Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem do svého repertoáru zařazuje klasické operetní a muzikálové tituly celkem pravidelně. Loni to byl Divotvorný hrnec, letos My Fair Lady a příští rok Netopýr a scénický pořad Muzikál od A do Z. Světoznámá muzikálová adaptace Pygmalionu G.B. Shawa přitom bude mít premiéru právě dnes večer. Příběh prostořeké květinářky Lízy a jejího učitele lingvistiky Higginse režíruje (letos už podruhé) Gustav Skála, hudebního nastudování se chopil hostující dirigent Arnošt Moulík společně s Milanem Kaňákem.

Nedá mi to, abych se nezastavil u osobnosti Arnošta Moulíka. Zcela nedávno jsem se s několika známými divadelními kritiky sešel v Brně u improvizovaného kulatého stolu, totiž u snídaně. A vedli jsme debatu o té naší skomírající operetě, potažmo snad až příliš zkomercionalizovanému muzikálu. A shodli jsme se na jednom – kdybychom byli hodnostáři nějakého hudebně divadelního domu, zavolali bychom Arnoštu Moulíkovi, aby nám alespoň poradil, co si s tou lehkou múzou vlastně počít. Miroslava Homolku, J.O. Karla nebo Dalibora Brázdu totiž už bohužel v žádném telefonním seznamu nenajdete. Proto patří velké uznání Tomášovi Šimerdovi, že zvedl telefonní sluchátko a vytočit číslo dnes pětasedmdesátiletého, ale stále vitálního dirigenta, který mnohokrát prokázal, že „zábavnímu divadlu“ rozumí jako málokdo. Takzvané „lehké múze“ se totiž věnoval téměř od počátku své kariéry. Už v 60. letech nastudoval v Karlíně tehdejší horké novinky, jako byl Skandál v Lisabonu, Když je v Římě neděle nebo Bleší trh. V tomto trendu pokračoval i ve Státním divadle v Brně, kde s obrovským ohlasem uvedl namátkou Šumaře na střeše, My Fair Lady, Muže z La Manchy a především pak West Side Story. Po návratu do HDK v tandemu s Petrem Novotným nastudovali v 80. letech Sugar, Funny Girl a Cikáni jdou do nebe. Souběžně se však Arnošt Moulík věnoval i operetě. Kupříkladu jeho precizní hudební provedení Netopýra sklízí obdiv dodnes. V roce 1992 se stal hlavním dirigentem prvního světového muzikálu „nové generace“ uvedeného v Praze, Les Misérables. O této inscenaci již bylo popsáno hodně papíru. Zbyla po ní nahrávka s bohatým výběrem hudebních čísel, která prokazuje, že Moulíkovo hudební nastudování patří k nejlepším na světě. A to doslova a do písmene. O dva roky později proto dostal v Praze příležitost připravit a dirigovat další ze světových superhitů, rockovou operu Jesus Christ Superstar. Hudební účinek inscenace byl opět ohromující a připomněl, s jakým citem se zmíněný dirigent dokáže orientovat v nesmírně širokém rozpětí muzikálového a operetního žánru, a zejména, jak dokáže pracovat s hlasem zpěváka. V další karlínské éře pak nastudoval ještě Zorbu, Chicago, Hello, Dolly, Klec Bláznů, Netopýra, muzikál Viktor – Viktorie a v roce 2003 se vrátil k milované West Side Story. V Národním divadle v Brně obdržel v roce 2002 Diplom Oldřicha Nového.

Hudební nastudování ústecké My Fair Lady je tedy v dobrých rukou. Zajímavé však bude sledovat i výkony mladých a talentovaných herců v obou stěžejních rolích muzikálu – Jolany Smyčkové a Radka Zimy. Nová představitelka Lízy je sice ústeckou rodačkou, ale její kariéra je spojená i s řadou pražských scén, zejména s Fidlovačkou a Semaforem. Často vystupuje s Jiřím Suchým i koncertně a nazpívala písně “Stůj” a “Královna noci” pro film Zdeňka Trošky Kameňák. V ústeckém divadle už hrála v Hello, Dolly a s úspěchem ztvárňuje hlavní ženskou roli v Divotvorném hrnci. Radek Zima (nar. 1973) bude jistě patřit k mladším představitelům profesora Higginse. Vystudoval herectví a historii, nyní působí na volné noze. V Ústí hrál už Riffa ve West Side Story. Zahrál si i v muzikálu Starci na chmelu, v Tančírně a uplatňuje se také ve filmu.

Alan Jay Lerner – Frederick Loewe: MY FAIR LADY

Režie a choreografie: Gustav Skála
Dirigenti: Arnošt Moulík, Milan Kaňák
Scéna: Eva Brodská
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Milan Kaňák
Překlad: Ota Ornest

Osoby a obsazení:

Elisa Doolittlová: Jolana Smyčková / Eva Boháčková (studijní úkol)
Henry Higgins: Radek Zima
Plukovník Pickering: Petr Matuszek
Alfred Doolittle: Dalibor Janota / Tomáš Oldřich
Paní Higginsová: Miloslava Kalašová
Paní Pearceová: Věra Páchová
Paní Eynsford-Hillová: Marcela Blažková
Fredy Eynsfor-Hill: Jaroslav Kovacs
Zoltan Kaprathy: Radek Krejčí
Lady Boxinkgtonová: Hana Koubová
Lord Boxington: Otakar Hájek
Majitel výčepu: Serguei Nikitine
Květinářka: Barbora Kadlčíková
Ceremoniář: Tomáš Brázda
Princezna Sofie: Lada Pešková
Transylvánský princ: Robert Király
Prodavači: Ivan Zelycz / Zdeněk Haas / Karel Fieweger
Kuba: Vladimír Štěpka
Harry: Luboš Wagner
a další

Premiéra v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem dne 7. května 2010 od 19:00.

Foto:
1) Plakát My Fair Lady
2) Archivní snímek Arnošta Moulíka
3) Portrétní foto Jolany Smyčkové