Elegán každým coulem. Herec, jakých není mnoho. Pábitel s darem od Pánaboha. Tak často píšeme o herci Městského divadla Brno Ladislavu Kolářovi, jemuž přátelé říkají zásadně Láry. Dnes, 1. prosince 2015, oslavil pětašedesáté narozeniny.
Výrazný herec a dlouholetá opora souboru MdB Ladislav Kolář se narodil 1. prosince 1950 v Brně. Vystudoval konzervatoř, ale do angažmá se nedostal kvůli vojně. Po vyřešení tohoto problému se dostává do operety v Olomouci, kde získává své první malé role, ale hlavně se tu počíná formovat jeho láska k hudebnímu divadlu. Po krátkém působení v brněnské Redutě odchází na volnou nohu, aby vzápětí zakotvil na dlouhých 13 let ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Zde totiž dostala angažmá jeho žena, Miroslava Kolářová. V roce 1991 přichází oba manželé do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků, kde se formuje nový herecký soubor pod vedením Stanislava Moši. Nejvýraznější rolí začátku Ladislav Koláře v divadle na Lidické byl určitě Kazantzakisův Zorba, kterého si zahrál po boku Libuše Billové. V hereckém životě ztvárnil Láry například Ezru Mannona ve Smutek sluší Elektře, Abrama Beera v Koločavě, Dubského v Našich furiantech či Pantalona Agnivorla ve Sluhovi dvou pánů. Již přes tři sta repríz má na kontě legendární muzikál My Fair Lady (ze Zelňáku), kde se se Zdeňkem Junákem střídá v roli popeláře Alfréda Ďulínka, svérázného filozofa a člověka, který bere život s osobitým nadhledem. V Šumařovi na střeše si s chutí zahrál Tovjeho, slavného mlíkaře, který má těžkosti s vdavkami svých dcer. V Papežce zase pomáhal hlavní hrdince ke vzdělání jako řecký učenec Aeskulapius. V muzikálu DUCH seznamuje čerstvě zemřelého Sama se samou podstatou duchařského života jakožto Duch v nemocnici. V současné době se věnuje roli Isidora Strause, milionáře, který spolu se svou chotí zahyne na palubě Titanicu ve stejnojmenném muzikálu, který uvede MdB již v lednu v české premiéře v režii Stanislava Moši.
Výčet rolí, které Ladislav Kolář ztvárnil na jevištích Městského divadla Brno, by byl předlouhý. I přesto si však ve svém nabitém programu našel čas také pro předávání svého hereckého umění mladším kolegům na brněnské JAMU. Od roku 1977 se objevuje také na televizních obrazovkách, diváci jej mohou znát například ze seriálu Četnické humoresky, Hříšní lidé města brněnského, Expozitura, První republika a další. Hostuje i v ostatních českých divadlech, v roce 2008 hrál například titulní roli v Zorbovi v plzeňském Komorním divadle. V naší recenzi jsme mimo jiné uvedli:
“Zorba byl obsazen brněnským hercem Ladislavem Kolářem, který se stal protagonistou premiérového večera – a také jeho hlavní hvězdou. „Láry“ Kolář je skutečným pábitelem tělem i duší, dokonce z českých Zorbů je fyzicky románovému předobrazu nejpodobnější. I nezaměnitelný brněnský přízvuk jakoby akcentoval makedonskou příslušnost člověka, který si přenáší svojí kulturu do cizí společnosti. Přirozené charisma a solidní zvládnutí pěveckých nároků jej řadí do společnosti Zorbů nejvýraznějších.”
Po brněnské premiéře Zorra jsme zase psali:
“Láry Kolář hraje dvojroli starého Cikána a Dona Alejandra. Jde o Pana herce, jenž nic neztrácí ze svého šarmu, naopak zraje jako dobré víno, který, ač nekřičí, rozumíte mu každé slovo, čekáte na každou jeho repliku. Podobných není na českých jevištích mnoho – skvělý Zorba, Doolittle, Zobar, Schultz, Tovje atd. dokáže zaujmout i v úlohách, kde bychom možná mnohé jiné přehlédli.” K dalšímu dozrávání přejeme hodně zdraví a štěstí!
Foto: Jef Kratochvil, My Fair Lady (ze Zelňáku)