu však nalezne zhruba ob rok i moderní opera a balet. Kterým titulem bude divadlo otevřeno zatím ředitel prozrazovat nechce, byť o něm už samozřejmě v předstihu přemýšlí. Stavět by se podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové mělo začít nejpozději na začátku roku 2012 s tím, že stavbaři zvládnou budovu postavit za 18 – 24 měsíců. Prestižní podzimní festival Divadlo by se tak měl v roce 2014 už odehrát na nové scéně.
Držíme palce, aby se projekt podařilo zrealizovat a Plzeň se tak zařadila mezi několik málo českých měst, kde staví i něco jiného než silnice, hypermarkety či jakési podivné montovny.
Foto: Pavel Křivánek
1) Vlasta Formánková, Marcela Krejsová, primátor Pavel Rödl, herečka Jana Hlaváčová a ředitel DJKT Plzeň Jan Burian během zasedání umělecké rady
2) Náměstkyně primátora Marcela Krejsová v rozhovoru s projektanty nové divadelní budovy
Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň