Po dvou letech chystá činohra libereckého Divadla F.X. Šaldy pro své diváky opět muzikál. Po žhavé novince Urinetownu tentokrát dramaturg souboru Jan Tošovský sáhl po osvědčené české klasice – Baladě pro banditu Miloše Štědroně a Milana Uhdeho. Příběh legendárního zbojníka z dvacátých let minulého století zná snad každý, přinejmenším z nahrávek nebo televize. Od pětadvacátého března se diváci mohou těšit na jeho libereckou jevištní podobu. Režie se opět zhostí Lucie Málková, v hlavní roli Nikoly se vystřídá Martin Stránský, Tomáš Váhala a Petr Semerád. Roli Nikolovy lásky Eržiky ztvární Karolína Baranová, četnickým velitelem bude Tomáš Impseil a hospodským Magerim Václav Helšus.
Román Ivana Olbrachta je dramatickým příběhem o válečném zběhovi, jeho lásce ke krásné Eržice, příběhem o mstě za příkoří, pronásledování, o zradě a smrti. Jeho kouzlo po několika desítkách let upoutalo i prozaika a dramatika Milana Uhdeho, který napsal o Nikolovi divadelní hru pod názvem “Balada pro banditu”. Spojením prvků minulosti a přítomnosti, dokumentu a mýtu, se příběh změnil v baladu o tom, jak věčný a silný je lidský sen o svobodě a štěstí. Muzikál se stal příběhem o lásce, temných kouzlech, lidské závisti i o takřka nemožném boji za svobodu, který také nadčasově zrcadlí lidský smysl pro spravedlnost. Písně, které jsou organickou součástí děje, zkomponoval skladatel Miloš Štědroň. Některé z nich doslova zlidověly.
Když nové dílo, které je též někdy nazýváno „trampským muzikálem“, poprvé v roce 1975 uvedlo brněnské divadlo Husa na provázku, jen několik málo zasvěcených tušilo, že jeho spoluautorem je tehdy zakázaný spisovatel a dramatik Milan Uhde. V hlavních rolích původního nastudování zazářil herec Miroslav Donutil společně se zpěvačkou Ivou Bittovou, ale také například Martin Havelka nebo Bolek Polívka. Inscenace zaznamenala tak obrovský úspěch, že ji režisér Vladimír Sís o tři roky později převedl také na filmové plátno a se stejnými představiteli zasadil děj do rámce malého přírodního divadélka.
Foto: Zdeněk Úlehla, DFXŠ Liberec (záběry ze zkoušek)