Na jednom z nejrušnějších plzeňských bulvárů vystřídal rušný automobilový provoz tanec! Na Americké třídě se v sobotu 12. června zpívalo, hrálo divadlo a především tančilo. Jedinečný happening se zde uskutečnil jako oslava pětadvacetiletého výročí udělování titulu Evropské hlavní město kultury, o který právě Plzeň pro rok 2015 usiluje. Proto Americká ožila veškerým uměním, jaké jste si dosud uměli představit – hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem, performancemi, výtvarnými dílnami a hlavně tancem, ať už scénickým nebo spontánním. Již na letácích jsme se dočetli, že „před pětadvaceti lety všechno začalo a dnes se to týká právě nás“. A bylo opravdu nač se dívat.
Umělecká ředitelka plzeňské kandidatury Yvona Kreuzmannová už před akcí uvedla, že Plzeň je obdivuhodná právě tím, že lidé za kulturou chodí i v letních měsících. Přitom jen tuto sobotu byla nabídka opravdu velká – krom zmíněné street párty Happening Kandidát Túra se konal ještě tradiční velkolepý historický víkend u sv. Jiří, slavnostní premiéra vrcholné veristické opery Giacoma Pucciniho Turandot na scéně Velkého divadla, Mezinárodní folklorní festival, Finále soutěže Múza, Tanec Plzeň ve stanu U Ježíška, Festival Hrákula v Hradišti či premiéra hry TEĎ 553113 já v Divadle Alfa. Většinu akcí pak propojit přípitek na Wilsonově mostě.
„Byl to náš záměr, uspořádat tolik akcí v jeden den a zároveň taková ochutnávka, jak by to v ulicích Plzně mohlo za pět let vypadat, pokud Plzeň v souboji s Ostravou o prestižní titul obstojí,“ dodává Yvona Kreuzmannová.
Jen během obřího happeningu se na Americké třídě, která se uzavřela pro veškerou dopravu, vystřídalo více než 70 uměleckých uskupení, od hudebníků přes tanečníky až po nejrůznější neziskové organizace. Všichni podpořili kandidaturu Plzně bez nároku na honorář, čímž snížili náklady na tuto veřejnou produkci na minimum. Město zařídilo jen uzavření dopravní tepny, nazvučení, reklamní kampaň a hygienické zázemí. K největším lákadlům megaakce, jenž začala ve tři odpoledne a trvala až do půlnoci, patřilo například vystoupení kapel Muerta Mente, Canticorum, excelentně na Wilsonově mostě publikum rozpálila i akustická hudební skupina Ocho Rios. Hrálo a tančilo se na šesti scénách – první u schodiště DK Inwest patřila hudebním skupinám, druhá ve středu Americké třídy převážně tanci, třetí v Pařížské ulici divadlu a folkloru, čtvrtá módním přehlídkám, pátá na Wilsonově mostě opět hudbě a šestá bez pódia street dance. Zde vystoupilo i populární Storm Ballet Studio. Dalším z vrcholů happeningu pak bylo představení britského choreografa Nigela Charnocka s názvem Happy v rámci festivalu Tanec Praha.
Organizátoři dokázali, že mnohdy v sobotní podvečer opuštěné centrum města lze oživit. Skvěle se bavili všichni, od milovníků hudby a divadla přes nezávislé tanečníky až po děti. Někteří s mírnou nadsázkou dokonce happening s uvolněnou atmosférou přirovnávali k proslavenému festivalu v Riu. Jen škoda, že obchodníci nijak nevyužili přítomnosti několika tisíc návštěvníků a většina obchodů v přilehlém okolí zůstala uzavřená. Tento fakt ovšem dojem, že to Plzeň s kulturou myslí opravdu vážně, nijak nepokazil.
Foto: Vítězslav Sladký
PROHLÉDNĚTE SI I NOVĚ KONCIPOVANOU FOTOGALERII SE SNÍMKY VE VĚTŠÍ VELIKOSTI (GALERIE K ČLÁNKU VPRAVO NAHOŘE).