Tak, jako ve Vídni zářila císařovna Elisabeth či v Praze krvelačný hrabě Dracula, v Moskvě diváky doslova okouzlila muzikálová postava hraběte Orlova. Děj se odvíjí od vzrušujícího příběhu lásky mezi Alexejem Orlovem a krasavicí Alžbětou, troufalou uchazečkou o carskou korunu. Muzikál Hrabě Orlov v divadle Moskevská opereta oslavil od své premiéry již 400. vyprodanou reprízu! Velkolepá hudební a taneční podívaná, která získala již osm prestižních divadelních ocenění, i nadále plní hlediště, přestože od premiéry uplynou 6. října již tři roky.
Graf Orlov přímo navazuje na předchozí oblíbenou moskevskou produkci, kterou byl Hrabě Monte Christo, nikoli ovšem od Karla Svobody ani Franka Wildhorna. Autory původního ruského muzikálu jsou textař Julij Kim a hudební skladatel Roman Ignaťjev, kteří se netají inspirací současnými francouzskými muzikály, jako jsou Romeo a Julie nebo Notre Dame de Paris. Populární ruská autorská dvojice napsala i zmíněný muzikál Hrabě Orlov. Skvělou hudební show doprovází ohromují a někdy až trochu kýčovitá výprava. Například šaty Kateřiny Veliké zdobí patnáct tisíc polodrahokamů a váží více než deset kilogramů! Nechybí obrovská taneční čísla, romantické balady, bolestné i heroické árie ani rockové písně.
Základem příběhu jsou reálné historické události. Děj se odehrává v době vlády Kateřiny II. Veliké. Hrabě Orlov, který carevně kdysi pomohl dostat se na trůn, je nyní zavržen a odeslán do čestného exilu v Itálii. Během své služby se seznámí se zajímavou ženou – kněžnou Tarakanovou, jež se prohlašuje za vnučku Petra I. Velikého. Orlov se rozhodne zjistit její plány, aby získal ztracenou přízeň carevny. Rozehrává odvážný milostný příběh, ale jeho chladný kalkul se nezdaří a krásná falešná následnice trůnu v něm vyvolá skutečné hluboké city. Hlavní hrdinové se dostávají do víru dramatických událostí a za svou velkou lásku musí zaplatit vysokou cenu.
Nový muzikál ovšem nekopíruje skutečnost doslovně:
“Tvůrci se snažili především napsat atraktivní příběh lásky, touhy a zrady, na pozadí událostí, které Rusové dobře znají z dějepisu. Na jevišti však nepochodují historické postavy, které známe ze školy nebo z filmů, ale skutečně živé divadelní figury,” říká Lika Rulla, jedna ze tří hereček, které hrají Kateřinu Velikou.
Jak vidno, vlna muzikálu zachvátila i Rusko. Hrají se tu nejen ty převzaté (například Les Misérables nebo Cats), ale i původní, a po čertech dobré. Připomeňme alespoň více než třicet let starou superúspěšnou rockovou operu Juno a Avos v moskevském Divadle Lenkom v režii Marka Zacharova, či zmíněného Monte Christa, který se hrál přes čtyři roky v kuse a vidělo jej na osm set tisíc diváků. Další série muzikálu Hrabě Orlov v režii Aliny Čevikové začíná v divadle Moskevská opereta 15. září 2015.
Foto: Moscow Operetta Theatre