Ústecké divadlo má úspěšně za sebou premiéru slavného amerického muzikálu Funny Girl. Inscenaci s Monikou Absolonovou v titulní roli naplánoval ještě bývalý ředitel severočeské scény Tomáš Šimerda, jehož se ústecký magistrát nedávno rozhodl kontroverzně odvolat a na jeho místo dosadit dirigenta Miloše Formáčka. Šimerdovou zásluhou se také za dirigentským pultem opět představil Arnošt Moulík, jeden z nejuznávanějších českých muzikálových a operetních dirigentů (mimochodem nastudoval první české Bídníky v roce 1992). Režijně se Funny ujal pražský herec Lumír Olšovský a už premiéra i první ohlasy potvrdily, že se sázka na trojici zkušených muzikálových umělců Moulík – Olšovský – Absolonová vyplatila.
Populární americký muzikál Funny Girl napsali hudební skladatel Jule Styne, textař Bob Merrill a libretistka Isobel Lennart. Budoucí divadelní hvězda Funny Briceová začíná jako sborová tanečnice v malém divadle, kde ji majitel málem vyhodí jako neschopnou. Ve skutečnosti je Funny jen hodně svéhlavá a její hlavní předností není tanec, nýbrž zpěv a schopnost dělat si ze sebe legraci. Po úspěchu s komickým výstupem na kolečkových bruslích se jí splní největší životní sen: Dostane angažmá ve vyhlášeném muzikálovém divadle Follies, které patří Florenzi Ziegfeldovi. Funny tam proti režisérově vůli udělá z romantické svatební scény komediální výstup. A opět má u diváků nečekaný úspěch. U její šatny se však objevuje šarmantní hazardní hráč Nick Arnstein, jenž Funny od první chvíle okouzlí. Stane se jediným mužem, kvůli kterému bude schopná divadlo opustit. A kvůli kterému bude litovat…
Mnozí diváci zřejmě budou mít v paměti i často reprízované filmové zpracování z roku 1968 s Barbrou Streisandovou v titulní roli. Ta za ztvárnění Funny Briceové získla dokonce Oscara.
Arnošt Moulík se hudebnímu divadlu poctivě věnuje už padesát let. Již v 60. letech 20. století nastudoval v Karlíně tehdejší muzikálové novinky, jako byl Skandál v Lisabonu, Když je v Římě neděle nebo Bleší trh. V tomto trendu pokračoval i ve Státním divadle v Brně, kde s obrovským ohlasem uvedl namátkou Šumaře na střeše, My Fair Lady, Muže z La Manchy a především pak West Side Story. Po návratu do HDK v tandemu s Petrem Novotným nastudovali v 80. letech Sugar, Funny Girl a Cikáni jdou do nebe. V roce 1992 se stal hlavním dirigentem prvního světového supermuzikálu uvedeného v Praze, Les Misérables, o dva roky později stál i u zrodu prvního českého nastudování rockové opery Jesus Christ Superstar. V příštím roce bude společně s Milanem Svobodou znovu dirigovat v Praze Bídníky.
I. Lennart, J. Styne, B. Merrill: FUNNY GIRL
Překlad: Jiří Josek
Režie: Lumír Olšovský
Dirigent: Arnošt Moulík, Milan Kaňák
Choreografie: Martin Goga
Scéna: Ján Zavarský
Kostýmy: Kateřina Bláhová
Dramaturg: Pavel Bár
Sbormistr: Milan Kaňák
Osoby a obsazení:
FANNY BRICEOVÁ: Monika Absolonová
NICK ARNSTEIN: Pavel Nečas / Lumír Olšovský
JOHN, inspicient: Ivan Zelycz
EMMA, garderobiérka: Ivana Pristupová
PANÍ BRICEOVÁ: Věra Páchová
PANÍ STRAKOSCHOVÁ: Hana Koubová
PANÍ MEEKEROVÁ: Emilie Michnová
PANÍ O´MALLEYOVÁ: Denisa Tarantová
TOM KEENEY: Radek Krejčí
EDDIE RYAN: Martin Matoušek
PRVNÍ KULISÁK: Pavel Machát
DRUHÝ KULISÁK: Zdeněk Haas
TŘETÍ KULISÁK: Andrej Styrkul
BUBLINA: Ivana Azubuike
POLLY: Kateřina Chladová
MAUDE: Irena Lorencová
FLORENZ ZIEGFELD: Petr Matuszek
MIMSEY: Jaroslava Moozová
CATHY: Jana Papíková
VERA: Eva Boháčková
TENOR: Jaroslav Kovacs
PAUL, vrchní číšník: Otakar Hájek
RENALDI: Tomáš Brázda
a company
Foto: Patr Berounský pro SDOB Ústí nad Labem