Další historická postava ožije v muzikálu. Tentokrát půjde o královnu ze Sáby Sibylu, pověstnou svým věšteckým uměním. Zbrusu nové dílo píše hudebník Miro Procházka (hudba a libreto), režie se ujme renomovaný muzikálový tvůrce Radek Balaš a velkolepá scéna vznikne podle návrhů Daniela Dvořáka. Premiéra se uskuteční 17. března 2016 v pražském Divadle Hybernia.
Radka Balaše není nutno muzikálovému publiku široce představovat. Je podepsán pod režiemi a choreografiemi mnoha inscenací v řadě českých divadel, např. v Semaforu, v Divadle J.K. Tyla v Plzni, v Divadle na Vinohradech, v Klicperově divadle v Hradci Králové, v Divadle na Jezerce v Praze či v pražském Divadle Broadway, zároveň je autorem mnoha muzikálových libret. Hudebník Miro Procházka zatím tak známý v českém muzikálovém byznysu není. Slovenský zpěvák a hudebník od roku 1995 nahrál 4 sólová a 2 dětská alba. Napsal krátký román z prostředí mladých lidí “Hoďte na nich sieť” a věnoval se také výuce zpěvu. V muzikálu Dracula ztvárnil postavu Stevena v šedesátce představení. Na historickém muzikálu “Sibyla, královna ze Sáby” pracuje již deset let. O jeho kvalitách nyní přesvědčil producentku Emu Krahulíkovou.
Synopse:
Na pozvání krále Šalamouna přichází Sibyla ze Sáby do Jeruzaléma. Přináší cizí kulturu, dosud nevídaná zvířata a bohatství. V lidech tato karavana vyvolává údiv, ale i obavy. Následuje velkolepé přivítání Sibyly a velká hostina u krále Šalamouna. Jako projev úcty a vděku věnuje Sibyla králi vzácné poklady a dary. Netradičním dárkem jsou i orientální břišní tanečnice, které vyvolají u manželek krále Šalamouna pohrdání, ale i velký smích. Sibyla jako host na královském dvoře poznává moudrost velkého panovníka, následně je svědkem známého sporu dvou žen o dítě. Jedna z nich zalehla své dítě a našla je ráno mrtvé. Šalamoun rozsoudí moudře i tento spor.
Mezi králem Šalamounem a královnou Sibylou vzplane velká láska. Šalamoun má možnost lépe poznat Sibylu, která líčí králi své vize a proroctví o daleké budoucnosti Jeruzaléma, ale i celého světa. Přítomnost Sibyly nehraje do karet Veleradě kněží v čele se Sadokem, kteří proti královně kují pikle a snaží se Sibylu vyhostit ze země. Hlavní příčinou odchodu královny je narození jejího a Šalamounova společného syna. Šalamoun i proti vůli kněží chce prohlásit svého potomka následníkem trůnu. Sibyla odchází se svým průvodem a věrným přítelem Písařem, jehož úkolem je zaznamenat dějiny a události té doby a proroctví vědmy Sibyly. Písař je tajně zamilován do královny ze Sáby. Sibyla a Písař však nikdy nedorazili do své vlasti. Jejich pouť končí v poušti, kde Sibyla plní své poslání a diktuje své vize, proroctví a poznání o Bohu.
Celý historický děj je propleten vizemi budoucí moderní doby. Ve scénách, které představují současnost, se divák potkává se zjeveními Sibyly, Šalamouna a Písaře, kteří jako duchové symbolizují protipóly Temnoty a Světla. Tím, že se v minulosti král Šalamoun odvrátil od Boha, představuje krále Temnot. Sibyla a Písař znázorňují opačné protipóly Světla, což je i vizuálně odlišeno v divadelním zpracování. Každý po prožití svých životů končí na daném stupni – úrovni, kterou si zaslouží svými činy na této zemi. Závěrečná část Věčnost dává lidem naději, že i v těch nejtěžších chvílích života má největší smysl láska.
Konkurzy do hlavních rolí muzikálu Sibyla, královna ze Sáby, se rozběhnou už v pátek 24. dubna 2015 od 08:00 hodin v Divadle Hybernia, Nám. Republiky 4, Praha 1. Více informací získáte na webové stránce produkce:
www.muzikalsibyla.cz/#!konkurz/c1ym9