Když v roce 1905 uvedlo slavné hudební divadlo Theater an der Wien operetu Die lustige Witwe hudebního skladatele Franze Lehára (1870 – 1948) se subretou Mizzi Güntherovou a prvním tenoristou Louisem Treumannem v hlavních rolích Hany Glawari a hraběte Danila Daniloviče, zažila Vídeň podobnou senzaci, jako v dobách největší slávy Johanna Strausse mladšího. Začal tak “stříbrný věk” vídeňské operety.
Původně ovšem libretisté Victor Léon a Leo Stein nabídli text R. Heubergerovi (autorovi úspěšné operety Ples v opeře). Ten dílo rozpracoval, ale Léon se Steinem nebyli jeho hudebními nápady nadšení, takže hledali skladatele jiného. V jejich hledáčku uvízl mladý Franz Lehár, tehdy ještě nepříliš známý komponista a dosavadní autor zatím čtyř dnes zapomenutých operet. Přestože se Lehár pustil do práce s velkou chutí, ani jeho hudba příliš nenadchla jak zmíněné libretisty, tak ředitele Divadla Na Vídeňce Viliama Karczaga, který nevěřil, že se nové dílo udrží na repertoáru delší dobu. Všechny pak překvapil převratný úspěch Veselé vdovy, která se rozlétla okamžitě do celého světa a jen během prvních pěti let zaznamenala v různých divadlech úctyhodný počet dvaceti tisíc repríz. Stala se tak nejen Lehárovým nejúspěšnějším dílem, ale společně se Straussovým Netopýrem vůbec nejhranější operetou světových jevišť. Její triumf předznamenal další Lehárovy divadelní úspěchy, ke kterým patří dodnes často uváděné operety Hrabě Luxemburg, Cikánská láska, Paganini, Carevič, Země úsměvů a Giuditta.
Veselá vdova je plná nádherných melodií, které neztratily nic na své nápaditosti a lehkosti. Ve srovnání se všemi staršími operetami i takových mistrů, jakými byli Suppé, Johann Strauss ml., či Millöcker, nepřestává Lehár udivovat genialitou, s jakou hudebně vyjádřil každou situaci, každou postavu a její jednání, i ten nejdrobnější detail děje. Ve Veselé vdově dokázal, že i opereta může snést nejpřísnější umělecká měřítka. Mnoho jejích melodií se stalo doslova operetními evergreeny, např. písně o Maximu nebo o Vilje. Nejen díky nim, ale také díky vtipně napsanému libretu, tato opereta dodnes baví diváky na celém světě a jejímu uvedení se nevyhýbají ani proslulé operní domy.
V libereckém Šaldově divadle se tentokrát Veselé vdovy ujme známý operetní, operní a muzikálový zpěvák Jan Ježek. Jedná se o jeho teprve druhý vstup za režisérský pultík, přičemž svůj režijní debut si odbyl se stejným dílem před léty na scéně Moravského divadla v Olomouci. Tuto inscenaci mohli vidět i pražští příznivci operety na jevišti Divadla na Vinohradech. V liberecké inscenaci si zároveň Jan Ježek zahraje v alternaci s Oldřichem Křížem úlohu Barona Zety, světoznámou bonvivánskou árii hraběte Daniloviče o kabaretu Maxim si zazpívají Filip Bandžák nebo Martin Slavík, známý coby Bolo z karlínské Polské krve. V elegantní vdovu Hanu Glawari, jež poplete hlavy všem mužům v okolí nejen svou krásou, ale i zděděnými miliony, se promění Gabriela Kopperová a Lívia Obručnik Vénosová, v pěvecky velmi svízelné úloze Camilla de Rosillona se divákům představí tenoristé Aleš Briscein a Róbert Remeselník.
Přenesme se tedy do zchudlého fiktivního státečku Pontevedro, kde se snaží diplomaté provdat svou krajanku, bohatou vdovu po francouzském bankéři, za muže stejné národnosti, aby její dědictví zůstalo doma… Jak příběh dopadne, jistě operetní přiznivci dobře znají, takže netřeba více prozrazovat.
Franz Lehár: VESELÁ VDOVA
Libreto: Victor Léon a Leo Stein podle komedie Henriho Meilhaca L’attaché d’ambassade
Dirigent: František Babický
Režie: Jan Ježek
Choreografie: Petr Jirsa
Scéna: Ján Zavarský
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Martin Veselý
Osoby a obsazení:
Baron Zeta: Jan Ježek / Oldřich Kříž
Valencie, jeho žena: Anna Klamo / Věra Poláchová
Hrabě Danilo Danilovič: Filip Bandžák / Martin Slavík
Hana Glawari: Gabriela Kopperová / Lívia Obručnik Vénosová
Camille de Rosillon: Aleš Briscein / Róbert Remeselník
Vikomt Cascada: Zdeněk Nádeník
Raoul de St Brioche: Jiří Bartoš
Bogdanovič: Jiří David
Sylviana, jeho žena: Hana Postránecká
Kromov: Jaroslav Rainer
Olga, jeho žena: Veronika Mičjarová
Prčič: Bořivoj Shejbal
Praskovja, jeho žena: Hana Zemanová
Něguš: Milan Hlavsa / Jan Počepický
Premiéra v Divadle F.X. Šaldy v Liberci 20. května 2011. Koncem května si budete moct v našem magazínu přečíst také rozhovor s Janem Ježkem, který připravujeme.
Ilustrační foto: Zdeněk Úlehla (snímky ze zkoušek operety Veselá vdova) a archiv autora (Franz Lehár a klavírní výtah Die lustige Witwe )