Hlediště Nového divadla v Plzni při jednom z dubnových představení úspěšné inscenace muzikálu slavného britského skladatele Andrewa Lloyda Webbera Kočky zcela zaplnily děti a mládež z Bavorska – žáci a studenti škol v německé oblasti Oberpfalz, kteří se učí česky. Na 460 studentů se svými učiteli obsadilo hlediště Nové scény do posledního místečka a plzeňské Kočky německé diváky okamžitě zaujaly od prvních taktů.
„Originální anglický text T. S. Eliota, velmi poeticky, excelentně přeložený do češtiny, žáci o přestávce konzultovali a ptali se na slova, kterým nerozuměli. Hudební zážitek byl korunován emotivním provedením slavného hitu staré kočičí dámy Grizabelly, které by nepochybně obstálo ve velké mezinárodní konkurenci zpěvaček, které tento známý písňový text zpívají,“ říká organizátorka projektu Jaroslava Seidelmayer.“Během představení studenti ani nedutali, ticho přerušovaly jen spontánní potlesky na otevřené scéně. Velmi dobře byla přijata i interakce koček s nadšeným mladým publikem. Děti byly nadšené i z fotografování s proslulým kocourem Abraka-Máryfukem,“ připojuje Jaroslava Seidelmayer.
Je zřejmé, že se mladí lidé v plzeňském divadle dobře zabydlují a seznamují se i s Plzní. Po představení následuje ještě procházka po městě. Studenti nejezdí na představení nepřipraveni, návštěvě divadla předchází důkladné seznámení s tématem ve škole.
„Vždy si s dětmi o inscenaci, na kterou se chystáme, v hodinách vyprávíme a připravujeme se na ni. Pro naše žáky je důležité slyšet český jazyk i v praxi a v divadle to má ještě další význam,“ říká Jaroslava Seidelmayer. Děti i mladí lidé se učí česky z ryze praktických důvodů, kterých v posledních letech přibývá. Uvědomují si, že znalost češtiny je pro zaměstnance a lidi ucházející se o zaměstnání přínosem a i z hlediska pozdějšího pracovního uplatnění důležitá, v jiných případech hrají roli rodinné důvody.
Do Divadla J. K. Tyla přijely děti z Bavorska poprvé v roce 2011 na Mozartovu operu Kouzelná flétna, která se hrála v německém originále, ale s českými dialogy. Tuto originální zkrácenou verzi připravil tehdejší šéfdirigent opery DJKT Ivan Pařík. Představení mělo mimořádný úspěch a děti se do Plzně a zdejšího divadla začaly vracet. Viděly tu Prodanou nevěstu, balety Šípková Růženka a Popelka, v loňském roce to byl úspěšný muzikál mapující život a kareiéru vůdčí postavy jedné z nejslavnějích rockových formací Queen Freddieho Mercuryho. A letos se muzikálový výlet opakoval, jen jeho cílem byly Kočky. Finančně akci podporuje Bavorská státní kancelář a další sponzoři.
Foto: Archiv Jaroslavy Seidlmayer