Další scénou, která zveřejnila kompletní přehled premiér pro příští sezonu, je Divadlo J.K. Tyla v Plzni. Nás samozřejmě nejvíc zajímaly plány muzikálového a operetního souboru, který letos uvedl velmi vyvážený repertoár – lidovou operetu Uličnice, světový muzikál Řek Zorba, klasickou operetu Vévodkyně z Chicaga a americkou hudební komedii Hledá se muž. Zn.: Bohatý! Nadcházející sezona potěší především příznivce muzikálů, ovšem z nabídky si jistě vyberou i příslušníci střední a starší generace. Nejočekávanější „bombou“ nejspíš bude Spamalot z produkce proslulého britského létajícího cirkusu Monty Python‘s. Pojďme se ale podívat od začátku, na které tituly se můžeme těšit a představit si i základní inscenátorské týmy.
SLIBY CHYBY – americký muzikál
Neil Simon – Burt Bacharach – Hal David
Režie a choreografie: Martin Pacek
Dirigent: Jiří Petrdlík
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Jan Růžička
Premiéra: Komorní divadlo 26.září 2009
Broadwayský muzikál Sliby chyby vznikl podle oscarového scénáře k filmu Byt, jehož autorem je filmař Billy Wilder. Snad každý jej má v paměti jako autora snímku Někdo to rád horké, Wilder sám však považoval za své nejlepší filmové dílo právě Byt z roku 1960. V roce 1968 vznikla muzikálová verze příběhu pod názvem Promises Promises (Sliby chyby) hudebního skladatele Burta Bacharacha, textaře H.Davida a dramatika Neila Simona. Muzikál získal dvě ceny Tony Awards a hlavně se mohl při prvním broadwayském uvedení pochlubit počtem 1281 repríz. Tragikomický příběh mapuje hořké osudy řadového úředníčka jakési pojišťovny, jenž svůj byt při cestě za kariérou půjčuje svým nadřízeným k milostným pletkám. Romantická komedie se v závěru neočekávaně mění v drama…
Více informací a kompletní herecké obsazení najdete v našem starším článku.
DÁMA NA KOLEJÍCH – česká hudební komedie
Ladislav Rychman – Vratislav Blažek – Jiří Bažant – Jiří Malásek – Vlastimil Hála
Režie: Lubor Cukr
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Sylva Marková
Premiéra: Komorní divadlo 5.prosince 2009
Po úspěchu Starců na chmelu natočil Ladislav Rychman v roce 1966 další hudební film a ke spolupráci pozval stejný tým – scénáristu Vratislava Blažka a trio hudebních skladatelů Bažant-Malásek-Hála. Zajímavostí bezesporu byl fakt, že hlavní role byla šitá na míru populární herečce Jiřině Bohdalové, která je proslulá tím, že vůbec neumí zpívat. Přesto se film stal evergreenem a svoje kouzlo neztratil dodnes. Filmová předloha se dočkala divadelní verze, kterou nyní plzeňský soubor nastuduje.
Děj formou zpěvohry vypráví příběh tramvajačky Marie, která tráví svůj čas zcela triviálně: Chodí do práce, stará se o děti a pečuje o svého manžela. Ale jen do chvíle, než ho vidí objímat na Malostranském náměstí mladou atraktivní blondýnku. To chce okamžitou pomstu! Marie opouští nejen svůj všední svět, ale symbolicky i tramvaj, která zablokuje dopravu. Na nevěru reaguje svérázně, alespoň ve svých představách. Vybere všechny úspory, vtrhne na módní přehlídku, vykoupí drahé modely a začne se z šedé myšky proměňovat v dámu…
SPAMALOT Monty Python’s – muzikál
Eric Idle – John Du Prez
Režie: Roman Meluzín
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Ivana Brádková
Premiéra: Velké divadlo 6.března 2010
Slavná britská komediální skupina Monty Python vznikla v roce 1969 a proslavila se zejména pětačtyřicetidílnou sérií skečů Monty Pythonův létající cirkus, kterou 4 sezony vysílala BBC. Formace má na svém kontě i pětici filmů, z nichž jeden se jmenuje Monty Python a Svatý Grál. Ten vypráví s pověstným nadhledem poněkud naruby obrácenou legendu o králi Artušovi, jenž putuje Británií, aby shromáždil nejlepší rytíře a přivedl je na hrad Camelot. Když tyto nejudatnější bojovníky mnoha legend vybere, zjeví se mu Bůh a pověřuje jej úkolem najít Svatý Grál. Vydávají se tedy na cestu za touto relikvií, během níž se setkávají s řadou podivných překážek a bizardních postav, aby nakonec dospěli k velkolepému a překvapivému konci…
Podle tohoto filmu vznikl skvěle napsaný muzikál Spamalot, který měl premiéru v lednu 2005 v Chicagu a hned následně 17.března téhož roku na Broadwayi. Původní broadwayské představení, režírované Mikem Nicholsem, získalo tři ocenění Tony Awards včetně Tony za nejlepší muzikál sezóny 2004-2005. Produkce vydržela v New Yorku až do letošního ledna a počet repríz se zastavil na čísle 1574. Stejně jako ve filmu se i tady jedná o velice neuctivou parodii na legendu o králi Artušovi. Rozdíl spočívá v tom, že divadelní adaptace si bere na mušku také broadwayské muzikálové produkce a jejich manýry. Z Ameriky zamířil Spamalot na londýnský West End /premiéra 17.října 2006/, posléze pak do Austrálie, Barcelony a německého Kölnu. Plzeňský soubor tedy bude mít zcela nevídanou příležitost nabídnout tento hit svým divákům v české premiéře pouhých pět let po americké premiéře.
CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ
Zdeněk Barták – Petr Markov – Jules Verne
Režie: Roman Meluzín
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Sylva Marková
Premiéra: Komorní divadlo 15.května 2010
Poslední muzikálovou premiérou bude původní český muzikál autorské dvojice Zdeněk Barták-Petr Markov na motivy známého románu J.Vernea Cesta kolem světa za 80 dní.
Dílo pochází z autorské dílny renomovaných autorů: Hudební skladatel Zdeněk Barták je například spoluautorem muzikálů Romeo a Julie, Kristián, Bouře, Popelka, Jedna noc na Karlštejně, A Christmas Carol, Anděl s ďáblem v těle nebo Baron Prášil, textař a scénárista Petr Markov proslul zejména jako autor libreta k jednomu z nejúspěšnějších českých muzikálů Zvonokosy, ale píše rovněž divadelní, televizní i rozhlasové hry, pohádky a scénáře k zábavným pořadům.
Muzikál Cesta kolem světa za 80 dní měl premiéru 18.května 2008 na Polské scéně Těšínského divadla a vypráví známý příběh anglického gentlemana Philease Fogga o jeho sázce s členy Reformního klubu, že stihne objet svět za 80 dní. Společníkem je mu nejen nový francouzský sluha Passepartout /v češtině Proklouz/, ale i londýnský detektiv Fox, který jej stíhá jako domnělého bankovního lupiče. Příběhu nechybí ani love story, když se na scéně objevuje tajemná indická žena Auda. Skončí vše svatbou i vyhranou sázkou?
Foto:
Produkce Spamalot Melbourne
Slezské divadlo Opava /Sliby chyby/
Archivní filmový snímek /Dáma na kolejích/
Těšínské divadlo /W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA/