V požehnaném věku nedožitých šestaosmdesáti let opustila v neděli 30. května 2010 jeviště života významná operetní herečka Dagmar Stříbrná, která většinu svého uměleckého života prožila v Divadle J.K. Tyla v Plzni. Narodila se 29. června 1924 v Českých Budějovicích, ale její mládí poznamenalo časté stěhování. Od sedmi let žila s rodiči v Košicích, později se rodina přestěhovala do Brna, kde Dagmar vytvořila první drobné role a několik významnějších záskoků po boku své matky a starší sestřenice Zdeňky, které se řadily rovněž mezi oblíbené operetní herečky své doby. Coby sedmnáctiletá přijala angažmá v Jihočeském divadle, na scéně divadla v Táboře. Následně hrála v Olomouci, hostovala v Brně či Ostravě. Od roku 1947 byla sólistkou plzeňské operety, kde zůstala v angažmá až do roku 1985. I poté se na jeviště nadále vracela v občasném hostování. Vytvořila zde na 150 rolí, v některých operetách hrála postupně všechny ženské postavy, kupříkladu v Mamzelle Nitouche Denisu, Corinu, Fortnýřku i Matku Představenou, v Polské krvi zase Helenu, Vandu i Mamá…
Poprvé vystoupila Dagmar Stříbrná v Plzni v září 1947 po boku též nově angažovaného Rudolfa Kutílka v Piskáčkově Tulákovi. První zde nově nastudovanou rolí byla pro ni Mi v Zemi úsměvů (premiéra 24. ledna 1948), jako svou poslední roli ztvárnila Paní Briceovou v muzikálu Funny Girl (premiéra 26. 2. 2000). Svým posledním vystoupením na plzeňském jevišti 1. listopadu 2001 završila neuvěřitelnou dvaašedesátiletou profesionální kariéru. Plzeňským divákům hrála a zpívala 54 let. V roce 1999 u příležitosti 5. ročníku Dnů operety a muzikálu a stého výročí narození Oldřicha Nového udělili Jednota hudebního divadla, Asociace profesionálních divadel ČR a Národní divadlo v Brně Dagmaře Stříbrné Pamětní diplom Oldřicha Nového za významný přínos k rozvoji hudebně-zábavného divadla. Její umělecké i lidské kvality ovlivnily v plzeňském operetním souboru několik generací umělců i diváků. Proto zůstane trvale zapsána do srdcí mnoha Plzeňanů.
Poslední rozloučení s paní Dagmarou Stříbrnou se uskuteční v pondělí 7. června 2010 ve 13.00 hod. ve Velké obřadní síni na Ústředním hřbitově v Plzni.
Článek napsán v využitím oficiálního smutečního prohlášení DJKT Plzeň, jehož autorem je dramaturg Jiří Untermüller.
Foto: Pavel Křivánek a archiv DJKT Plzeň