Ball Im Savoy, ilustrační foto

Do pražského Národního divadla se vrací opereta! V premiéře zazní v září na scéně Státní opery Praha nejznámější dílo Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy.

Národní divadlo v Praze se operetnímu žánru v poslední době vyhýbalo. Poledním skutečně úspěšným provedením na scéně Státní opery v Praze byla letitá inscenace Netopýra, jež se pak ještě po řadu let hrála jako silvestrovská show. V roce 2009 na téže scéně zaznělo operetní pásmo Vivat opereta! https://www.musical-opereta.cz/vivat-opereta-nove-na-scene-statni-opery-v-praze/, z nové inscenace Veselé vdovy v roce 2014 nakonec sešlo.

Letos padla volba odvážně na ve světě velmi populární, ale u nás nepříliš často hranou operetu Ples v hotelu Savoy. Autorem díla, které už nese jazzové prvky, je hudební skladatel Paul Abraham patřící k tvůrcům tzv. bronzového věku operety, společně například s Robertem Stolzem, Ralphem Benatzkym, Nico Dostalem nebo Hugo Langem.

Paul Abraham se narodil 2. listopadu 1892 v rakousko – uherském městečku Apatin, které se dnes nachází na srbském území. V letech 1910 – 1916 studoval hru na violoncello na Royal National Hungarian Academy of Music v Budapešti, ale více jej lákala činnost skladatelská. Jak už to u operetních tvůrců často bývá, zprvu toužil po úspěších na poli vážné hudby a skládal především koncertní skladby, duchovní hudbu a smyčcové kvartety. V roce 1927 však dostal osudovou nabídku a stal se dirigentem budapešťské operety. Zde našel cestu k žánru, která byla vhodnější pro jeho talent. Svou první operetu, Der Gatte des Fräuleins, zkomponoval už v roce 1928. Se svým třetím jevištním dílem, Viktoria und ihr Husar, dosáhl o dva roky později velkého úspěchu a s následujícími operetami Die Blume von Hawaii a Ball im Savoy (Ples v hotelu Savoy) pak proslul po celém světě. Zároveň se věnoval také hudbě filmové. V roce 1933 opouští Německo a přes Vídeň a Paříž odchází až na dalekou Kubu, kde se živí jako pianista. Později emigroval do New Yorku. Tam se v roce 1946 psychicky zhroutil a řadu let prožil v nemocnicích a ústavech. K normálnímu životu se vrátil až v roce 1956, kdy se konečně stěhuje zpět do Německa a zabydluje se v Hamburku. K zajímavostem patří, že se Abraham coby úspěšný operetní skladatel pokusil i o tehdy nastupující žánr, totiž muzikál. Už v roce 1937 byla ve Vídni provedena jeho hudební komedie Roxy und ihr Wunderteam, později se ještě pokusil o muzikál Tambourin, jehož uvedení se ale nikdy nedočkal. Zemřel v Hamburku 9. května 1960.

Abrahamova nejznámější revuální opereta Ples v hotelu Savoy z roku 1932 se odehrává na prosluněné Riviéře poblíž Nice. Hlavními hrdiny milostných pletek je novomanželský pár Madeleine a Aristide, kteří se vracejí z ročních líbánek domů, ale z důvodu přestavby jejich sídla se ubytují v hotelu Savoy. Komplikace přináší psaní od bývalé lásky Aristida – večer jej očekává argentinská tanečnice Tangolita. Aristide poprosí o radu přítele Mustafu Beje, tureckého atašé. Současně zve Madeleine její sestřenice Daisy z New Yorku na ples, kde odhalí inkognito hudebního skladatele Pasodoble. Tím je připraveno bojiště pro lásku, vášeň, nevěru a pomstu…

Ples v hotelu Savoy u nás zřejmě naposledy uvedlo před deseti lety Slezské divadlo v Opavě. Ve Státní opeře dílo nastuduje dirigent Jan Kučera společně s režisérem Martinem Čičvákem už v polovině září letošního roku.

Jak lze vidět na dobové pohlednici, Hotel Savoy v Nice na Promenade des Anglais skutečně existoval. V současné době prochází rekonstrukcí.