Po dvou hubených letech letos patrně zažijeme celou divadelní sezonu. A mnohá divadla zbrojí už na tu příští. Také Městské divadlo Brno představuje své další plány. V sezoně 2022/23 odpremiéruje například již proslulý rodinný muzikál Matilda, v Madridu nedávno uvedený muzikál Medicus nebo světovou premiéru Clarence Square. Sezonu ovšem zahájí dvakrát odložená premiéra brněnské muzikálové novinky Devět křížů, jejíž předpremiéru zhlédnou první diváci už příští sobotu.

Hudební scéna, foto: MdB

Robin Schenk, Petr Štěpán, Miroslav Ondra

DEVĚT KŘÍŽŮ

historický muzikál, světová premiéra

Pro naše divadlo napsané nové hudební dílo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu domů najde bezvládné tělo muže. Odveze ho domů a mladý cizinec – uherský koňský handlíř Luka – se díky tomu za nějaký čas zotaví. Zamiluje se do statkářovy dcery Elišky, avšak otec nechce o vdavkách ani slyšet. Cizinec zaváže Elišku slibem věrnosti a odjíždí, aby v Uhrách prodal své statky a s penězi se vrátil pro svoji nevěstu. Čas však plyne a Luka se nevrací. Eliška tak podlehne naléhání otce a ostatních, aby se provdala za mlynářova syna. Ve svatební den se vrací Luka z Uher a brzy se dozví o chystané veselce. Šílený vztekem přísahá pomstu, kterou nakonec vykoná, přičemž obětuje i svůj vlastní život. Na místě strašného zločinu vztyčí pak lidé devět křížů, aby tento příběh velké lásky a velké zášti nikdy z hlíny vysočiny nevyvanul.

Je to skutečný příběh z historie? Nebo jen legenda o krvavé hrůze z dávnověku? Autorům nového muzikálu nejde ani tak o to podat přesnou historickou rekonstrukci možné události, která je doposud zahalena tajemstvím. Spíše se na základě velmi silného lidského příběhu chtějí zamyslet nad tématy, jako jsou lidská zaslepenost, nenávist k neznámému, strach z jinakosti. Akcentují sílu lidské pomluvy i to, jak veřejné mínění ovládá osudy lidí.

Poutavé melodie mladého brněnského skladatele Robina Schenka a silný příběh lásky a nenávisti podle Petra Štěpána a Miroslava Ondry ponoří své diváky do legendy, která se vypráví kousek od Brna, a ať už je pravdivá, nebo ne, stále nám ji připomíná impozantní memento – devět dřevěných křížů poblíž dálnice D1.

Režie: Petr Gazdík

Světová premiéra: 24. září 2022 na Hudební scéně

Felix Amador, Iván Macías

MEDIKUS

muzikál podle slavného románu Noaha Gordona, česká premiéra

V listopadu roku 2021 zemřel ve věku 95 let americký spisovatel Noah Gordon. Do dějin světové literatury vstoupil především svou trilogií Dynastie Coleových, která se velmi podrobně a poučeně zabývá dějinami lékařství. Nejznámější je pravděpodobně hned první díl, román u nás známý jako Ranhojič z roku 1987 (následovala volná pokračování Šaman (1992) a Lékařka (1995)). Podle Ranhojiče byl v roce 2013 natočen i celosvětově úspěšný německý film s Tomem Paynem a Benem Kingsleym v hlavních rolích.

Titulní postavou tohoto výjimečného příběhu je Rob Cole, anglický křesťanský chlapec, který se dokáže v těžkých podmínkách 11. století vydat na cestu přes celou Evropu až na dálný východ do města Isfahánu, aby se zde naučil umění lékařství. Motivací pro toto neobvyklé rozhodnutí jsou pro

něj zkušenosti z raného dětství, kdy kvůli nedostatečným znalostem o lidském těle přijde jak o matku, tak o další blízké. Setkává se nejprve s bradýřem, který ho zasvětí do primitivního způsobu léčení, díky němuž ale brzy pochopí, že důležitější než vydělat víc peněz, je naučit se skutečnému lékařskému řemeslu. Na své dlouhé a nebezpečné pouti za poznáním, na níž se musí v nepřátelském prostředí vydávat za Žida, najde nejen požadované učení, ale i životní lásku.

Kniha se stala inspirací pro španělské autory, kteří v roce 2018 uvedli v divadle Nuevo Apolo v Madridu premiéru muzikálu El Médico. Nápad zpracovat tuto látku pro hudební divadlo vznikl v hlavě hudebního skladatele Ivána Macíase, který spolu s producentem Pablo Martínezem kontaktoval Michaela Gordona, syna a agenta spisovatele. Ten byl po poslechu několika prvních hudebních ukázek natolik nadšený, že se rozhodl autory spojit přímo se svým otcem. I toho Macíasova hudba okamžitě přesvědčila, a proto udělil svolení svůj román do muzikálové podoby zpracovat. Muzikál se stal ve Španělsku okamžitě veleúspěšným a Brňané jej představí publiku v české premiéře.

Režie: Stanislav Moša

Česká premiéra: 22. října 2022 na Hudební scéně

Dennis Kelly, Tim Minchin

MATILDA

kouzelný rodinný muzikál, česká premiéra

V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se zařadila do dlouhého seznamu jeho oblíbených titulů pro dětského čtenáře, z nichž řadu znají i ti čeští: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák, Obr Dobr či Čarodějnice. Příběh nese jméno podle své hlavní hrdinky. Matilda je sice ještě malá dívenka, která teprve nastupuje do školy, ale navzdory problematickému rodinnému zázemí je to nadmíru talentovaná holčička, která miluje čtení a také má neobvyklý magický dar telekineze. Díky svému speciálnímu nadání a laskavé povaze pomůže vyřešit osobní problémy slečny Honeyové, učitelky, u níž nalezne nejen pochopení pro svou čtenářskou vášeň, ale i potřebnou lásku a něhu, jichž se jí ve vlastní rodině nikdy nedostávalo.

V roce 1996 režisér, herec a producent Danny DeVito tento námět úspěšně uvedl na filmové plátno a knižní předloha tak znovu získala na popularitě. Tim Minchin, australský písničkář, komik a celoživotní fanoušek Roalda Dahla, se již v roce 1998 jako třiadvacetiletý mladík pokoušel od Dahlových dědiců získat práva na novou verzi oblíbeného příběhu, tehdy se mu to však ještě nepodařilo. Až o mnoho let později, v září 2009 oznámila Royal Shakespeare Company, že v zimě 2010 uvede ve Stratfordu světovou premiéru muzikálové adaptace Dahlovy Matildy, a to právě s písněmi Tima Minchina. Následovalo se všeobecným nadšením přijaté uvedení v roce 2011 na West Endu v Cambridge Theatre, které získalo devět nominací na prestižní cenu Laurence Oliviera a tu nejprestižnější pro nejlepší muzikál také obdrželo. Následovalo uvedení na Broadwayi a po něm další řada nominací a také pět proměněných cen Tony.

Režisér Petr Gazdík v české premiéře Matildy zajisté zúročí své zkušenosti s dlouholetou prací s dětskými herci, kteří mají v této inscenaci obrovský prostor, a i proto již nyní divadlo pracuje na jejich školení ve speciální muzikálové přípravce, která od začátku roku 2022 probíhá. Strhující podívanou slibují být i choreografie Carli Rebeccy Jefferson a vše k dokonalosti podtrhne hudební nastudování Dana Kalouska. Matilda je bezpochyby naprosto ojedinělá muzikálová událost, kterou by si žádný milovník tohoto žánru neměl nechat ujít.

Režie: Petr Gazdík

Česká premiéra: 3. prosince 2022 na Hudební scéně

Alice Gillham

CLARENCE SQUARE

romantický muzikál, světová premiéra

Na jaře roku 1904 vypuknul v Torontu obrovský požár, který zasáhl velkou část města. Právě v tu chvíli začíná příběh nového muzikálu, který se jmenuje podle adresy, na které oheň způsobil velikou škodu. V krásném domě na náměstí Clarence Square se jeho majitel Edward Gordon vrhnul do plamenů, aby zachránil svou milovanou sestru Charlotte. Naneštěstí během tragédie o ni přišel a zároveň si zásadním způsobem poškodil zrak. Není to ovšem jediná tragédie, která toho roku Toronto postihla. Ve městě se objevila nová děsivá hrozba. Bylo nalezeno mrtvé tělo mladé kabaretní tanečnice. Nejde ovšem o ojedinělý případ. Záhadný děsivý pachatel si i další kořisti vybírá mezi mladými dívkami místního kabaretu. Shodou náhod ho při jeho dalším hrůzném činu přistihne i talentovaná tanečnice a zpěvačka Lilly. Podaří se jí před vrahem utéct a schovat právě v domě na Clarence Square, kde se z ní následně stane laskává chůva Edwardových neteří a synovců a kde dál žije ve strachu, že ji vrah objeví. Brzy se začne sbližovat s pánem domu a zároveň sní o úspěšné kariéře v místním divadle. Jak to celé dopadne, kdo je záhadným vrahem sužujícím město a zda se Lilly podaří obměkčit Edwardovo zlomené srdce, se diváci dozvědí ve světové premiéře nového muzikálu, který bude uveden na Hudební scéně.

Jeho autorkou je mladá umělkyně Alice Gillham. Alice je tichá, přemýšlivá skladatelka a spisovatelka známá pod svou přezdívkou Shy (Plachá). Narodila se v Kapském Městě v Jihoafrické republice a je klasicky vzdělanou klavíristkou a flétnistkou, vystudovala také obor etnomuzikologie na University of Cape Town. Své zkušenosti ze života v jižní Africe zúročila především v úspěšném muzikálu Calling Us Home (2017). Spolupracovala s hudebníky, umělci, producenty a skladateli v jižní Africe, Austrálii, Německu, New Yorku a Londýně a od roku 2014 se rozhodla zaměřit především právě na práci pro divadlo. A tak se jí přes německou produkční agenturu Gallissas, se kterou již mnoho let úspěšně spolupracujeme, podařilo kontaktovat tvůrce z Brna, jimž svěřila své dílo vůbec k prvnímu světovému uvedení.

Režie: Stanislav Moša

Světová premiéra: 22. dubna 2023 na Hudební scéně

Městské divadlo Brno samozřejmě chystá i řadu skvostných činoher, ať už jde o strhující Pohled z mostu Arthura Millera, komedie Hvězda v pasti a Mezi nebem a zemí nebo rodinné drama Mary Page Marlowová. Diváci se mohou těšit i na novou třeskutou silvestrovskou hudební komedii z názvem Sám na dva šéfy.