Netradičně na první svátek vánoční budou mít premiéru na scéně Nového divadla v Plzni slavné Kočky Andrewa Lloyda Webbera. Příprava inscenace trvala více než půl roku. Režisér Roman Meluzín s oběma dirigenty Jiřím Petrdlíkem a Pavlem Kantoříkem začali Cats zkoušet již před letními prázdninami, očekávanou zářiovou premiéru však bylo nutné z důvodu opožděného zprovoznění technologií Nového divadla odložit. Ani za tři měsíce provozu nové scény se ovšem počítačové systémy příliš neumoudřily a zaznamenaly celou řadu kolapsů, jenž vyvrcholily zrušením jednoho činoherního představení. Opožděné začátky představení či dlouhé přestávky se již staly součástí koloritu řady repríz. Jak lze slyšet z divadelních kuloárů, technické potíže provázely i zkoušky Koček, a to dokonce těsně před premiérou. Poslední generálka však naznačila, že se Plzeňané mají opravdu nač těšit! Vždyť právě Kočky mají být “vlajkovou lodí” Nového divadla a mají divákům předvést, co všechno moderní zařízení jeviště umí a proč bylo plzeňské divadlo tak drahé.
Cats složil nekorunovaný král britského muzikálu Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Evita, Fantom Opery…). Jak uvádí ve své knize Muzikál expres textař, překladatel a libretista Michael Prostějovský, Kočky vznikly poté, co se rozpadla slavná autorská dvojice Tim Rice – Andrew Lloyd Webber. Lloyd Webber tehdy nového textaře neměl, takže chtěl napsat muzikál na již hotový text. A padla mu do ruky jeho oblíbená dětská knížka T.S. Eliota “Old Possums Book of Practical Cats”. Ta se stala po svém prvním vydání v roce 1939 v anglicky mluvících zemích hitem a hltaly jí celé generace dětí podobně, jako u nás Karafiátovy Broučky. Eliot byl oceněn v roce 1948 Nobelovou cenou za literaturu. Nápadem na muzikál byla nadšena i vdova po slavném spisovateli Valerie.
Prvnímu uvedení Cats v Londýně předcházely dvě zajímavosti. Kočky definitivně rozhádaly Lloyda Webbera s Timem Ricem. Jak se to stalo? Jelikož dílu do poslední chvíle chyběl velký hit, přišel režisér Trevor Nunn s myšlenkou, že je třeba ještě jedno hudební číslo dopsat. A Lloyd Webber mu jej skutečně dodal – zkomponoval slavnou píseň Memory, kterou dnes zná celý svět a zpívaly ji už stovky zpěváků. Skladbě však chyběl text a Lloyd Webber ji nabídl ke zpracování právě Riceovi. Ten napsal melancholický text o životě mezi světlem a tmou. Netušil, že Trevor Nunn pod vidinou tučných tantiém píše svojí verzi textu s názvem Memory (Vzpomínky). V průběhu předpremiér zazněly obě podoby a zvítězil, i díky Nunnově režii, právě jeho text. Rice se cítil zrazený a podvedený. S Lloydem Webberem se usmířil až po téměř patnácti letech, kdy se sešli nad filmovou verzí Evity, pro kterou dopsali nový hit You Must Love Me.
Druhou perličkou se stalo financování premiéry. Kočky jsou zvláštním dílem, které prakticky nemá příběhový děj. Svým způsobem jde o novou formu revue, nový muzikálový styl. Producent Mackintosh je starý lišák, který nechtěl riskovat a vkládat do projektu vlastní peníze. A generálního sponzora se mu nedařilo sehnat. Nakonec vydal v ekonomických novinách inzerát, že hledá investory s minimálním vkladem 750 liber a dal potřebných půl milionu liber dohromady vlastně “ve drobných”. Na požadovanou částku se složilo 220 lidí, kteří tehdy netušili, že je právě tahle investice finančně zajistí. Premiéra totiž předčila veškerá očekávání.
Muzikál Cats se může pochlubit celou řadou superlativů. Jedná se o nejdéle uváděný muzikál jak v historii londýnského West Endu, tak i v historii amerických “putovních produkcí”. Na Broadwayi se Cats zařadily mezi tři nejdéle hrané show. Na celém světě pak tento muzikál vidělo téměř 70 milionů diváků! V domovském divadle New London Theatre byly Kočky uváděny 21 let bez přestávky. Muzikál získal nejprestižnější světová ocenění – dvakrát Grammy a sedm cen Tony. Světová premiéra Koček se odehrála v divadle New London 11. května 1981 a show se hrála až do roku 2002 (8950 repríz). Téměř stejný úspěch čekal Cats i na Broadwayi. Od 7. října 1982 se muzikál držel na repertoáru divadla Winter Garden osmnáct let a odehrál se 7485 krát. Přes dva tisíce repríz zaznamenaly Kočky ve Vídni, šesttisíckrát se hrály v Hamburku…
Plzeň bude třetím českým divadlem, které Kočky nastuduje. V minulosti se hrály v pražském divadle Milénium (2004), v divadelní sezoně 2012/13 je nastudovalo Městské divadlo Brno. Legendární muzikál podle “Praktické knihy o šikovných kočkách” přebásnil Michael Prostějovský, režie se v Plzni ujal šéf muzikálového souboru Roman Meluzín, hudebního nastudování dirigenti Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík. V nejznámější roli staré Grizabelly bude vystupovat Stanislava Topinková Fořtová.
Andrew Lloyd Webber, Thomas Stearns Eliot: KOČKY
Přebásnil: Michael Prostějovský
Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Jiří Pokorný, Richard Ševčík
Step: Laco Hudec
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Šárka Hejnová
Osoby a obsazení
Grizabella: Stanislava Topinková Fořtová
Múz – divadelní kocour: Miro Grisa
Tygří hněv, Múz za mlada: Lukáš Ondruš
Styrobyl vznešený, Vašnosta Brum: Juraj Čiernik / Martin Matoušek
Bomba-balerina: Karolina Gudasová
Bomba balerína swing: Lucie Zvoníková
Rozumrad: Laco Hudec / Lukáš Ondruš
Rambajz-tágo: Jozef Hruškoci
Demetra: Veronika Veselá
Šimbal-klimbal: Jan Fanta
Mungojerrie: Pavel Režný / Tomáš Drobil
Tingl-tangl: Eva Staškovičová
Moura – kočka domácí: Barbara Chybová / Lucie Zvoníková
Abraka-máryfuk: Michal Kováč / Martin Šinták
Dželína / Sličná kost: Petra Vraspírová / Kateřina Falcová
Viktorie: Nela Mrázová / Andronika Tarkošová
Mc Dlouhý dráp: Petr Laštovka / Pavel Tručka
Jeminé: Soňa Hanzlíčková Borková
Darmošlap: Tomáš Drobil
Kňoura-mžoura: Lucie Zvoníková
Pucifal: Lukáš Vilt
Elektra: Jarmila Dycková / Kateřina Ševčíková
Alfonso: Ondřej Martiš
Exotika: Jana Sochůrková / Jana Schweitzerová
Kasandra: Zdena Pijanová/ Kateřina Falcová
Behgálský mour: Vojtěch Jansa
Archibaldus: Grzegorz Mołoniewicz
Premiéra 25. prosince 2014 v Novém divadle v Plzni
Foto: Pavel Křivánek
Českou verzi loga muzikálu Kočky naší redakci laskavě poskytl Michael Prostějovský