V jarním období většina scén dolaďuje a postupně zveřejňuje své dramaturgické plány na příští divadelní sezonu. Nejinak je tomu i v souboru muzikálu a operety Divadla J.K. Tyla v Plzni a my vám tedy už nyní můžeme prozradit, na které tituly se můžete od září 2010 do června 2011 těšit. Pakliže letošní novinky (Sliby chyby, Dáma na kolejích, Spamalot a Cesta kolem světa za 80 dní) potěšily především příznivce muzikálového žánru, nastávající sezona nabídne čtveřici titulů ze všech odnoží hudebního divadla. Začínáme už v září hudební komedií MILUJI TĚ, ALE…, pak nabídne soubor muzikálu a operety českou premiéru klasického amerického muzikálu GYPSY následovanou už po Novém roce klasickou operetou NETOPÝR a divadelní předělávkou filmové parodie FANTOM MORRISVILLU.
Doufáme, že vás skladba nové sezony potěšila stejně jako nás a samozřejmě přikládáme základní informace, které budeme postupně doplňovat.
Joe DiPietro – Jimmy Roberts: MILUJI TĚ, ALE…
Překlad: Adam Novák
Režie: Antonín Procházka
Premiéra: 25. září 2010 v Komorním divadla
Hudební komedie, jejíž celý název zní Miluji tě, jsi príma, ale rychle se změň, je moderním návratem ke kdysi populární formě hudební revue a zároveň ve světě hudebního divadla tvoří vítanou protiváhu k mamutím velkovýpravným muzikálům. V celé show vystupují jen čtyři herci, kteří nemají ani jména, a dva hudebníci. Dílo bylo uvedeno poprvé na Off-Broadwayi v roce 1995 a je výjimečné i tím, že nemá konkrétní dějový příběh. Jde o rychlý sled scének a hudebních čísel s jedním jediným tématem – vztah muže a ženy. Od prvních žhavých schůzek a příprav na ně přes budování vztahu, svatbu, manželství, problémy s tchyní a tchánem, s dětmi, únavou ze stereotypu až po vztahy v pozdním věku. Obrovský úspěch této hudební komedie spočívá především v tom, že každý divák na celém světě už některou ze situací, odehrávajících se na jevišti, osobně zažil. Do Čech show Miluji Tě, ale… přivezl producent Adam Novák a hrála se nejprve v bývalém kině Blaník a následně v Komorní Fidlovačce. Antonín Procházka se s touto komedií jako režisér tedy setká už podruhé.
Jule Styne – Stephen Sondheim – Arthur Laurents: GYPSY
Režie: Roman Meluzín
Premiéra: 4. prosince 2010 v Komorním divadle
Klasický americký muzikál Gypsy reprezentuje výpravnou a bohatě herecky i orchestrálně obsazenou formu hudební show přelomu 50. a 60. let dvacátého století. Napsal jej hudební skladatel Jule Styne (Sugar, Funny Girl, Do Re Mi, Loreley…) a libretista Stephen Sondheim (později sám znamenitý muzikálový skladatel) na podkladě knihy Arthura Laurentse o životním příběhu kabaretní herečky a striptérky Gypsy Rose Leeové. V mnoha českých zdrojích je coby název uveden „Cikán“, což je samozřejmě holý nesmysl. Děj s ironickou nadsázkou popisuje úsilí Rose Hovickové, která se snaží o prosazení svých dcer, June a Louise. Zarputilá snaha poznamenává její vztah k příteli Herbiemu i k dcerám, jež se chtějí vymanit ze sevření mateřské lásky. June a Louise ale nedovedou otevřené vzdorovat matčině energii. První nakonec řeší situaci útěkem z domova, druhá se proti matce postaví až v okamžiku, kdy pocítí sílu vlastního úspěchu. Muzikál měl premiéru v roce 1959 a dočkal se také dvojího zfilmování, poprvé v roce 1962, podruhé v roce 1993. Na Broadway se vrátil ještě inscenacemi z roků 1974 a 2008, kdy v zatím posledním nastudování v hlavní roli Rose excelovala Patti LuPone. Režie se ujme šéf muzikálového souboru Roman Meluzín.
Johann Strauss: NETOPÝR
Režie: Petr Novotný
Premiéra: 26. února 2011 ve Velkém divadle
Straussův Netopýr patří společně s Veselou vdovou Franze Lehára k nejhranějším operetám světa. Snad i proto jej v letošní sezoně u nás uvedla divadla v Brně, Ostravě a Pardubicích a zanedlouho se přidá Ústí nad Labem a Plzeň. Tuto skvělou konverzační komedii na libreto Carla Haffnera a Richarda Genée napsal Johann Strauss ml. jako devětačtyřicetiletý zkušený skladatel a při premiéře ve Vídni v roce 1874 nové dílo nepochopitelně propadlo. Nadšeného přijetí se dočkalo až následně v Berlíně, odkud se rozletělo do celého světa. Až do současnosti si Netopýr uchoval svoji nehasnoucí oblibu nejen díky geniální hudbě “krále valčíku”, ale také zásluhou mistrně napsaného libreta, které nabízí vyváženou směs humorných situací, vídeňského šarmu a nepřekonatelné radosti ze zábavy. Přitom jsou některé pěvecké party tak náročné /Adéla, Eisenstein/, že je často interpretují operní pěvci, úloha Rosalindy bývá navíc doplněna obtížnou choreografií, tudíž je Netopýr jednou z nemnoha operet, kterou uvádí i přední operní domy. Proto jsme velmi zvědaví na obsazení plzeňské inscenace. Režisér Petr Novotný už letos Netopýra nastudoval v úpravě pro činoherce v Pardubicích, zatímco v Plzni jej čeká originální verze. Zmíněná Strassova opereta se hrála v Plzni naposled v roce 1991, takže srdce každého příznivce klasické operety zřejmě zaplesá.
Julius Kalaš – František Vlček – Bořivoj Zeman: FANTOM MORRISVILLU
Režie: Tomáš Dvořák
Premiéra: 14. května 2010 v Komorním divadle
Hudební film Bořivoje Zemana s hudbou legendárního operetního skladatele J.Kalaše (Mlynářka z Granady, Pytlákova schovanka) vznikl v roce 1966 jako parodie na brakovou literaturu odehrávající se v ponurých šlechtických sídlech. Příběh se začíná v tehdejším Smetanově divadle, kde si nevytížený hráč orchestru krátí čas během Bizetovy Carmen četbou detektivního příběhu, který pak prožívá ve své fantazii. Vypravme se s ním do zámku Morrisville, kde nás čeká celá řada skutečně bizardních postav…
Ve zmíněném filmu hrála řada českých hereckých es, jako byli Oldřich Nový, Květa Fialová, František Filipovský, Nataša Gollová, Jaroslav Marvan nebo Waldemar Matuška. V Plzni mu jevištní život vdechne režisér divadla Alfa Tomáš Dvořák, který zde už nastudoval Limonádového Joea.
Ilustrační foto:
1) Pavel Křivánek (scéna z muzikálu Spamalot)
2) Produkce Divadla Blaník (Miluji tě, ale…)
3) Joan Marcus (Gypsy)
4) Plakát Chisinau National Opera (Netopýr)
5) Filmový plakát Fantom Morrisvillu
Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň