Nadcházející víkend vnese do českých divadel opět dvě novinky hudebně dramatického žánru. Zítra čeká diváky v Jihlavě premiéra slavného amerického muzikálu My Fair Lady, v neděli pak Slezské divadlo v Opavě odpremiéruje klasickou operetu Johanna Strausse Vídeňská krev.
Pojďme nejprve zavítat do jihlavského Horáckého divadla. Zde nás čeká atmosféra Londýna 20. let minulého století, rozpustilá květinářka Líza, samolibý starý mládenec profesor Higgins a jeho přítel plukovník Pickering. Na začátku příběhu stojí sázka: Henry Higgins, arogantní, nesnesitelný profesor fonetiky, se vsadí se svým přítelem, že naučí nuznou mladou květinářku Lízu Doolittlovou správně mluvit, takže ji ve společnosti bude moci představit jako urozenou aristokratku. Líza, dcera popeláře, totiž mluví s příšerným londýnským akcentem cockney, který používá místní spodina. Nikdo netuší, jaké bude mít setkání lidí ze zcela odlišných světů důsledky. Po vyčerpávajícím Higginsově výcviku Líza skutečně mluví, vypadá a chová se jako vévodkyně, nicméně triumfální slavnostní večer na diplomatickém plese ještě neznamená konec příběhu. Transformovaná Líza se ani teď nedočká Higginsovy pochvaly nebo uznání a navíc netuší, co bude dál, co si počne se svou novou podobou a kam vlastně patří. A jaký dopad má její nové já na okolí, to staré i nové? Ale hlavně – profesor Higgins bude potřebovat pořádnou ránu, aby konečně prohlédl a vylezl ze své ulity ješitnosti…
Slavný americký muzikálový titul měl premiéru na Broadwayi v roce 1956 a dosáhl zde rekordního počtu 2717 repríz. My Fair Lady napsal libretista Alan Jay Lerner a hudební skladatel Frederick Loewe podle divadelní hry Pygmalion G.B.Shawa, jenž zase čerpal inspiraci v starověkých řeckých bájích. Muzikál má svoji velmi slavnou filmovou adaptaci z roku 1964, která získala osm Oscarů, včetně ceny za režii pro George Cukora. Roli Elizy nemohla hrát Julie Andrewsová, která ji hrála a zpívala mnohokrát na divadle, neboť producent filmu Jack Warner z vedení studia Warner Brothers si nepřál, aby hlavní roli získala ve světě málo známá divadelní herečka. Proto do filmu obsadil mnohem populárnější Audrey Hepburn, kterou v hudebních číslech dabovala zpěvačka Marni Nixonová. Oscara za nejlepší mužský herecký výkon si také odnesl Rex Harrison za roli Henryho Higginse.
Pro jihlavské divadlo nejpoužívanější český překlad Oty Ernesta upravila dramaturgyně Marie Procházková spolu s režisérkou inscenace Věrou Herajtovou. Hudbu nahrála Komorní filharmonie Pardubice za řízení dirigenta Leoše Svárovského, sbory nazpíval soubor REBELCANTO.
Alan Jay Lerner – Frederick Loewe: MY FAIR LADY
režie a choreografie: Věra Herajtová j. h.
dramaturgie: Marie Procházková
scéna: Nikola Tempír j. h.
kostýmy: Marta Roszkopfová j. h.
hudební nastudování: Lubomír Šrubař
Osoby a obsazení:
Henry Higgins: Jakub Škrdla
Plukovník Pickering: Zdeněk Dryšl
Eliza Doolittleová: Barbora Mošnová
Alfréd Doolittle: Petr Soumar
Paní Pearceová: Anna Bazgerová
Paní Higginsová: Taťána Schottnerová
Zoltán Karpathy: František Mitáš
Paní Eynsford-Hillová: Lenka Schreiberová
Freddy Eynsford-Hill: Zdeněk Stejskal
Slečna Eynsford-Hillová: Tereza Otavová
Harry: Stanislav Gerstner
Kuba: Josef Kundera
První prodavač ovoce: Ondřej Šípek
Druhý prodavač ovoce: Josef Stara
Zevloun: Kryštof Čeřovský
Paní Hopkinsová: Lucie Sobotková-Štorková
George, majitel výčepu: Milan Šindelář
Květinářka: Vladimíra Čapková
PREMIÉRA 12. PROSINCE 2009 V 19:00 NA VELKÉ SCÉNĚ HORÁCKÉHO DIVADLA V JIHLAVĚ
Foto: HDJ Jan Černo