Hudební skladatel, dirigent, instrumentátor, muzikolog a klavírista, kterého milovala celá Amerika – řeč je o Leonardu Bernsteinovi, jemuž přátelé i vděční posluchači familiárně přezdívali „Lennie“. V květnu 1990 navštívil Prahu a zcela neopakovatelným způsobem oddirigoval závěrečný koncert Pražského jara, slavnou Beethovenovu Devátou. Krásu Prahy se tak vrátil obdivovat po třiačtyřiceti letech – poprvé totiž sklidil nadšené ovace publika na stejném festivalu coby mladý talentovaný dirigent už v roce 1947.
Bernstein se narodil 25. srpna 1918 ve městě Lawrence, ve státě Massachusetts. Hudbu vystudoval na prestižním Harvardu, poté studoval hru na klavír, dirigování a orchestraci na Curtisově institutu ve Filadelfii a v roce 1940 pokračoval pod vedením dirigenta Sergeje Kusevického v Tanglewoodu. Jeho hvězdnou kariéru odstartoval fenomenální záskok za nemocného Bruna Waltera u Newyorské filharmonie v roce 1943. O patnáct let později se stal hudebním ředitelem tohoto nejprestižnějšího amerického orchestru. Největší hvězdu z něj ale udělaly televizní „výchovné koncerty“, jimiž se snažil popularizovat vážnou hudbu. Vše začalo pořadem „Omnibus“, který měl v letech 1954-1961 deset pokračování . Postupem času svými svéráznými „show“ s orchestrem za zády lámal Bernstein veškeré rekordy sledovanosti a stal se jednou z nejvýraznějších kulturních osobností v USA. ako skladatele ho lze zařadit mezi postmodernisty. Odmítal jakékoli škatulkování a nerozlišoval mezi hudbou „vážnou“ a „populární“, ale mezi „dobrou“ a „špatnou“. Mnoho jeho skladeb nejde vůbec zařadit do předem vymezených kategorií, protože jsou často polystylové a polyžánrové. Psal muzikály, balety, oratoria, filmovou hudbu, opery, symfonie, chorály i drobné skladby. Největší úspěch mu přinesl muzikál West Side Story. Velký úspěch zaznamenala i jeho muzikálová opera Candide, kterou má ode dneška na repertoáru DJKT Plzeň.
Po Brně a Praze se jedná teprve o třetí české uvedení této velkolepé operety vycházející ze stejnojmenné Voltairovy povídky o naivním mladíkovi a jeho cestě napříč zeměkoulí. Režisérem nové inscenace je Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování bylo svěřeno Jiřímu Štruncovi, výraznou úlohu zde tvoří i choreografie vytvořená někdejším sólistou plzeňského baletu Martinem Šintákem. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Lumíra Olšovského, Michala Bragagnola, Richarda Samka, Soňu Godarskou nebo Doubravku Součkovou.
Candide měl světovou premiéru v roce 1956 a od té doby byl několikrát přepracován a nesl i několik žánrových označení. Bernstein se spoluautory totiž dlouho balancovali mezi operetou a muzikálem a hledali příhodnou formu pro jevištní ztvárnění této filozofické novely. Že ji nakonec našli, dokazuje řada úspěšných inscenací Candida po celém světě.
Režisér Tomáš Ondřej Pilař považuje Candida dokonce za jednu z nejlepších operet vůbec. „Bernstein v Candidovi překračuje všechny limity, které opereta ze svých žánrových principů má. Je to naprosto strhující mozaika desítek různých hudebních stylů, které Bernstein vtipně a inteligentně kombinuje. Je to dílo energické, roztančené, intenzivní a zábavné, ale i nesmírně lidské a hluboké,“ říká Tomáš Ondřej Pilař. „Příběh se točí kolem hledání ztraceného ráje – něčeho, co jsme v minulosti zažili, ale už se k tomu nemůžeme vrátit. Ať už je to naše dětství, období, kdy naše děti byly malé, nebo období, kdy jsme jezdili v létě k prarodičům. My ten pomyslný ztracený ráj tématizujeme dětským světem, který vychází z estetiky 50. let, z doby prvních barevných hollywoodských filmů a téhle pastelové krásy.“