Už před týdnem jsme zhlédli ve Velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze předpremiéru nového multimediálního představení Richarda Pachmana EGYPT – PŘÍBĚH PRINCE AMUNA. Dnes diváky čeká na stejném místě od sedmé hodiny večerní slavnostní premiéra tohoto scénického pásma.

Sám autor projektu je starým Egyptem fascinován už dlouho a inspiroval se nejen historickou literaturou, ale také vlastní povídkou Egypt, kterou zveřejnil ve své knize Jak chutná život. Ke spolupráci pak přizval Hanu Blochovou, osobnost více než povolanou, zpěvačku, hudebnici a historičku umění, která v představení nejen zpívá, ale také hraje na staroegyptskou harfu. Děj příběhu posouvá mezi jednotlivými písněmi předtočené vyprávění Kamily Moučkové, Richarda Pachmana a Martiny Kociánové. Dění na jevišti je doplněno projekcí fotografií Petra Niesiga, filmovými animacemi a především pak vizuálně atraktivními živými tanečními vstupy dua Soleila (Kateřina Zezulková a Eva Procházková). Poutavými návrhy kostýmů, rekvizit i scénářem obřadů vystoupení oživila Zuzana Whitmannová.

Příběh prince Amuna vypráví životní pouť prvorozeného syna faraona Ramsese II. Představení začíná princovým narozením a pokračuje vzpomínkami na dětství, jeho zasvěcením Bohu, vylíčením Amunovy tajné lásky k zasvěcující kněžce Raweti a vrcholí přípravami na převzetí moci v říši. Toho se však princ Amun nikdy nedočká, neboť je v rámci mocenských intrik otráven svým nevlastním bratrem.
Během jedinečného představení zaznívá nejen čeština a angličtina, ale po několika tisíciletích znovu také staroegyptština, přičemž v některých písních lze vypozorovat hudební citace motivů z původních obřadních zpěvů. Nalezneme je například v mystické motlitbě k Bohu Slunce Re, ve skladbě Setepenre (Sluncem vyvolený), jenž vychází z písemného záznamu obřadní korunovační přísahy faraonů nebo v písni Anubis, obsahující části modlitby k božskému balzamovači Anupovi, průvodci mrtvých.

Na otázku, proč si vybral zrovna téma starého Egypta, nám odpověděl sám autor, zpěvák, klavírista, výtvarník a spisovatel Richard Pachman:
“Nyní zažíváme nebývalý boom, který se týká zejména Tutanchamona, na svoji dobu nepříliš významného faraona, který navíc panoval jen velmi krátký čas. Mnohdy se mylně domníváme, že Egypt, to jsou jenom pláže, pyramidy, paláce a Tutanchamon. Ve svém zpracování líčím významnou postavu egyptské historie, prince Amuna, jako člověk, který se mohl poddaným jevit jako spokojený, ač byl na druhé straně nucen k jisté vnitřní rozpolcenosti – nesnášel válku, ale musel být velitelem vojsk, nemohl se věnovat duchovní cestě, ačkoli chtěl a musel si vzít svoji sestru a ne ženu, kterou miloval,” vysvětluje Richard s tím, že toto všechno se snažil přiblížit divákům a představit tak Egypt, který navštíví ročně desetitisíce českých turistů, z jiného úhlu pohledu.
Nechte se přenést do doby dávno minulé, kdy vládla 19. dynastie egyptských faraonů a kde možná začíná naše civilizace.

27.dubna pak proběhl křest nového alba Richarda Pachmana a Hany Blochové EGYPT v pražském klubu Solidní nejistota za účasti hlavních protagonistů i blízkých autorových spolupracovníků, mezi které patří například zpěvačka a moderátorka Martina Kociánová, tanečnice Kateřina Zezulková a Eva Procházková z dua Soleila, herečka Zdeňka Žádníková – Volencová, produkční Hanka Jandová – Svěráková, fotografové Josef Hrubý a Petr Niesig, autor projekcí Karel Dlabač a řada dalších hostů.

PŘÍMO NA NAŠICH STRÁNKÁCH SI MŮŽETE NYNÍ PUSTIT NOVÝ VIDEOKLIP SE SKLADBOU RICHARDA PACHMANA “RE”.

Foto: Josef Hrubý