Pražské nokturno Petra Ebena, Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr, op. 33, v úpravě pro křídlovku a Symfonie č. 2 D dur Ludwiga van Beethovena. To je program čtvrtečního koncertu Plzeňské filharmonie. Na křídlovku bude hrát Sergei Nakariakov, orchestr řídí šéfdirigent Tomáš Brauner. Koncert začíná v Měšťanské besedě v Plzni v 19 hodin.
Paganini ve hře na trumpetu“, „výjimečný talent“, „mladý kouzelník z Ruska“ – to je jen několik málo jmen, kterými byl Sergei Nakariakov ověnčen v hudebním světě. Narodil se v roce 1977 v Gorkém. Svou hudební dráhu začal hrou na klavír. Po zranění zad v roce 1986 se jí však v devíti letech musel vzdát a začal se intenzivně věnovat studiu trumpety. Až do roku 1995 podporoval výjimečný hudební cit mladého trumpetisty výhradně jeho otec Michail Nakarjakov, který ho navíc technicky vybavil na cestu virtuóza.
Po prvních koncertech v Rusku brzy následovala pozvání do Švédska, Rakouska, Nizozemska a New Yorku. Mladý Nakariakov všude uvedl své publikum v úžas virtuozitou a hluboce procítěnou muzikalitou nemajících obdoby. Nakariakov debutoval již v 90. letech na hudebních slavnostech Salzburger Festspiele a hostoval na festivalu Schleswig-Holstein Musik Festival, kde byl vyznamenán cenou Prix Davidoff. Od té doby již vystupoval v řadě hudebních metropolí a na mnohých festivalech, mimo jiné v Royal Festival Hall, na hudebních festivalech v Cannes, Mentonu, Štrasburku, Verbieru, Montreux, na Hollywood Bowl Festival v Los Angeles, na Mostly Mozart v New Yorku a na Proms v Londýně. Navíc pravidelně zavítá i na turné do Japonska.
V roce 2001 si Sergei Nakariakov zahrál v japonském filmu „Taiga no itteki“ roli mladého trumpetisty v Tokiu, ale také nahrál soundtrack k filmu. Roku 2002 byl vyznamenán cenou Echo Klassik jako instrumentalista roku.
V Německu zaznamenal své nejnovější úspěchy mimo jiné při hostování v Hamburger Musikhalle a Alte Oper Frankfurt, na festivalech Kissinger Sommer, Rheingau a Schleswig-Holstein Musik Festival. Během následujícího turné hrál snad se všemi významnými orchestry. Německý skladatel Jörg Widmann složil speciálně pro Sergeie Nakariakova koncert pro trumpetu „Ad Absurdum“, který měl premiéru v roce 2006 s uskupením Münchner Kammerorchester pod vedením Christopha Poppena.
Sergei Nakariakov je dále přítomen v mnoha metropolích po celém světě, kromě jiného v Berlíně, Vídni, Londýně, Tokiu, Praze, Mnichově a Moskvě. S jazzovým trumpetistou Tillem Brönnerem má velmi blízké, umělecky plodné vztahy. Koncem července 2013 zaznamenal projekt „Brönner a Nakariakov“ při své premiéře na festivalu Schleswig-Holstein Musik Festival velký úspěch. Mimořádné setkání dvou rozdílných trumpetových virtuózů pokračovalo v prosinci 2013 v Hamburku, Mnichově, Baden-Badenu, Berlíně a Dortmundu. Již byly předeslány další termíny v sezóně 2015/16.
Sergeie Nakariakova pojila dlouholetá exkluzivní smlouva s Teldec Classics International. V jeho diskografii se nacházejí nejznámější trumpetové koncerty a sólové skladby, ale i dechberoucí zpracování virtuózních instrumentálních koncertů, které nahrál mimo jiné s Württembergisches Kammerorchester Heilbronn a Philharmonia Orchestra of London pod vedením Vladimira Aškenaziho. Počátkem roku 2012 vydal Warner Classics opětovně veškeré nahrávky Teldecu ve dvou souborných sadách. V roce 2012 vydal Warner také recitálové CD s názvem Widmung (Věnování), které Nakarjakov nahrál se svou dlouholetou klavírní partnerkou Marijou Mejerovič.