Marica OP 1

26. června 2016  uvede operní soubor Slezského divadla v Opavě poslední premiéru letošní sezóny – slavnou klasickou operetu Hraběnka Marica od Emmericha Kálmána. 

Hraběnka Marica je jednou z posledních velkých klasických operet. Emmerich Kálmán (24. října 1882, Siófok – 30. října 1953, Paříž) jí zkomponoval v roce 1924, kdy už měl za sebou zářivé úspěchy s Čardášovou princeznou a Bajadérou. Skladatel do Hraběnky Marici mistrovsky zakomponoval barvité melodie a tance své vlasti, takže bývá často nazývána “maďarskou národní operetou”.

Tato komedie, plná veselých zápletek, okouzluje cikánskou magií, maďarským temperamentem a skvělou hudbou – ohnivými čardáši, cikánskými písněmi a dalšími melodickými šlágry (např. Kde bydlí láska?, Ach, jeď do Varasdinu, Cikáne, hraj!). Děj operety se odehrává na začátku XX. století na maďarském panství krásné a bohaté hraběnky Marici. Zchudlý hrabě Tassilo se nechá inkognito najmout jako správce Maricina panství, aby vydělal peníze na věno pro svou sestru. Hraběnka Marica a hrabě Tassilo se do sebe zamilují, avšak hrabě se ocitne v podezření, že mu nejde o lásku, ale o její peníze. Řada komických romantických peripetií vede ke šťastnému závěru, který přináší vysvětlení všech nedorozumění a vítězství lásky.

EMMERICH KÁLMÁN
Hudební skladatel maďarského původu se narodil v rodině židovského obchodníka 24. října 1882 v Siófoku. Od roku 1900 studoval na univerzitě v Budapešti a chtěl se stát klavírním virtuosem. Už v mladistvém věku jej ale začala trápit artróza, takže se soustředil na skladbu a hudební teorii. Po ukončení studia psal kritiky pro list Pesti Napló. Napsal rovněž několik symfonických básní, ale nedařilo se mu je publikovat. Zaměřil se tedy na skládání kabaretních písní, které ho přivedly k operetě. Ta první se jmenovala Podzimní manévry a odstartovala jejich dlouhou řadu – nakonec jich napsal v letech 1908-1953 rovných čtyřicet. K nejúspěšnějším patří Čardášová princezna, Hraběnka Marica, Cikánský primáš, Bajadéra, Cirkusová princezna a Vévodkyně z Chicaga. Poslední westernovou Arizona Lady dokomponoval jeho syn Karel.

Marica OP 3

Emmerich Kálmán: HRABĚNKA MARICA

Libreto: Julius Brammer, Alfred Grünwald

Překlad: K. M. Skoumal

Režie: Dagmar Hlubková

Dirigent: Marek Prášil

Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt

Výtvarník kostýmů: Tomáš Kypta

Choreografie: Martin Tomsa

Sbormistr: Kremena Pešakova

 

Obsazení:

Marica, hraběnka z Kološváru: Katarína Jorda, Tereza Kavecká

Ilona Dambössi, její přítelkyně: Šárka Maršálová

Hrabě Tasilo Endrödy von Wittenburg (Béla Török): Juraj Nociar, Michal Pavel Vojta

Líza, jeho sestra: Olga Bezačinská, Barbora Čechová

Kněžna Efrozína z Rozzenthalu, jejich teta: Zdena Mervová, Ludmila Štědrá

Manja, mladá cikánka: Anna Bocanová, Lenka Jakubcová

Kníže Dragomír Populescu: Zdeněk Kapl, Václav Morys

Baron Koloman Zsupán z Varaždína: Roman Harok, Rudolf Medňanský

Důstojník Karel Štěpán Hogás: Roman Cimbál, Zdeněk Jorda

Katzellhubermayer, komorník: Dalibor Hrda, Martin Táborský

Čeko, sluha:  Jan Bednář, Evžen  Trupar

Marica OP 2

Foto: Petr Veselý, SDO