Východočeské divadlo zve na hudební výlet do prosluněné Provence
Se stávající divadelní sezónou se Východočeské divadlo Pardubice rozloučí českou premiérou muzikálové komedie Pekařova žena autorů Stephena Schwartze a Josepha Steina, kterou premiéroví diváci zhlédnou o víkendu 11. a 12. června v Městském divadle. Pro soubor VČD ji objevil, z anglického originálu přeložil a jeho uvedení v České republice zprostředkoval režisér Petr Gazdík, který má na svém kontě už přes čtyřicet režií muzikálů především v Městském divadle Brno. Do povědomí pardubického publika se zapsal před čtyřmi lety, kdy zde připravil crazy muzikál Kvítek z horrroru.
„Muzikál Pekařova žena je milou, komediální sondou do obyčejného života lidí na francouzském venkově. Námět vychází z velmi ceněného francouzského filmu režiséra Marcela Pagnola, hudba je z pera Stephena Schwartze, světového skladatele velkých muzikálových titulů jako například Wicked, Pippin či Godspell. V daném žánru jde, myslím, o velmi kvalitní a propracované dílo,“ říká režisér Petr Gazdík.
Jaká je zápletka?
Muzikálová novinka v repertoáru VČD pojednává o tom, jak silná může být láska, i když jde například jen o pečivo. „I maličkost může být událostí, pokud žijete v zapadlé vesničce, jejíž obyvatelé nemají nic jiného na práci než klevetit a vzájemně se hašteřit. A tak příjezd nového pekaře způsobí skutečné pozdvižení, zvlášť když má okouzlující ženu, která by mohla být jeho dcerou. A co teprve, když zpočátku idylické manželství najednou visí na vlásku, protože mladá pekařka podlehne místnímu svůdci a pekař ze žalu přestane péct! Vesničané pochopí, že jejich chléb je v ohrožení, a proto napnou všechny síly, aby zachránili teplo rodinného krbu i své bochníky,“ přibližuje úvodní zápletku dramaturgyně Anna Hlaváčková.
Obsazení hlavních rolí
Hlavní role ztvárňují Tomáš Lněnička s hostujícími Alžbětou Trembeckou nebo Eliškou Jechovou, která už v září obohatí dámskou část hereckého ansámblu VČD. Herce na jevišti živě doprovází jedenáctičlenná kapela The Bakers pod vedením Radka Škeříka, Jiřího Kožnara nebo Karla Škarky.
„Děj muzikálu se odehrává v polovině 30. let, kdy Evropu doslova zaplavil francouzský moderní šanson, který posloužil Stephenu Schwartzovi jako hlavní hudební motiv. Na jevišti se však současně odehrají i velká muzikálová čísla à la Broadway,“ slibuje Anna Hlaváčková.
Sobotní premiéru ve foyer Městského divadla doplní vernisáž výstavy skleněných obrazů výtvarnice Aleny Šinkové.
Radek Smetana, 7. června 2022