Foto MDB, muzikál Devět křížů

Městské divadlo Brno dnes konečně po několika covidových odkladech oficiálně premiéruje autorský muzikál Devět křížů hudebního skladatele Robina Schenka a libretistů Petra Štěpána a Miroslava Ondry. Ti napsali poutavý příběh podle historické legendy.

Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro MdB vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu domů najde bezvládné tělo muže. Odveze jej domů a mladý cizinec – uherský koňský handlíř Luka – se díky tomu za nějaký čas zotaví. Zamiluje se do statkářovy dcery Elišky, avšak otec nechce o vdavkách ani slyšet. Cizinec zaváže Elišku slibem věrnosti a odjíždí, aby v Uhrách prodal své statky a s penězi se vrátil pro svoji nevěstu. Čas však plyne a Luka se nevrací. Eliška tak podlehne naléhání otce a ostatních, aby se provdala za mlynářova syna. Ve svatební den se vrací Luka z Uher a brzy se dovídá o veselce. Šílený vztekem přísahá pomstu, kterou nakonec společně s hajným Kudlou vykoná. Spolu vyčkají na svatební průvod na cestě poblíž Hlubokého a ukončí život svatebčanů včetně statkáře, Elišky a dalších. Nakonec sprovodí ze světa svého druha i sebe. Když doběhnou ostatní svatební hosté, vidí strašný výjev. Devět mrtvých těl. Na jejich památku pak na místě strašného zločinu vztyčí devět křížů, aby tento příběh velké lásky a velké zášti nikdy z hlíny Vysočiny nevyvanul. Světovou premiéru zbrusu nového díla uvede na jeviště režisér Petr Gazdík se svým týmem – dirigenty a autory hudebního nastudování jsou Dan Kalousek a Ema Mikešková, o úpravu hudebního aranžmá se postarali František Šterbák a Daniel Kyzlink, scénu navrhl Emil Konečný, autorkou kostýmních návrhů je Eliška Ondráčková Lupačová, choreografkou Hana Kubinová a sbormistrem Karel Škarka, to celé pod dramaturgickým dohledem Kláry Latzkové a Miroslava Ondry. Z hereckých osobností, které postavám vdechnou život, se diváci mohou těšit například na Rastislava Gajdoše nebo Milana Němce, Kristýnu Daňhelovou nebo Svetlanu Janotovou, Alenu Antalovou nebo Lenku Bartolšicovou, Libora Matouše nebo Ondřeje Studénku, Jiřího Macha nebo Petra Štěpána, Johanu Gazdíkovou nebo Martu Matějovou a další.

Jelikož jsme navštívili už jarní předpremiéru Devíti křížů, naší komplexní recenzi si můžete přečíst ZDE: https://www.musical-opereta.cz/devet-krizu-uchvatna-muzikalova-basen/

Foto MDB, muzikál Devět křížů

Brňané se ovšem už pustili do dalšího muzikálového hitu, kterým bude MEDICUS s premiérou již za měsíc, 22. října 2022. V listopadu roku 2021 zemřel ve věku 95 let americký spisovatel Noah Gordon. Do dějin světové literatury vstoupil především svou trilogií Dynastie Coleových, která se velmi podrobně a poučeně zabývá dějinami lékařství. Nejznámější je pravděpodobně hned první díl, román u nás známý jako Ranhojič z roku 1987 (následovala volná pokračování Šaman (1992) a Lékařka (1995). Podle Ranhojiče byl v roce 2013 natočen i celosvětově úspěšný německý film s Tomem Paynem a Benem Kingsleym v hlavních rolích.

Kniha se stala inspirací pro španělské autory, kteří v roce 2018 uvedli v divadle Nuevo Apolo v Madridu premiéru muzikálu El Médico. Nápad zpracovat tuto látku pro hudební divadlo vznikl v hlavě hudebního skladatele Ivána Macíase, který spolu s producentem Pablo Martínezem kontaktoval Michaela Gordona, syna a agenta spisovatele. Ten byl po poslechu několika prvních hudebních ukázek natolik nadšený, že se rozhodl autory spojit přímo se svým otcem. I toho Macíasova hudba okamžitě přesvědčila, a proto udělil svolení svůj román do muzikálové podoby zpracovat. Muzikál se stal ve Španělsku okamžitě veleúspěšným a MdB jej uvede v české premiéře v režii Stanislava Moši. Výběr této verze je jistým překvapení, neb se spíše očekával stejnojmenný titul německého skladatele Dennise Martina. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Libora Matouše, Richarda Pekárka, Stanislava Slováka, Jakuba Uličníka, Kristýnu Daňhelovou, Esther Mertovou, Radku Coufalovou, Ivanu Vaňkovou, Ladislava Koláře, Igora Ondříčka, Aleše Slaninu, Dušana Vitázka, Jana Apolenáře, Jiřího Horkého a mnohé další.

Foto MDB, vizuál Medicus