Polská krev Oskara Nedbala je bezesporu nejhranější a nejlepší operetou českého skladatele. Její novou inscenaci nyní chystá pod vedením dirigenta Tomáše Hanáka a režiséra Dominika Beneše Slezské divadlo v Opavě. Premiéra se uskuteční v neděli 24. dubna 2022.

Foto ze zkoušek: Tomáš Ruta

Polskou krev zkomponoval Oskar Nedbal jako svou teprve druhou operetu, ovšem v době, kdy už měl za sebou velký úspěch s balety Pohádka o Honzovi a Z pohádky do pohádky. K námětu, který vychází z Puškinovy povídky Slečna selka, přišel skladatel náhodou. Během cesty vlakem do Ruska si jeho žena Marie četla německý překlad Puškinových povídek a když došla až k výše zmíněné, vykřikla: Oskare, mám pro tebe libreto! Premiéra ve Vídni byla zadána do Karlova divadla a uskutečnila se 25.října 1913. Za dirigentský pult se postavil sám Oskar Nedbal. Ohlas publika byl obrovský. Polská krev se stala nejúspěšnější operetní novinkou sezony a do konce roku 1915 dosáhla počtu 250 repríz. V rekordním čase, pouhé dva měsíce po premiéře, už dílo poprvé zaznělo v českém překladu Zdeňka Knittla na scéně plzeňského divadla. Koncem ledna 1914 Polskou krev poprvé slyšeli i Pražané, v Městském divadle na Královských Vinohradech. Od těch dob je trvalkou na repertoáru všech významných operetních divadel.

Příběh začíná na plese ve Varšavě. Přichází šlechtic Popiel a vyhlíží svou novou lásku, primabalerinu Wandu s matkou. Očekáván je i hrabě Boleslaw Baraňski, který již většinu majetku prohýřil a raději než práci má tanec. Zachránit jej může jen výhodný sňatek. Však se také hned objevuje jeho kmotr, bohatý statkář Zaremba a nabízí mu svou dceru Helenu. „Než tvou dceru, vezmu si raději první selskou holku, kterou potkám,“ kontruje Bolo, aniž by se s Helenou byl ochoten setkat. Dvoří se tanečnici Wandě. Helena slibuje pomstu.
Na statku se místo práce propíjí poslední peníze a hrají karty. Přichází hospodyně Maryna, ve skutečnosti Helena, která má hospodářství zachránit. Veselou společnost vyhání a na statku zavádí řád. Bolo je z hospodyně nadšen – dá se říct, že se do ní zamiloval, stejně jako jeho přítel a věčný rival v lásce Popiel.
Dožínkový průvod ohlašuje úspěšnou sklizeň. Práci pod vedením „Maryny“ přivykli všichni, dokonce i Bolo. Ten jí vzdává dík – má právo na první tanec s hospodářem, kterého se dožaduje i Wanda. Helena sama váhá, zda dát přednost lásce nebo pomstě. Wanda však lstí vyláká její pravou identitu a hru prozradí. Už se zdá, že milenci se kvůli uražené hrdosti bolestně rozejdou. Zasahuje však Zaremba – pokud je na světě nějaký pořádek, Bolo patří přece k Heleně. Wandu vrací do náruče Popiela a šťastným finále opereta končí. Samozřejmě nechybí známé melodie, jako Jste kavalír, to vím, Jsem diplomat, Krakowiak, Dobrá že víla tě posílá k nám, Heleno, Heleno, já hořím hned, Blondýnky sladké, Jednadvacet a další.

Foto ze zkoušek: Tomáš Ruta
Foto ze zkoušek: Tomáš Ruta

Oskar Nedbal: Polská krev

Hudební nastudování: Tomáš Hanák

Dirigenti: Tomáš Hanák, Petr Šumník

Režie: Dominik Beneš

Choreografie: Martin Tomsa

Sbormistr: Kremena Pešakova

Scéna a kostýmy: Zuzana Přidalová

Osoby a obsazení:

JAN ZAREMBA:                                             Dalibor Hrda, Jiří Přibyl 

HELENA ZAREMBOVÁ:                                  Barbora Čechová, Denisa Bílá

BOLO BARAŇSKI:                                          Juraj Nociar, Peter Malý

VANDA KWASINSKA:                                    Tereza Kavecká, Anita Jirovská

JADWIGA KWASINSKA:                                Katarína Jorda, Zdenka Mervová

BRONIO POPIEL:                                            Michael Skalický, Vít Šantora

MIRSKI:                                                          Daniel Volný, Zdeněk Jorda

SENOWICZ:                                                    Zdeněk Kapl, Peter Paleček

WOLENSKI:                                                    Roman Cimbál, Michael Kubečka

GORSKI:                                                         Alexander Vovk, Roman Harok

WLASTEK:                                                      Jan Bednář