Muzikálovou přehlídku letos připomíná tradiční festival Poláčkovo léto. Akce, pořádaná už po jednadvacáté na počest slavného rychnovského rodáka Karla Poláčka, totiž letos krom řady her a koncertů nabídne hned čtyři velké muzikály i slavnou českou operetu.

Hned po slavnostním zahájení 25. června uvedlo v Zámecké jízdárně Těšínské divadlo slovenský muzikál Jany Kákošové a Martina Kákoše Báthoryčka s aktuální držitelkou Ceny Thálie v muzikálové kategorii Lucií Bergerovou v titulní roli nechvalně proslulé hraběnky. Následující den do Rychnova nad Kněžnou přivezlo Městské divadlo Brno hrdinu kladnějšího – samotného mstitele Zorra v muzikálovém zpracování Johna Camerona, Stephena Clarka, Helen Edmundsonové a Isabel Allendeové. Muzikál se slavnými písněmi cikánské kapely Gipsy Kings zrežíroval Petr Gazdík. Zorro už sklidil velký úspěch jak na domovské scéně v Brně, tak ve své pražské verzi.

Už dnes na diváky čeká opavská inscenace populární české operety Rudolfa Piskáčka Perly panny Serafinky. Starosvětská německá fraška Friedricha Hoppa “Kožíšek, perly a kamna” inspirovala skladatele Rudolfa Piskáčka a libretisty Jiřího Baldu a Emanuela Brožíka k vytvoření nové české operety. Zazněla poprvé ve vinohradském divadle roku 1925 a od té doby prochází všemi scénami jak profesionálních, tak ochotnických divadelních souborů. Zásluhu na velkém úspěchu této operety měly bezesporu skladatelovy jednoduché a lehce zapamatovatelné melodie, například Vždyť přece hubička, Ty české panenky, Kéž jedenkrát a další. Úspěšná a oblíbená opereta o dvojí krádeži perel, o intrikách a námluvách Toníčka a Serafínky vždy potěší každého příznivce „lehčího žánru“.

Z trochu jiného soudku bude legendární zbojnický muzikál Balada pro banditu, který v Rychnově v pátek 4. července předvede Východočeské divadlo Pardubice. Dnes již kultovní titul, jehož mnohé písně zlidověly, napsal Milan Uhde na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Společně s hudebním skladatelem Milošem Štědroněm vytvořili dílo trvalé hodnoty, které poprvé spatřilo světlo světa v brněnském Divadle na provázku v roce 1975 a o tři toky později bylo také zfilmováno. Východočeské divadlo se tomuto energickému dílu plnému velkých životních osudů věnuje poprvé, navíc v novém hudebním aranžmá Marko Ivanoviće a v režii Michaela Taranta.

Muzikálovou tečku za Poláčkovým létem obstará 5. července velkolepý muzikál Romeo a Julie. Věčný příběh lásky a nenávisti rodů Monteků a Capuletů podle Williama Shakespeara v jedinečném muzikálovém zpracování hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Eduarda Krečmara odehraje již tradiční host festivalu, Divadlo Pikl z Hluboké nad Vltavou. Muzikál získal v Soulu nejvyšší ocenění Grand Prix za nejlepší muzikálovou hudbu asijského kontinentu roku 2002. A kdo z diváků to má do Rychnova nad Kněžnou daleko, může toto dílo vidět v novém nastudování Davida Codyho opět na zámku Hluboká v osmi reprízách během celého srpna.

Foto:

1) Těšínské divadlo (Báthoryčka)
2) Jef a Tino Kratochvilové (Zorro, MdB)
3) Slezské divadlo Opava (Perly panny Serafinky)
4) Jan Faukner (Balada pro banditu, VCD)
5) Vítězslav Sladký (Romeo a Julie, Divadlo Pikl)