Zahrada divů, foto: Archiv Jaroslavy Seidlmayer

S obrovským úspěchem se setkala inscenace muzikálu Zdeňka Merty a Stanislava Moši Zahrada divů u žáků a studentů škol z Bavorska, když více než čtyři stovky dětí, které se učí na svých školách česky, zcela zaplnily 23. ledna dopoledne Nové divadlo. Obavy s porozuměním představení byly zbytečné, mladé publikum nemělo žádný problém. Hudba, choreografie, kostýmy – to vše publikum z Německa zcela přesvědčilo a nadchlo. Jak podotýká organizátorka akce Jaroslava Seidlmayer, někteří z návštěvníků dokonce označili Zahradu divů za jedno z nejlepších představení, které kdy v Plzeňském Divadle J. K. Tyla viděli.

Na dvě stovky studentů mohly ještě před představením navštívit zákulisí Nového divadla. Někteří z nich jsou v Plzni již po několikáté, třeba počtvrté.. Většina dětí se však tohoto projektu účastnila poprvé.

Návštěva představení Divadla J. K. Tyla a návštěva Plzně je součástí výuky českého jazyka na německých školách v příhraničí. Na některých školách je veden jako nepovinný předmět, ovšem na Knabenschule v talentových třídách ve Waldsassenu dokonce jako povinný. Po samotném představení si proto žáci procházejí i historické centrum Plzně, seznamují se s jejími památkami a zajímavostmi. „Procházeli jsme kolem Velké synagogy a Velkého divadla, Smetanovými sady, zastavili jsme se u pomníku Smetany, pokračovali Smetanovou ulicí na náměstí, kde jsme si zopakovali několik údajů ke kostelu sv. Bartoloměje, viděli jsme radnici a identifikovali symboly z městského znaku v podobě kašen a Pražskou ulicí k Mlýnské strouze,“ přibližuje Jaroslava Seidlmayer.

Na zpáteční cestě žáci vyplňují v autobusu test o Plzni a divadle, aby si ověřili, zda a jak si nové informace zapamatovali. A jak Jaroslava Seidlmayer prozrazuje, diskutovali i o tom, na co pojedou příště. „Z toho je nejlépe vidět, že se jim muzikál v Plzni líbí a rozumí mu i v českém jazyce. Návštěva v divadle na představení v češtině je pro studenty povzbuzením při studiu jazyka, češtinu slyší v praxi,“ vysvětluje Jaroslava Seidlmayer.

 

Ještě před Vánocemi měli studenti s autorem muzikálu, Zdeňkem Mertou, ve Furth im Waldu velmi úspěšný workshop s názvem ´Jak se dělá muzikál´, který se setkal s velkým ohlasem. Seznámili se s muzikálem, na nějž se chystali, ale dozvěděli i zajímavosti z hudební oblasti. Na závěr děti zpívaly společně se Zdeňkem Mertou známou vánoční písničku Rolničky, kterou skladatel hrál na závěr workshopu v různých hudebních stylech.

Žáci z Bavorského příhraničí jezdí do Plzně pravidelně, letos to bylo již po deváté. Poprvé zde zhlédli v roce 2011 krácenou verzi opery W. A. Mozarta Kouzelná flétna, která se tehdy uváděla s českými dialogy a německým zpívaným textem. A od té doby se žáci z Bavorska vraceli každoročně na různá představení i balety a v poslední době muzikály. V loňském roce to byla West Side Story Leonarda Bernsteina, v předchozích letech Freddie – The King of Queen Libora Vaculíka a Petra Maláska a Kočky Andrewa Lloyda Webbera.

Akci finančně podporuje Bavorská státní kancelář, Raiffeisenbank Chamer Land eG, Sparkasse im Landkreis Cham, Amt fur Jugend und Familie Cham, Aktionskreis Lebens – und Wirtschaftsraum Landreis a patronát nad touto kulturní cestou do Plzně má konzulka ČR v Mnichově, paní Kristina Larischová. V rámci tohoto kulturního projektu přijelo tedy do Divadla J. K. Tyla v Plzni již více než 4000 bavorských dětí.

Zahrada divů, foto: Archiv Jaroslavy Seidlmayer