Soubor opery Slezského divadla v Opavě uvede 17. prosince od 19 hodin českou premiéru poslední operety Emmericha Kálmána Arizona Lady. Poslední scénické dílo velkého skladatele dokončil jeho syn Karel (Charles) Kálmán. Opereta měla nejdříve premiéru v Bavorském rozhlase a teprve potom na scéně v Bernu 1954. Libreto napsali Alfred Grünwald a Gustav Beer, do češtiny přeložil Jan Ondráček a české texty upravil Patrick Fridrichovský. Příběh se odehrává v roce 1920 v Arizoně, kde má farmu dcera maďarského emigranta, Lona Farrell. Lona řeší problémy s chodem farmy a také vztahové problémy ve svém životě, především s Royem Dexterem z Colorada. Jak dopadne tento westernový příběh a „kdo“ se skrývá za názvem díla, zjistíte při návštěvě tohoto titulu.
EMMERICH KÁLMÁN (1882-1953)
Hudební skladatel maďarského původu se narodil v rodině židovského obchodníka s obilím 24.října 1882 v Siófoku. Od roku 1900 studoval na univerzitě v Budapešti a chtěl se stát klavírním virtuosem. Už v mladistvém věku jej ale začala trápit artróza, takže se soustředil na skladbu a hudební teorii. Po ukončení studia psal kritiky pro list Pesti Napló. Napsal rovněž několik symfonických básní, ale nedařilo se mu je publikovat. Zaměřil se tedy na skládání kabaretních písní, které ho přivedly k operetě. Ta první se jmenovala Podzimní manévry a odstartovala jejich dlouhou řadu – nakonec jich napsal v letech 1908-1953 rovných čtyřicet. K nejúspěšnějším patří Čardášová princezna, Hraběnka Marica, Cikánský primáš, Bajadéra a Cirkusová princezna. Poslední westernovou Arizona Lady dokomponoval jeho syn Karel.
V roce 1938 kvůli židovskému původu Kálmán během nástupu fašismu opustil Vídeň a uprchl přes Curych a Paříž do USA, kde v roce 1942 získal americké občanství. Po druhé světové válce se vrací do Evropy a usazuje se v Paříži. Do Vídně se přestěhoval až po dalších čtyřech letech, ale místo vřelého přivítání ho čekal spor kolem vyvlastnění jeho vily. Vrátil se tedy zpět do Paříže, kde zemřel 30.října 1953. Jeho poslední opereta byla uvedena až následující rok.
Operety Emmericha Kálmána se dodnes hrají po celém světě a je právem spolu s Franzem Lehárem považován za krále stříbrného věku operety. Jeho syn Karel Kálmán navštívil během svého života mnohokrát Čechy či Československo a zemřel teprve před dvěma lety v požehnaném věku pětaosmdesáti let. V roce 2009 s ním pro náš magazín vedl rozhovor náš spolupracovník Patrick Fridrichovský a najdete jej ZDE. Ve zmíněném roce na našich jevištích zazněly hned dvě zřídka uváděné Kálmánovy operety, Fialka z Montmartru v Ostravě a Vévodkyně z Chicaga v Plzni.
V opavském nastudování Lady Arizona se představí Lucie Hájková a Barbora Řeřichová jako Lona Farrel, Barbora Čechová a Anna Začalová jako Nelly Nettleton, Juraj Nociar, Roman Harok a Milan Vlček jako Roy Dexter, Zdeněk Kapl a Alexander Vovk jako šerif Harry Sullivan, Rudolf Medňanský a Michael Skalický jako kovboj Chester Kingsbury jun. V dalších rolích vystoupí Dalibor Hrda, Andrej Kul’baga, Evžen Trupar, Zdenka Mervová a Kamila Srubková.
Scéna David Janošek, kostýmy Lenka Polášková, choreografie Martin Tomsa, sbormistr Kremena Pešakova, hudební příprava Libuše Vondráčková a Jana Hajková, České texty napsal Patrick Fridrichovský, pod hudebním nastudováním je podepsán dirigent Petr Šumník, režíruje Dominik Beneš.
Foto ze zkoušek: Tomáš Ruta, Slezské divadlo Opava