Zní to takřka neuvěřitelně – v plné síle oslaví dnes 2. srpna devadesáté narozeniny jeden z hlavních tvůrců nejslavnější éry televizní, rozhlasové i divadelní zábavy Gustav Oplustil. Dodnes spolupracuje s českým rozhlasem, televizí a aktivně stále působí v muzikálové porotě Cen Thálie. Potkat jej tedy můžete téměř kdykoli v divadelních hledištích po celé republice. Je laskavým rádcem mladých umělců i uznalým kritikem muzikálových představení, které s velkou vášní neustále sleduje. V loňském roce jsem jej potkal i na tak progresivních inscenacích, jako byl Rent nebo Probuzení jara.
To, co pro český film znamená mezi herci Jiřina Bohdalová nebo Jiří Bartoška, tím je pro českou televizní komedii Gustav Oplustil. Jeho jméno je spojeno nejen s řadou skvělých kabaretů, povídek, mikrokomedií, veseloher, scének a seriálů, ale je synonymem pro televizní zábavu vůbec. Gustav Oplustil, rodák z Hranic na Moravě, se narodil 2. srpna 1926 jako první z pěti dětí v rodině legionáře z italské fronty. Otec později pracoval jako knihařský mistr ve Vojenské akademii. Gustav vychodil obecnou a měšťanskou školu v Hranicích na Moravě a měl v úmyslu pokračovat na obchodní akademii v Přerově. Začala však válka, takže místo studia odešel do učení ke strýci, který byl holičem. Začal se zabývat ochotnicky divadlem a po válce byl angažován v Beskydském divadle jako inspicient a herecký elév. Vojenskou službu strávil od roku 1948 v Armádním uměleckém souboru v Praze. Během vojny se oženil se svou snoubenkou Jarmilou..
V roce 1953 nastoupil do zájezdové skupiny Divadla československé armády na Vinohradech, kde pracoval pět let. Následně působil jako dramaturg estrádních a zábavných pořadů v Městském domě osvěty. V roce 1963 dostal nabídku doplnit tým redakce zábavy Československé televize, kde začal spolupracovat jako dramaturg mj. s režisérem Zdeňkem Podskalským. Během více než padesáti let se podílel na scénářích k filmům Blázinec v prvním poschodí, Kam slunce nechodí, Dva muži hlásí příchod, To byla svatba, strýčku!, Silvestr svobodného pána a řadě dalších. Je podepsán pod nesmrtelnými příběhy Alfonse Karáska nebo pod TV seriály Uctivá poklona, pane Kohne a Pražský písničkář, který detailně zmapoval dílo a osudy Karla Hašlera. Z mnoha zábavných pořadů připomeňme alespoň legendární Kabaret U dobré pohody, Diskotéku pro starší a pokročilé, V Praze bejvávalo blaze, Úsměvy, Galashow 60 či Silvestrovské sny Jiřiny Bohdalové, herečky, se kterou Gustav Oplustil spolupracuje dodnes. V letech 1999 – 2003 vytvářel velké silvestrovské pořady pro TV Nova. Kromě již zmíněného Zdeňka Podskalského náš jubilant často spolupracoval s režiséry Václavem Vorlíčkem, Ivo Paukertem, Alexejem Noskem, Petrem Soukupem, Ivo Novákem nebo Jitkou Němcovou.
Z divadelní a muzikálové tvorby nelze zapomenout především dva úspěšné projekty Hudebního divadla Karlín – Zasněženou romanci a Sny z Nového Yorku. Pro další scény napsal například Haškův pražský dekameron, inscenaci Konec tyrana nebo Kabaret ROKOKO.
Milý Gustave, přidávám se k zástupu gratulantů a přeji Vám nejen dobré zdraví, ale také stále veselou mysl a až nakažlivě dobrou náladu, kterou šíříte kolem sebe. Jsem šťastný, že se s Vámi mohu tak často potkávat. Zdraví Vítězslav S.
Foto: Pavel Křivánek (Ceny Thálie) a archiv redakce