Mimořádně v KD Peklo v Plzni se koná abonentní koncert Plzeňské filharmonie ve čtvrtek 12. února od 19 hodin. Na jeho programu jsou jedny z posluchačsky nejatraktivnějších a nejvděčnějších děl – Bolero Maurice Ravela a Carmina Burana Carla Orffa. Na úvod koncertu zazní svita č. 1 Peer Gynt Edvara Griega. Filharmonici budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera.
Peera Gynta složil Grieg jako dvoudílnou scénickou hudbu k Ibsenově hře na žádost samotného autora.Tyto skladby patří k vrcholům Griegova díla, nejznámější jsou části Jeskyně krále hor a předehra ke čtvrtému dějství “Jitřní nálada”. Populární se stala píseň Solveig.
Divadlo J. K. Tyla měla ještě nedávno Bolero i Carminu Buranu na svém repertoáru, u publika slavilo uvedení obou děl mimořádný úspěch, a tak jistě přiláká četné publikum i koncert filharmoniků. Bolero bylo původně složeno jako baletní hudba pro baletku Idu Rubinsteinovou. Rubinsteinová Ravela původně požádala o skladbu španělského charakteru. Ravel měl pro tento účel v úmyslu složit orchestrální verzi Albenizovy Iberie, nepodařilo se mu však získat souhlas nositelů autorských práv. Narychlo proto složil krátké Bolero, víceméně jako cvičnou skladbu. Její premiéra se uskutečnila v listopadu 1928 v pařížské Opéra Garnier, v choreografii Bronislavy Nižinské. Bolero zaznamenalo obrovský úspěch, který zaskočil i samotného autora.
Carminu Buranu Carl Orff napsal na texty středověkých písní potulných hudebníků a básníků z 11.až 13.století – náboženských, milostných, pijáckých, satirických, které jsou psány v různých jazycích, staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky. Skladba se dělí se do šesti tematických celků (písně milostné, pijácké, o jaru, štěstěně). Jako sólisté vystoupí renomovaní němečtí pěvci – sopranistka Sophia Brommer, tenorista Michael Elliscasis a basbarytonista Peter Schöne. Sborový part provede Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy, jehož sbormistrem je Jakub Zicha. Zmíněný soubor Univerzity Karlovy v Praze je předním českým neprofesionálním sborovým tělesem. Vznikl již v roce 1948, a je proto nejstarším českým akademickým sborem. Vedle pravidelné koncertní činnosti v Praze a na jiných místech České republiky vystupuje často i v zahraničí. Mezi jeho poslední úspěchy patří prvenství v pěveckých soutěží – Musica sacra Praga 2005 a Festival sborového umění Jihlava 2009.
Ilustrační foto: Plzeňská filharmonie a archiv redakce