V pátek 5. prosince bude mít premiéru inscenace populární operety Rudolfa Frimla ROSE MARIE. Světoznámý titul se na olomoucké jeviště vrací po více než třiceti letech. Režie se ujal Gustav Skála, který v Moravském divadle uvedl v minulosti My Fair Lady či Polskou krev.
Rose Marie se zrodila v době okouzlení romantikou Divokého Západu. Friml v ní mistrně skloubil vídeňskou melodiku s naivním americkým příběhem. Dočkala se čtyř filmových zpracování a stala se trvalou součástí repertoáru většiny hudebních divadel na světě. Do Čech dorazila necelé čtyři roky po světové premiéře a poprvé ji uvedla holešovická Uranie s počtem 280 repríz. Autory českého překladu byli Felix de la Camara a Josef Odcházel. Utajen tehdy zůstal spoluautor hudby Herbert Stothart, který složil úvodní sbor a výrazně se podílel i na dvou z nejslavnějších čísel – pochodu kanadské jízdní policie a indiánském rituálním tanci Totem-Tom-Tom. Téhož roku Rose Marii uvedlo i brněnské divadlo.
Rudolf Friml (1879 – 1972) prokazoval výrazné hudební nadání už v dětství. Přestože pocházel z chudé rodiny, podařilo se mu získat stipendium a začal studovat kompozici na pražské konzervatoři přímo u Antonína Dvořáka. První vlastní skladba mu byla vydána už coby desetiletému chlapci. Přátelil se s houslovým virtuosem Janem Kubelíkem, kterého po vyloučení z konzervatoře doprovázel na klavír při jeho koncertech po celé Evropě. V roce 1901 společně poprvé vystoupili v USA, o pět let později podnikli druhé americké turné. Po něm se Friml v Americe usadil natrvalo a začal komponovat. Přes těžké začátky nakonec mladý skladatel uspěl s operetou The Firefly (Svatojánská muška). Poté následovalo několik později zapomenutých operet, v nichž se snažil evropský žánr přizpůsobit americkému vkusu. To se mu nakonec skvěle podařilo v roce 1924, kdy uvedl v Imperial Theatre v New Yorku 2. září Rose Marii, jenž dosáhla hned napoprvé 557 repríz. Autory libreta byli Otto A. Harbach a později přeslavný textař a dramatik Oscar Hammerstein II., jenž se už o tři roky později podílel na vzniku prvního skutečného muzikálu, Lodi komediantů. Dalšího velkého úspěchu se Friml dočkal hned s další operetou, Králem tuláků. Zemřel v požehnaném věku třiadevadesáti let 12. listopadu 1972 v Los Angeles. Jeho švagrem byl pražský písničkář a skladatel Karel Hašler.
Režie se ujímá v olomouckém divadle zkušený choreograf a režisér Gustav Skála, který má na svém kontě již řadu úspěšných operetních a muzikálových inscenací v různých českých divadlech.
“Diváci se dočkají barvité podívané, už proto, že kostýmy vytvořil renomovaný divadelní návrhář Roman Šolc a scénu navrhla Eva Brodská. Její práci diváci v Olomouci publikum zná např. z inscenace My Fair Lady, která se tu úspěšně hraje již několik sezon. Velmi bych si přál, aby z divadla odcházeli spokojení všichni, tedy ti, kteří znají věčné melodie z Rose Marie, i ti, kteří se přišli zasmát nebo podívat na taneční čísla,” uvádí Gustav Skála.
Rudolf Friml: ROSE MARIE
Libreto: Oscar Hammerstein, Otto Harbach
Překlad, zpěvní texty: Jiří Čekan, Stanislav Regal
Režie a choreografie: Gustav Skála
Hudební nastudování: Petr Šumník
Dirigent: Petr Šumník Tomáš Hanák
Scéna: Eva Brodská
Kostýmy: Roman Šolc
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Osoby a obsazení:
Rose Marie: Elena Gazdíková / Lea Vítková
Jim Kenyon: Ondřej Koplík / Petr Martínek
Emil: Radek Leszczynski / Jindřich Suk
Hawley: Vladislav Zápražný / Václav Bahník
Herman: Jakub Rousek / Milan Vlček
Jane: Lucie Janderková / Barbara Sabella
Malon: Ondřej Doležal / Petr Šíma
Černý orel: Petr Hloužek / Vladimír Třebický
Wanda: Vendula Hlubková / Barbora Martínková-Polášková
Ethel: Magda Málková / Zdeňka Mollíková
Premiéra v Moravském divadle v Olomouci 5. prosince 2014
Foto: Moravské divadlo Olomouc (Rose Marie) a archiv redakce (Rudolf Friml)