Dnes po delší odmlce opět nahlédneme do světa opery. Ovšem opery komické, která není žánrově mnohdy příliš vzdálená operetě. Divadlo J.K. Tyla v Plzni na zítřejší sobotu připravilo pro své diváky premiéru populární komicko – fantastické opery Veselé paničky windsorské v hudebním nastudování Jiřího Štrunce a v režii Jakuba Korčáka. V nové inscenaci operního souboru vystupuje i několik umělců, které známe také z operetních produkcí – Dalibor Tolaš (znamenitý Zorba, Jupiter i Zaremba), Tomáš Kořínek (Josef z Vídeňské krve), Radka Sehnoutková (Miss Mary Lloyd a Pepi Pleiningerová), Jaroslav Someš (Sliby chyby, Vídeňská krev, Škola základ života), Richard Samek (Candide a Vivat opereta v SOP) nebo David Cody (režisér a dirigent muzikálové verze Romea a Julie na zámku Hluboká). II. dirigentem „Paniček“ je vyhledávaný muzikálový a operetní dirigent Jiří Petrdlík.
OTTO NICOLAI
Autorem zmíněné opery je německý hudební skladatel Otto Nicolai (9. června 1810, Königsberg – 11. května 1849, Berlín). Rodák z Königsbergu vyrůstal v muzikantském prostředí a již v osmi letech hrál bravurně na klavír. V mládí opustil své rodiště a vydal se do Berlína, kde studoval u Carla Friedricha Zeltera. Zejména díky podpoře mecenášů poznal vkus publika v mnoha zemích Evropy. V jednadvaceti letech napsal první úspěšnou symfonii, která mu otevřela cestu k mnoha dalším zakázkám i funkcím v uměleckém světě. Působil jako varhaník v Římě, dirigent ve Vídni a posléze se stal ředitelem opery v Berlíně. Založil jeden z nejprestižnějších orchestrů, Vídeňskou filharmonii. Napsal osm oper (některé zdroje jich uvádí jen šest) a řadu orchestrálních skladeb. Ve svém díle skloubil vliv románské opery s německou oblibou měšťanských námětů. Do dnešních dnů zůstaly trvalou součástí světového operního repertoáru jen Veselé paničky windsorské (Die lustigen Weiber von Windsor), které měly premiéru 9. března 1849 v Královské opeře v Berlíně, tedy pouhé dva měsíce před autorovou smrtí. Občasně některý z operních domů nastuduje ještě jeho Marianu či operu Il templario.
Otto Nicolai bohužel zemřel předčasně v nedožitých devětatřiceti letech na následky cévní mozkové příhody.
VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ
Opera vychází z jedné z nejslavnějších komedií W.Shakespeara, kterou pro potřeby Otto Nicolaie přepsal libretista Hermann Mosenthal. Po řadě oper na konvenční náměty se skladatel chopil v době kultu romantického umění předlohy, která líčí kouzelným způsobem charaktery tehdejší měšťanské společnosti. V Shakespearově duchu skladatel zkarikoval romantické pověsti imitací a parodií jednotlivých scén. Jeho dílo nakonec zastínil Verdiho Falstaff, jímž si na sklonku života italský operní génius splnil sen o napsání úspěšné komické opery. I Nicolaiova opera má však nesporný půvab a obsahuje několik výjimečných a krásných melodií, z nichž některé jsou známé díky stále populární předehře. Samotná opera je napsána formou singspielu, tedy hry se zpěvy a patří k nemnoha životaschopným skutečně komickým titulům současného operního repertoáru (například Smetanovy Dvě vdovy či Prodanou nevěstu osobně za příliš „komické“ nepovažuji). Zejména mistrně je zde hudebně ztvárněna postava sira Johna Falstaffa, žrouta a pijana, kterého Nicolai obdařil drastickou hudební charakteristikou.
Do Plzně se Veselé paničky windsorské vrací po dvaceti letech (poslední premiéra 24.6. 1989) a zazní tradičně v českém překladu, tak aby humor libreta mohl naplno vyznít. Přeložena jsou i jména většiny hlavních hrdinů. Odklon od módního uvádění v originále se plzeňskému souboru osvědčil již loni úspěšným nastudováním Lazebníka sevillského.
Otto Nicolai: VESELÉ PINIČKY WINDSORSKÉ
Dirigent: Jiří Štrunc
Režie: Jakub Korčák
Scéna: Ondřej Nekvasil
Kostýmy: Zuzana Ježková
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Zdeněk Vimr
Choreografie: Jana Hanušová
II. dirigent: Jiří Petrdlík
Osoby a obsazení:
Sir John Falstaff: Aleš Hendrych, Jevhen Šokalo
Pan Brodský: Jiří Kubík, Vladislav Zápražný
Pan Klouček: Pavel Horáček, Dalibor Tolaš
Fenton: Tomáš Kořínek, Jiří Samek
Pan Sláma: Josef Moravec, Ondřej Socha
Doktor Cajus: Jan Fraus, Tomáš Jindra
Paní Brodská: Lucie Hájková, Jitka Svobodová
Paní Kloučková: Lucie Hilscherová, Michaela Kapustová
Anička Kloučková: Radka Sehnoutková, Michaela Šrůmová
Hostinský v hospodě U podvazku: Dominik Beneš, Jaroslav Someš
Měšťan: Jaromír Bína, David Cody
Premiéra 30. ledna 2010 od 19:00 ve Velkém divadle v Plzni.
Foto: Marta Kolafová, Veselé paničky windsorské (DJKT Plzeň 2010) a dobový portrét skladatele Otto Nicolaie
Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň