Plzeňská filharmonie zahajuje novou sezónu, v níž odehraje na osm desítek koncertů doma i v zahraničí, mimo jiné v Německu a Rakousku. Pro domácí publikum jsou opět připraveny klasické koncertní řady A a B, z nichž první se uskuteční jako tradičně v historických prostorách Měšťanské besedy, druhá v Novém divadle. Řada C, která nabízí koncerty mísící různé žánry, je naplánována v prostorách DEPO 2015, dětská řada D opět v prostorách Českého rozhlasu Plzeň.
Jak podotýká Lenka Kavalová, celá sezóna 2016/17 bude pro filharmonii jedinečná. „V jejím průběhu si připomeneme 70. výročí od založení Plzeňského rozhlasového orchestru, 21. září obdržíme Uměleckou cenu města Plzně za rok 2015 za projekt Umělec a totalita a v průběhu sezóny vydáme u zahraničního hudebního vydavatelství dlouho očekávanou nahrávku Bohuslava Martin – Kompletní dílo pro violoncello a orchestr s Petrem Nouzovským šéfdirigentem Tomáše Braunerem.“
„V rámci crossoverové řady C připraví Plzeňská filharmonie jedinečný komponovaný večer nazvaný Filharmonický bedekr 27. října. V něm spolu s hercem Svatoplukem Schullerem navštívíte prostřednictvím hudby místa, města a země, které svou nezaměnitelnou atmosférou inspirovaly významné světové hudební skladatele nejrůznějších žánrů. „Koncert je koncipován jako beseda s cestovatelem, ale protože se jedná v první řadě o hudbu, bude mluvené slovo jen doplňkem nevšední hudební mozaiky. Cestovat se bude nejen mezi kontinenty, ale i v čase. Převažovat sice bude hudba období romantismu, ale protože pro určité země jsou charakterističtí různí autoři, přeneseme se do odlišných hudebních oblastí. Cestovat se bude především po Evropě a Americe. A tak zazní jak díla Straussova, typická pro Rakousko, Maďarsko charakterizuje Ferenc Liszt, Itálii například Giacomo Puccini, Rusko Petr Iljič Čajkovskij, a tak bychom mohli pokračovat dále. USA ovšem necharakterizuje romantismus, ale až George Gershwin a Leonard Bernstein,“ přibližuje koncert Tomáš Ille, který je autorem hudebního aranžmá vybraných skladeb. Druhý koncert se koná 25.května a spolu s filharmoniky vystoupí Lenka Dusilová se svojí kapelou Baromantika.
Slavnostní zahajovací koncert sezóny se uskuteční v rámci řady A v Měšťanské besedě už 22. září. Tato řada přináší koncertů osm a výjimečný zážitek slibuje již zmínění zahajovací koncert. V podání Josefa Špačka zazní Koncert pro housle a orchestr a moll A. Dvořáka Řada A přivede do Měšťanské besedy ale i další vynikající umělce. Například L. Peterkovou, barytonistu Romana Janála či violistku Kristinu Fialovou. „V řadě A chceme představit českou sólistickou elitu a navíc po delší době uvedeme znovu Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby,“ charakterizuje Lenka Kavalová. I v Měšťanské besedě se rozezní Steinway, pianista Jan Simon provede klavírní koncert g moll A. Dvořáka, těšit se mohou posluchači i na Beethovenovu Patetickou symfonii. „Řadu B jsme do Nového divadla přemístili po dlouhých úvahách a na zkoušku,“ říká Lenka Kavalová. Řada B láká do Nového divadla na hudební lahůdky a B moll je s Igorem Ardaševem není jediným hitem klasické hudby, na které se mohou posluchači těšit. Zazní též Saint-Saensův klavírní koncert s Pascalem Rogé a klavírní koncert F. Chopina v podání Ivana Klánského, na dalším koncertě vystoupí houslista Václav Hudeček a jeho hosté, v Novém divadle se uskuteční i Novoroční gala a proběhne koncert držitelů ceny Plzeňský Orfeus.
Šéfdirigentem filharmoniků je i v této sezóně Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem Belgičan Ronald Zollman. Koncertním mistrem Hana Hložková a na pozici 2. koncertního mistra byl nově jmenován Michal Sedláček. „Naše sezóna opět nabídne pestrou dramaturgii skvělé úrovně i 37. ročník mezinárodního mezioborového festivalu Smetanovské dny,“ připomíná Tomáš Brauner významnou kulturní událost, jíž je filharmonie pořadatelem.
Ilustrační foto: archiv Plzeňské filharmonie