Prvním titulem nadcházející sezony na Nové scéně v Bratislavě bude původní slovenský muzikál Báthoryčka v režii Ivana Vojtka st. Premiéra je naplánována na 15. října tohoto roku. Muzikál měl světovou premiéru v roce 2000 na jevišti nitranského Divadla Andreja Bagára a sklidil nejen příznivé kritiky, ale zejména doslova ohromující divácký úspěch – vidělo jej přes 65 tisíc lidí. V titulní roli se střídala Eva Pavlíková se Zdenou Studenkovou a muzikál vznikl v koprodukci divadla a proslaveného SĹUKu. Přes sedmdesát repríz zaznamenal pak také při dalším uvedení v Divadle Jonáša Záborského v Prešově.
Krvavá sadistka, nebo oběť své doby? Historici dodnes nedokázali zcela odhalit pravou tvář Alžběty Báthoryové. Uherská hraběnka, nejčastěji přezdívaná jako Čachtická paní, je mnohými pokládána za nejkrutější vražedkyni ve slovenských a maďarských dějinách. Jejím manželem byl František Nádasdy a ve společném manželství s Alžbětou se tomuto páru narodilo pět dětí. Podle legendy se hraběnka nemohla smířit s koloběhem stárnutí a proto se koupala v krvi zavražděných mladých dívek, které krutě mučila, s vidinou věčného mládí. Zdroje se ovšem v počtu jejích obětí značně liší od dvaceti až do dvou tisíc. Děvčata prý týrala hořícími svícemi, rozpáleným železem, píchala jehlicemi, polévala studenou vodou na mrazu, řezala noži či zavírala do železné panny. Společně se čtyřmi pomocníky byla obviněna z mučení a zabití většího počtu mladých žen, ale protože pocházela z jednoho z nejvlivnějších šlechtických rodů, nebyla popravena, ale dána v roce 1610 do samovazby, kde o čtyři roky později zemřela. Nebyla tedy umučena, jak se v některých uměleckých dílech popisuje.
Její příběh však inspiruje odedávna spisovatele, historiky, filmaře a divadelníky jako málokterý jiný. Na motivy jejího osudu vzniklo už neuvěřitelných jednadvacet filmů, tři historické publikace, román Čachtická paní Joža Nižnánského a několik divadelních her. Plzeňské divadlo například v současné době uvádí na scéně Komorního divadla taneční drama Čachtická paní na libreto Libora Vaculíka s hudbou Petra Maláska a texty písní Václava Kopty.
Jeden z nejúspěšnějších slovenských autorských muzikálů posledních dvaceti let je dílem hudebního skladatele Henricha Lešky, libretistky Jany Kákošové a textařů Ivana Vojtka a Martina Sarvaše. Muzikálové zpracování příběhu o této legendární sadistce a záhadné uherské šlechtičně ve světě nepřejících mužů, pojednává především o neštěstí člověka, osamělosti i hledání smyslu života, ale také o snech, tužbách a slabinách ženy v zajetí nesplněných očekávání. Originální hudbu inspirovanou slovenským folklórem doprovází nápaditá choreografie s množstvím náročných tanečních obrazů a bohatá výprava.
V titulní roli se na Nové scéně v Bratislavě budou střídat Katarína Hasprová a Karin Olasová, režisérem muzikálu je Ivan Vojtek starší, hudebního nastudování se ujme Lubomír Dolný, choreografii vytvoří Jaroslav Moravčík, autorem scény je Juraj Fábry a kostýmy navrhla Ľudmila Várossová.
Pro herečku a zpěvačku Katarínu Hasprovou je jeviště Nové scény důvěrně známé, účinkovala tu v mnoha muzikálech.
“Pre mňa je každý nový titul, ako by som začínala od začiatku, aj budem mať trocha trému, lebo čím má člověk via skúseností, tým je tá zodpovědnosť väčšia. Je to úžasná výzva a pretože tých titulnýchženských rolí nie je veľa, tak sa moc teším,” uvedla sympatická herečka.
“Pokúsime sa byť čo najbližšie k Báthoryčke, je o nej popísané veľa, sú rôzne
legendy, budeme sa snažiť tomu priblížiť, aby divák pochopil, ktorým smerom to išlo, toto bude taká divadelnejšia verzia než filmová,” dodala alternující Karin Olasová.
Osoby a obsazení:
Alžbeta Báthoryová: Katarína HASPROVÁ, Karin OLASOVÁ
Juraj Thurzo: Ján GALLOVIČ
Ficko: Pavol PLEVČÍK
František Nádasdy: Ján MISTRÍK
Stefano: Róbert HALÁK
Ponický: Erik PEŤOVSKÝ
Richter: Karol ČÁLIK
Darvulia: Jana VALOCKÁ
Ilona: Katarína ČILLÍKOVÁ
Dora: Katarína IVANKOVÁ
Žofia: Andrea KIRÁĽOVÁ
Ján: Martin KAPRÁLIK
Barbora: Jana LIESKOVSKÁ
Mikuláš Zlínsky: Přemysl BOUBLÍK
Šafár: Dušan KAPRÁLIK
a company
Ilustrační foto:
Divadlo Jonáša Záborského Prešov
Muzikál Báthoryčka (2005)