Semafor, jeden z fenoménů hudebního divadla uplynulého století, slaví letos padesátileté narozeniny. „Zlaté“ jubileum scéna oslavila nejen novým nastudováním legendární Kytice, ale také slavnostním galavečerem v Obecním domě. K poctě Semaforu vyšlo i nové CD s příznačným názvem FOR SEMAFOR: Nestárnoucí semaforské šlágry v novém hávu.
Elektro, garážový rock, indie pop i akustické blues – svých originálních coververzí se dočkaly hned dvě desítky semaforských šlágrů z pera Suchého a Šlitra. Pozvání ke spolupráci přijali muzikanti a kapely zvučných jmen, aby se po svém popasovali se skladbami, jež oslovují mnohogenerační publikum i půl století po svém vzniku. V roce oslav 50. výročí založení divadla Semafor lze těžko požadovat pádnější důkaz, že kouzlo kongeniální firmy Suchý & Šlitr stále žije.
Všichni interpreti bez výjimky si v semaforském repertoáru vybrali sami. Šestiminutovou, zásadně rozšířenou verzi notoricky známé písně „Co jsem měl dnes k obědu“ dodali elektroničtí MIDI LIDI, Vypsaná fiXa proměnila „Míč“ z nesmrtelného filmu Kdyby tisíc klarinetů v pixiesácký bigbít, „Pramínek vlasů“ doznal osobité úpravy známého výtvarníka a performera Petra Nikla. „V kašně“ je historicky druhým snímkem Tata Bojs, kde zpívá i Mardoša, Mňága a Žďorp si do repertoáru přibrala „Škrholu“. Jaroslav Dušek a Vizita Band neopustili metodu improvizace ani při natáčení songu „Modré punčochy“. „Oči sněhem zaváté“ z repertoáru Karla Gotta připomínají v podání brněnských Květů romantický výlev herní konzole Gameboy. V písni „Tak abyste věděla“ zpívají se swingovým bigbandem Zatrestband Tereza Hálová a Petr Píša – jedni z protagonistů filmové i divadelní Dobře placené procházky režiséra Miloše Formana.
For Semafor je album mnoha vzácných momentů a setkání. Ecstasy of St. Theresa se výjimečně uchýlila k češtině. Písničkář Jan Burian vůbec poprvé natočil coververzi a lídr skupiny Vltava Robert Nebřenský se spojil s duem Magnetik (Moimir Papalescu a Petr Venkrbec). Snad také poprvé zní některý ze semaforských hitů čínsky (Allstars Refjúdží Band), lo-fi duo Dva ani zde neopustilo vlastní fiktivní jazyk, do kterého slovo od slova přeložilo „Vyvěste fangle“. K posluchačům se na nahrávce obrací i Přemysl Rut, gradující potemnělé finále alba obstarají Kazety, Jiří Konvrzek, Jan Štolba Trio, OTK a grandiózní zvuková stěna Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří v textu Jiřího Suchého uslyšeli východní mantru. Devatenáct nových tracků doplňuje nahrávka z pozůstalosti Zuzany Navarové.
Vznik alba For Semafor dokumentuje filmový režisér Miroslav Janek (Občan Havel, Nachové plachty, Nespatřené…). S malým štábem putoval po nahrávacích studiích, domácnostech, divadelních zkušebnách a chalupách, kde v intimitě, bez publika, současné kapely samy za sebe hledaly tvar pro písně Suchého a Šlitra. Hudební dokument s desítkami jedinečných muzikantů, jehož vizuální stránku umocňují fotografie Bohdana Holomíčka, bude mít premiéru v příštím roce.
Jméno divadla Semafor bylo skloňováno ve všech pádech i 30. října ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Konal se tu jubilejní galavečer za účasti premiéra Jana Fišera. Ve velké vzpomínkové show vystupovaly jak legendy proslavené scény, jako je Karel Štědrý, Pavlína Filipovská, Eva Pilarová nebo Karel Gott, tak nové tváře dnešního souboru a řada hostů. Program začal vzpomínkou již nežíjící členy Semaforu, v retrospektivě nechyběl Jiří Šlitr, Jiří Grossman, Miroslav Horníček nebo Waldemar Matuška. Právě nedávno zesnulého Matušku posléze v duetu “Ach ta láska nebeská“ zastoupil po boku Evy Pilarové Bohuš Matuš, za onemocnělého světoznámého dirigenta Libora Peška zase musel před Českým národním symfonickým orchestrem zaskočit jazzman a dirigent HdK Kryštof Marek. Hlavní osobou večera se stal samozřejmě spoluzakladatel Jiří Suchý, který si v doprovodu malé kapely pod vedením Jiřího Svobody zazpíval nesmrtelné písničky jako „Tulipán“, „Jó to jsem ještě žil“, „Pramínek vlasů“ a mnohé další. Chybět nemohla ani legendární Melicharová alias Jitka Molavcová, která sklidila aplaus i za několik sól na saxofon. Celým večerem provázeli Radim Schwab a Sany Stirská. Historii divadla SEdmi MAlých FORem věnujeme samostatný článek. A vše nejlepší do další padesátky!
Foto: Petr Hluošek, přebal CD, agentura Smart Communication a Jiří Koťátko