Marcel Školout, Libor Olma, Libor Zavislan v inscenaci operety Rudolfa Frimla Král tuláků. Foto: Josef Hradil

Ve věku pouhých 67 let zemřel kdysi slavný a nyní trochu pozapomenutý operetní a muzikálový herec Libor Zavislan. Řadu let působil jako zpěvák a tanečník v divadlech v Plzni, Ostravě, Liberci a především v Brně, kde se dokonce stal divácky nejoblíbenějším hercem. Z divadelních prken se stáhl po roce 2009 a následně se věnoval náročné a naplňující práci ošetřovatele v sociálních službách.

O smrti kolegy Libora Zavislana informoval na svém facebookovém profilu herec Jiří Balcárek. Libor se narodil 11. září 1957 v Bohumíně. Od dětství se toužil stát divadelním hercem, ale nejprve se vyučil automechanikem. V divadle začal pracovat jako kulisák, a to v Divadle Zdeňka Nejedlého v Ostravě, dnes známého jako Národní divadlo moravskoslezské. Působil také jako tanečník v opavském či plzeňském divadle. Od roku 1983 byl členem Národního divadla v Brně, kde ztvárnil desítky stěžejních operetních a muzikálových rolí.

Na své divadelní začátky sám vzpomínal: „Chtěl jsem dělat činohru, ale měli nedostatek baleťáků, tak jsem to zkusil. V jednadvaceti letech a bez jakékoli průpravy! Za tři měsíce už jsem tančil v úspěšné premiéře Slovanských tanců… Byla to obrovské drzost, ale vyšlo to. Z Opavy přes Plzeň jsem pak přešel do Brna. Nejdřív jsem nastoupil do baletu operního souboru, pak přešel do operetního. Tam mě tehdejší šéf Milan Pokorný obsadil do role Loriota v Mamzelle Nitouche – to byla moje první operetní postava. Pak přišla zlatá éra v brněnské zpěvohře. Popiel z Polské krve, Boni v Čardášové princezně, Joe/Josefína v Sugar, Oskar Lindquist v Sladké Charity, kterou režíroval pan Bednárik, Hogo Fogo v Limonádníkovi, Jim v Rose Marii, Zaza v Kleci bláznů, Raul v Pařížském životě… Mám, na co vzpomínat.“

V roce 2004 jej režisér Roman Meluzín přivedl zpět do Plzně. I zde patřil záhy k nejoblíbenějším hercům. Hrál v Maskované milence, Zpívání v dešti, Muži z kraje La Mancha, Rose Marii a ve dvou velkých operetních titulech – extrémně náročnou úlohu Generála v Pirátech z Penzance a  Johna Styxe v Orfeovi v podsvětí. Široké veřejnosti je pak znám ze seriálu seriálu Četnické humoresky, kde v díle Směšný vrah ztvárnil skutečně pozoruhodný part vesnického podivína Drbohlava, jehož sexuálně vzrušují vlaky. 

V roce 2010 se Libor Zavislan stáhl do ústraní a působil v sociálních službách. Na divadlo ovšem nikdy zcela nerezignoval ani nezapomněl. Byl velkou hvězdou, která předčasně zhasla. Několik let patřil k mým blízkým spolupracovníkům. Zůstáváš v našich srdcích, Libore.