Do Plzně se Jiří Suchý vždycky vracel rád. Koneckonců, vždyť se tu 1. října 1931 narodil. Spoluzakladatel divadel Na zábradlí a Semafor proslul zejména ve dvojici s Jiřím Šlitrem, po jehož předčasné smrti se jeho celoživotní hereckou partnerkou stala Jitka Molavcová. A právě s touto populární herečkou a kapelou Blue Star odehrají 16. května v plzeňské Měšťanské besedě hudební férii Dnes večer v hotelu Modrá hvězda. Jedná se o hru poněkud atypickou – zatímco většina semaforských revue nachází inspiraci v 60. letech minulého století, Modrá hvězda je zasazena do období druhé světové války. Její děj začíná v Praze a postupně se přesouvá do kabaretního Berlína, Londýna a následně až za oceán. Kromě Suchého s Molavcovou z hotelu Modrá hvězda pro dělníky totálně nasazené v Říši „vysílají“ i další další osobnosti současného Semaforu, například Inka Zemánková, Michal Stejskal, Pavel Švestka, Zdeňka Veselková nebo Marika Rökk. Celým večerem diváky provází kapelník Milan Marek, který s myšlenkou tohoto scénického pásma přišel:
„Když za mnou šéf orchestru Blue Star s nápadem uvést v Semaforu koncert písní z válečné doby přišel, říkal jsem: Proč ne, vždyť ty písně jsou úžasné a velmi známé. Ale udělat pouhý koncert, to je pro divadlo příliš fádní. Je to tedy hra o hudbě a písních, které se hrály v různých částech světa, například v Německu, Rusku, Anglii, USA i v protektorátu,“ popisuje dílo autor Jiří Suchý. „Chtěli jsme vyseknout poklonu skladatelům, kteří i přes nelehkou situaci přinášeli lidem radost. Zpívá se rusky, německy, anglicky a pochopitelně česky a všechny písničky uvádíme v dobovém aranžmá. Některé melodie jsou stále šlágry, jiné dávno zapadly. Nemohli jsme samozřejmě vynechat Roll Out the Barrels, český příspěvek do světové studnice evergreenů,” dodává Suchý. Písně pak doplňují scénky, v nichž má autor hlavní roli spolu s Jitkou Molavcovou.
Suchý přitom napsal během svého uměleckého života, tedy v uplynulých padesáti letech, zhruba stovku her. V současné době ale žije operetou – tak jako si v minulosti pohrál s Erbenovou Kyticí a Aristofanovou Lysistratou, hodlá adaptovat klasickou Hervého operetku Mamzelle Nitouche. Děj posouvá do 20. let minulého století, melodie získají nové lehce jazzové aranže a daleko větší prostor dostanou postavy Abatyše (Jitka Molavcová) a Majora (Jiří Suchý).
Do rodné Plzně se Jiří Suchý vrací často. Vždyť právě v Měšťanské besedě má i svoji druhou domovskou scénu – Divadélko JoNáš. Pokud má čas, obejde si v Plzni historické centrum města a podívá se do ulice V Šipce, kde jako malý vyrůstal u tety.
„A pravidelně navštěvuji plzeňskou radnici. Ta se mi moc líbí a mám štěstí, že mě každý primátor, a že si jich za svou éru pamatuju, má rád a pravidelně mě provede,“ dodává Jiří Suchý.
Revuální představení plné známých i méně známých písniček, které navzdory válečnému konfliktu zněly na obou stranách fronty a pomáhaly lidem přežít válečné útrapy, začíná v Měšťanské besedě v neděli 16. května od půl osmé večer.
Foto: Ing. Petr Sankot – snímky z inscenace Dnes večer v hotelu Modrá hvězda