První novou inscenací, která otevře sezonu 2011/2012 v Divadle J. K. Tyla, bude divadelní verze oblíbeného filmu z r. 1973, který původní lyrickou komedii Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně odvážně oděl hávem muzikálu.
Jaroslav Vrchlický, neuvěřitelně plodný a všestranný básník, se dramatickou tvorbou začal zaobírat na prahu třicítky. Že také tato oblast jeho díla je poměrně bohatá, o tom nacházíme doklady i v historii plzeňského divadla, které uvedlo dobré dvě desítky jeho her – komedií a dramat zhusta s historickým námětem. Většina jich byla nastudována za autorova života, některé z nich opakovaně. Ve 30. letech Vrchlického hry z repertoáru postupně vymizely až na dvě (resp. čtyři) výjimky, které nás provázejí i v 21. století. Neúprosnou prověrkou času vítězně prošla trilogie melodramů s hudbou Zd. Fibicha Hippodamie (Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův, Smrt Hippodamie) spolu s ranou – a nejúspěšnější – komedií n Noc na Karlštejně.
Epizodu ze života Otce vlasti, k níž nalezl námět v Riegrově slovníku naučném (první česká obecná encyklopedie, vycházející 1860–1874), zpracoval Vrchlický v l. 1882-3. Tiskem vyšla Noc na Karlštejně na pokračování v Lumíru v r. 1884 a hned vzápětí byla poprvé nastudována a provedena v Královském zemském českém divadle národním v Praze 23. května 1884. O pouhých pět měsíců později se 29. listopadu 1884 dočkala v režii ředitele Pavla Švandy ze Semčic i své plzeňské premiéry a otevřela cestu na zdejší jeviště i dalším Vrchlického dílům. Noc na Karlštejně se v Plzni vrátila znovu v řadě dalších inscenací (1903,1932, 1943 1947 a 1967).
Vtipná zápletka komedie, jejíž děj se odehrává na Karlštejně v červnu r. 1363, je postavena na dvojím porušení údajného nařízení Karla IV., že v posvátných prostorách hradu, kde jsou uloženy zemské klenoty a kam se císař uchyluje ke zbožnému rozjímání, nesmí přenocovat žádná žena. Výjimka neplatí ani pro mladičkou novomanželku, čerstvě korunovanou českou královnu a v pořadí čtvrtou Karlovu ženu Elišku (Alžbětu) Pomořanskou.
První stejnojmenný film podle divadelní hry vznikl již v r. 1919. V němé verzi ho natočil režisér Olaf Larus podle původního scénáře Emila Vachka (první a poslední spisovatelova spolupráce s českým filmem). Tato verze však vycházela jen ze základních dějových motivů Vrchlického veselohry. Kostru příběhu tvořilo snové setkání dvou novodobých milenců, uvězněných přes noc v hradní síni Karlštejna, s postavami dávné minulosti.
První muzikálová verze Noci na Karlštejně se zrodila v r. 1965 jako televizní film režiséra Františka Filipa s herci Vladimírem Rážem, Jiřinou Bohdalovou, Jaroslavem Marvanem a Rudolfem Deylem ml.
Zábavní potenciál půvabné dobové hříčky plně zužitkovali další filmoví tvůrci v r. 1973, kdy Noc na Karlštejně podle svého vlastního scénáře natočil režisér Zdeněk Podskalský. Zárukou úspěchu se staly písně Karla Svobody na slova Jiřího Štaidla. Jejich film není jistě třeba blíže představovat, připomeňme si jen jeho hvězdné obsazení: Vlastimil Brodský (Karel IV.), Jana Brejchová (Eliška Pomořanská), Karel Höger (Arnošt z Pardubic), Jaroslav Marvan (purkrabí) Miloš Kopecký (vévoda Štěpán), Waldemar Matuška (král Petr), Slávka Budínová (hofmistryně Ofka), Daniela Kolářová (Alena) a Jaromír Hanzlík (Pešek). Z populárních zpěváků se tu setkáváme s Karlem Hálou a Karlem Štědrým, Petrem Spáleným, Pavlínou Filipovskou, Viktorem Sodomou a Jiřím Laufrem.
Filmový scénář pro divadlo zpracoval Zdeněk Podskalský ml. a premiéru si tato divadelní verze, obohacená o nové tři písně s texty Eduarda Krečmara, odbyla v r. 2004 na jevišti Hudebního divadla v Karlíně.
PŘEDSTAVÍ SE ŠESTICE NOVÝCH ČLENŮ SOUBORU
Mladou temperamentní krev do žil muzikálového a operetního souboru DJKT nalilo šest čerstvých absolventů oboru muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění. V této posile z Brna jsou rovnoměrně zastoupena obě pohlaví, takže trojici sympatických mladých mužů (Martin Hubeňák, Jozef Hruškoci, Aleš Kohout) tvoří protějšek tři půvabné dívky, Petra Vraspírová, Eva Marešová a Jitka Cafourková. Noc na Karlštějně pro nikoho z nich není prvním setkáním s muzikálem s historickým námětem. V loňském roce ve Studiu Marta prověřili všichni své síly v Trůnu pro královny, muzikálu o střetu Alžběty Anglické a Marie Stuartovny.
Z.Podskalský, K.Svoboda, J.Štaidl, E. Krečmar: NOC NA KARLŠTEJNĚ
muzikál na náměty ze stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického
Režie: Petr Palouš
Dirigent: Jiří Petrdlík
Scéna a kostýmy: Jitka Moravcová
Choreografie: Pavel Veselý
Dramaturgie: Jiří Untermüller
Osoby a obsazení:
Karel IV.: Radek Štědronský Shejbal
Eliška: Jitka Cafourková
Arnošt z Pardubic: Jiří Untermüller
Petr, král cyperský a jeruzalémský: Jozef Hruškoci / Jan Kaštovský
Štěpán, vévoda bavorský: Bronislav Kotiš
Ježek z Wartenberka: Roman Krebs
Alena, jeho neteř: Eva Marešová / Petra Vraspírová
Pešek Hlavně: Martin Hubeňák / Aleš Kohout
Ofka: Venuše Dvořáková / Hana Spinethová
Jitka: Lucie Zvoníková / Mariana Zemanová
Blanka / Kristýna Bečvářová / Simona Lebedová
Velitel stráže: Milan Čtvrtník
Správce hradu Karlík: Martin Šefl
Premiéra 24. září 2011 od 19:00 v Komorním divadle v Plzni
Foto: Pavel Křivánek
1) Jitka Cafourková a Radek Štědronský Shejbal
2) Jan Kaštovský, Venuše Dvořáková a Bronislav Kotiš
3) Jiří Untermüller a Aleš Kohout
4) Scéna z muzikálu
5) Šestice nových členů muzikálového souboru DJKT Plzeň
6) Eva Marešová, Martin Hubeňák
Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň