Vítězslava Kaprálová je nejvýznamnější českou dirigentkou a hudební skladatelkou, byť se dožila pouhých pětadvaceti let (24. ledna 1915 Brno – 16. června 1940 Montpellier). K letošnímu 100. výročí jejího narození probíhá řada mimořádných koncertů, ale také se její osobnosti dostává nebývalé pocty v podobě poštovní známky, kterou právě vydává Česká pošta. Za prosazení dirigentky a skladatelky Kaprálové do ediční řady Osobnosti se postavila celá řada významných osobností české kultury, například skladatelčin bratranec Ing. Josef Kaprál či publicista a pedagog Václav Sladký.
Známka vyšla včera, 20. ledna 2015, pod katalogovým číslem 832 a s nominální hodnotou 17 Kč. Autorkou výtvarného návrhu je Marina Richterová, známku vyryl rytec M. Ondráček. Podobizna Vítězslavy Kaprálové je řešena jako klasický portrét malbou v jemných barevných přechodech s akcentem purpurových rtů a hnědých výrazných očí, čímž je podtrhnuta její smyslnost. Jako odkaz na třicátá léta jsou použitá geometrická pole v pozadí a na jednom z nich je motiv svlačce, ten v květomluvě znamená “nikdy tě neopustím” – “mne se nezbavíš” – “buďme navždy přátelé”. Tím autorka známky odkazuje na přátelství paní Vítězslavy s B. Martinů, J. Muchou a muži jejího života.
Její otec Václav Kaprál byl majitel hudební školy a brněnský hudební skladatel. Matka, Vítězslava Kaprálová, rozená Uhlířová, zase aprobovaná učitelka zpěvu. Velký talent Vitulky se projevil už v dětství. V devíti letech napsala svou první skladbu V říši bájí. V roce 1930 začala studovat na brněnské konzervatoři skladbu u Viléma Petrželky a dirigování u Zdeňka Chalabaly. Konzervatoř absolvovala v červnu 1935 Klavírním koncertem d moll, který vzbudil značný ohlas již tím, že Kaprálová svou skladbu také sama dirigovala. Dále pokračovala studiem na mistrovské škole pražské konzervatoře (profesoři Vítězslav Novák a Václav Talich). Graduovala svou nejznámější orchestrální skladbou Vojenská symfonieta, kterou osobně provedla s Českou filharmonií. Díky francouzskému státnímu stipendiu odjela studovat v roce 1937 na École Normale de Musique do Paříže, kde se zapsala do třídy dirigenta Charlese Muncha. Soukromě pak ještě studovala skladbu u Bohuslava Martinů, jehož cembalový koncert dirigovala 2. června 1938 v Paříži. Krátce poté odjela na festival Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu ISCM, který se konal v Londýně a 17. června jej zahájila svou symfonietou, kterou opět dirigovala – tentokrát byl jejím orchestrem BBC Orchestra. Poté odjela na několik měsíců zpět do Brna. Tehdy ještě nemohla tušit, že to bude její poslední návštěva domova a že jí jsou odměřeny již jen dva roky života.
Do Paříže se vrátila v lednu 1939. Ve francouzské metropoli se Kaprálová pohybovala v prostředí české umělecké kolonie a zde také poznala svého budoucího muže Jiřího Muchu, syna malíře Alfonse Muchy. Jejich svatba se konala 23. dubna 1940. Jiří Mucha jejich krátkému soužití věnoval autobiografickou knihu Podivné lásky. Vítězslava Kaprálová zemřela ve francouzském Montpellier na miliární tuberkulózu. Bylo jí pouhých pětadvacet let. V roce 1946 jí udělila Česká akademie věd členství in memoriam. I přes krátký čas, který byl Kaprálové vyměřen, stačila složit více než čtyři desítky mimořádně hodnotných skladeb. V Brně je po ní pojmenována ulice i Základní umělecká škola na Palackého ulici. O skladatelčin hudební odkaz od roku 1998 pečuje kanadská hudební společnost The Kapralova Society se sídlem v Torontu.
Krom nesmírného hudebního talentu proslula Vítězslava Kaprálová i bohatým milostným životem. Byla osobní žačkou a posléze i milenkou Bohuslava Martinů, o její ruku usilovali hned čtyři muži – jistý doktor Hauner, inženýr Rudolf Kopec, letec Ivo Tondr a zmíněný Jiří Mucha, který Kaprálovou pojal v dubnu 1940 za manželku. Manželství s ženou, která okouzlila desítky mužů, však přervala smrt po pouhých dvou měsících.
Vedle zmíněné známky osobnost Vítězslavy Kaprálové připomíná po celý rok řada koncertů a dnes také dva rozhlasové a televizní pořady. ČT Art ve 23:55 odvysílá reprízu pořadu Poslední concertino, rozhlasová stanice Vltava pak ve 20.00-21.45 hod uvede pořad Den s Vitulkou.
Ilustrační foto: Repro redakce