V závěru pomalu končící divadelní sezony před prázdninami opustí jeviště obou scén Divadla J.K. Tyla v Plzni celá řada divácky velmi oblíbených titulů. Už 29. května zazní ve Velkém divadle naposledy tóny možná vůbec nejpopulárnější komické opery, Lazebníka sevillského Gioacchina Rossiniho. V červnu se pak rozloučíme hned s trojicí titulů z produkce souboru muzikálu a operety. Naše pozvánka tak míří nejen k Plzeňanům, ale také k mimoplzeňským fanouškům hudebního divadla, kteří mají možnost tyto tituly vidět naposledy.
LAZEBNÍK SEVILLSKÝ
Derniéra 29. května 2010 – Velké divadlo
Proslulého Lazebníka (v originále Il barbiere di Siviglia) zkomponoval Rossini v roce 1816, kdy operní jeviště ovládal stejnojmenný titul dnes pozapomenutého skladatele Paisiella. Dílo na libreto Cesare Sterbiniho skladatel napsal za rekordní tři týdny a použil v něm i hudbu ze svých předchozích oper. Ta přesto působí neuvěřitelně kompaktně, jiskřivě a virtuosně. Premiéra 20. února 1816 v Římě ale patří k největším skandálům v dějinách opery, neboť ten večer představení provázela neuvěřitelná smůla (indisponovaný zpěvák, rozladěná kytara, kočka na jevišti). Brzy ovšem obecenstvo docenilo kvality tohoto díla, které je jednou z nejlépe napsaných buffo oper celé divadelní historie. Příběh šelmovské schovanky Rosiny, nabubřelého doktora Bartola, lstivého učitele hudby Basilia, zamilovaného hraběte Almavivy a vychytralého lazebníka Figara, který suverénně vládne nejen břitvou, ale i skvělým ostrovtipem, za dvě stě let vůbec nezestárl. Plzeňskou inscenaci v klasickém duchu nastudoval režisér Josef Novák společně s šéfdirigentem opery Ivanem Paříkem a během derniéry si poslechneme pěvecké podání Aleše Voráčka (Hrabě Almaviva), Pavla Horáčka (Doktor Bartolo), Šárky Hrbáčkové (Rosina), Jevhena Šokala (Basilio), Jakuba Kettnera (Figaro) a dalších.
ŘEK ZORBA
Derniéra 3. června 2010 – Komorní divadlo
Nejslavnější román řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise vznikl jako oslava člověka. Zorba, jako prostý venkovan, dokáže žít s přírodou, ale zároveň hledat odpovědi na otázky po smyslu života, smrti i složitosti lidských vztahů. Řek Zorba – dílo, které je známé především z oscarového filmu s legendárním Anthonym Quinnem, získalo muzikálovou podobu díky autorům, jimiž není nikdo menší, než John Kander, Joseph Stein a Fred Ebb, úspěšní spolutvůrci muzikálů Cabaret a Chicago.
V jedné z tradičních vesnic hledají hrdinové Niko a Zorba své štěstí. Chtějí milovat, bít se o vlastní místo pod sluncem. Smutky i nešťastné lásky a smrt přijímají s nevyčerpatelnou energií, vitalitou, písněmi a tancem. Příběh, z něhož kromě sluncem rozpálené Kréty sálá teplo lidského bytí, lásky a vzájemné tolerance. V Plzni měl Zorba premiéru 6. prosince 2008 v režii Petra Novotného a inscenace sklidila velký ohlas i na loňském festivalu Dokořán pro hudební divadlo v Brně. V poslední repríze se publiku představí v titulní roli operní pěvec Dalibor Tolaš, Nika si zahraje současná hvězda televizního castingu Cesta ke slávě Jan Kříž, Hortensii Stanislava Fořtová, Vdovu Lucie Chlumská a hlavní hlas v Chóru bude patřit Leoně Černé.
ZPÍVÁNÍ V DEŠTI
Derniéra 5. června 2010 – Velké divadlo
Slavný filmový muzikál Zpívání v dešti z roku 1952 se od svého prvního jevištního uvedení v osmdesátých letech více než úspěšně zařadil mezi muzikálovou klasiku v žánru „velký muzikál pro celou rodinu“. Není divu – nabízí výjimečně obratně napsaný příběh s unikátně vystavěnou zápletkou o tom, jak se němý film učil mluvit, ba i zpívat. Autoři roztomile popisují zákulisí natáčení filmu Šermující (posléze Zpívající) kavalír s detailní znalostí všech jeho stránek – uražených filmových hvězd, sympatických sboristek, producentů i učitelů výslovnosti. Titulní píseň Singin‘ in the Rain a song You Are My Lucky Star patří k nejslavnějším swingovým hitům světa. Podobně jako jinde ve světě, i v Plzni se v nastudování režiséra Romana Meluzína stalo Zpívání v dešti diváckým šlágrem a proto není divu, že se udrželo na repertoáru déle jak čtyři roky. Přijďte se naposledy podívat na jeho hrdiny – Bronislava Kotiše, Jana Kaštovského, Michaelu Rybickou, Radka Štědronského Shejbala, Jiřího Untermüllera a zejména pak na nepřekonatelnou Stanislavu Fořtovou coby hvězdu němých filmů Linu Lamontovou.
ULIČNICE
Derniéra 12. června 2010 – Komorní divadlo
Kdo by neznal šlágry Tvé oči jsou modré jak chrpy nebo Já mám devět kanárů?! A to jsou populární popěvky z hudební komedie Uličnice skladatele Járy Beneše. Jeho lidové operety patřily k nejspolehlivějším kasovním trhákům hudebních divadel 30. let a bavily stejně úspěšně i diváky na filmovém plátně. Jára Beneš s dvorní čtveřicí libretistů Tobis – Špilar – Mírovský – Rohan vytvořil poznávací značku „firmy”, která byla zárukou jednoduchých, naivních příběhů, které nabízely humor, obyčejné hrdiny a sentimentálně dojemné zápletky. Tak třeba Uličnice: Když se Bessie, dcera majitele továrny na tenisové rakety, zamiluje do tenisového šampióna Freda Kerryho, hrozí malý společenský skandál. Bessie má být totiž zasnoubena s hrabětem Morretim. Ještě že jsou po ruce komorníci, tajemníci – a „náctiletá“ Sally! Než se to dozví papá Webster, je třeba všechny připravit na pořádný happy end. Přijďte se odreagovat do společnosti Michaely Rybické (uličnice Sally), Gabriely Mikové (Bessie), tenisového šampiona Daniela Bambase (Fred Kerry), Bronislava Kotiše (Andy Doodle) a mnohých dalších postaviček. Orchestr diriguje Pavel Kantořík.
Pro úplnost uvádíme, že krom zmíněných inscenací se v červnu diváci i účinkující rozloučí také s činohrami Naši furianti, Válka ve sborovně a Řeči, s operami Nabucco a Salome i s tanečním dramatem Maryša. Vstupenky jsou k dispozici v obvyklých předprodejích.
Foto: Marta Kolafová (Lazebník sevillský) a Pavel Křivánek (ostatní)
1, 3) Zorba a Niko – Dalibor Tolaš a Jan kříž
2) Lazebník sevillský – Pavel Horáček, Šárka Hrbáčková a Tomáš Kořínek
4) Michaela Rybicka s Bronislavem Kotišem ve Zpívání v dešti
5) Uličnice – Já mám děvět kanárů…
Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň