Znojemský rodák – fotograf Jaroslav Krejčí (22.7.1929-5.2.2006) patří mezi nejvýznamnější osobnosti divadelní fotografie. Přestože sám o sobě říkal, že není fotograf, nýbrž grafik a rád opakoval: „Jsem grafik a divadelní fotografii dělám proto, že ji nemohu nedělat“, fotografoval od 60.let na několik stovek divadelních inscenací. Od roku 1962 byl výtvarníkem z povolání. Připravoval plakáty a programy pro Národní divadlo a spolupracoval na ilustracích a designu knih, za což získal například v roce 1973 1. cenu v bienále knižního designu v Jeruzalémě (kniha Kafka und Prag nakladatelství Belser-Verlag).
Jako divadelní fotograf přišel s novým pojetím, do té doby převážně statického způsobu zhotovování divadelních fotografií, a to s vytříbeným způsobem kompozice, doplněným o neobvyklý způsob práce v temné komoře jak s negativy, tak zejména s pozitivy. Fotografie tak na první pohled zaujmou kontrastem, velkou zrnitostí a využitím fotografického papíru s tenkou podložkou. Jeho divadelní fotografie často dokumentují celý průběh přípravy inscenace začínající zkouškami, až k finálnímu představení. Svým objektivem „zvěčnil“ řadu významných osobností, jako byla Dana Medřická, Ladislav Pešek, Josef Kemr, Jan Libíček, Miroslav Macháček a další. Známé jsou například i velmi povedené snímky inscenací Jana Grossmana či Evalda Schorma v Divadle Na zábradlí, nebo fotografie dokumentující pohřeb básníka Jaroslava Seiferta. Od roku 1975 do roku 1995 vyučoval na pražské FAMU divadelní fotografii a grafickou úpravu a za dobu svého dvacetiletého působení ovlivnil svým výtvarným cítěním stovky studentů. V roce 2000 se stal Jaroslav Krejčí historicky prvním lektorem workshopu divadelní fotografie Mezinárodního festivalu Divadla v Plzni.
Vždy mu šlo také o to, aby fotografie měla své tajemství, příběh, obsah a napětí. O tom, že tato snaha byla úspěšná, svědčí řada ocenění. Medaile získané na soutěži Triennale divadelní fotografie v Novém Sadu (1977-zlatá, 1980-zlatá, 1983-stříbrná a 1989-stříbrná) a četné výstavy ať už u nás či v zahraničí.
Autorovo dílo představuje zejména výpravná kniha Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana, kterou v roce 2003 vydal Divadelní ústav. Kniha formátu 27×27cm obsahuje okolo 750 fotografií zachycujících přibližně 150 inscenací, řadu divadelních událostí a významných osobností českého divadla glosovaných autorem. Fotografie do knihy byly vybrány z toho, co přečkalo povodeň, která v srpnu 2002 vyplavila Krejčího známý a hojně navštěvovaný ateliér na pražské Kampě, včetně bohatého archivu autora.
U příležitosti letošního výročí nedožitých 80. narozenin Jaroslava Krejčího, budou mít zájemci možnost seznámit se s jeho tvorbou prostřednictvím rozsáhlé výstavy.
„Jaroslav Krejčí je veřejnosti znám především jako divadelní fotograf. Návštěvníkům však chceme představit jeho všestranný talent a výtvarné cítění v celé šíři,“ vysvětluje spoluautorka výstavy Irena Vodáková. „Koncepci této životní výstavy vytvořil Jaroslav Krejčí sám a my bychom ji rádi představili v Novoměstské radnici v co nejvěrnější podobě.“ Kromě snímků režisérů, herců a hereček, řady dalších významných postav české kultury či zákulisí přípravy zásadních inscenací budou na Novoměstské radnici vystaveny rovněž grafické ilustrace a knižní grafika; Krejčí sám velice dbal na typografickou úpravu publikací se svými snímky. Tvůrci výstavního projektu neopomenuli ani Krejčího ranější malby a kresby.
Výstavu „Jaroslav Krejčí – fotografie, kresby, malby, grafika, plakáty, knihy“ , která se uskuteční od 22. října do 8. listopadu na Novoměstské radnici v Praze, organizuje společnost Spinel Prague Production ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem, za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.
Ilustrační fotografie: Repro redakce (ukázka z tvorby a ateliér Jaroslava Krejčího)