Nejúspěšnější evropské divadelní novinky, i celá řada kontroverzních inscenací – takový bude 19. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který hostí tradičně Plzeň, tentokrát v termínu 14. – 22. září 2011. Jak uvádí tiskový mluvčí festivalu Jiří Sedlák, diváci budou mít příležitost vidět pozoruhodná představení našich i zahraničních souborů. Letos dorazí hosté z Běloruska, Maďarska, Polska, Ruska a Slovenska. Zároveň publikum zhlédne nejlepší domácí inscenace uplynulé sezony, které pečlivě vybrala dramaturgická rada. Hlavní program doplní představení alternativního a pohybového divadla, současného tance a nového cirkusu, diskuse a výstavy.

Festival slavnostně zahájí 14. září slavné moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s činohrou Strýček Váňa v režii předního litevského režiséra Rimase Tuminase. Inscenaci, která sbírá nejprestižnější ocenění, jako například Mezinárodní Stanislavského cenu 2010 nebo Zlatou masku 2011, uvidí diváci již o dva dny dříve také na scéně Státní opery Prahy.

“Velkým, a možná kontroverzním zážitkem se stane hostování budapešťského Národního divadla s inscenací Led Vladimíra Sorokina,” upozorňuje Kamila Černá, vedoucí dramaturgické rady festivalu.
“Inscenace o podivném bratrstvu vyvolených v současné Moskvě předvádí s neobvyklou otevřeností řadu erotických a násilnických scén. Ty ale nepůsobí samoúčelně, ale odkazují na bizardnost soudobé ruské reality a skládají se v groteskní podobenství o hledání smyslu života v zemi, jejíž historie ani současnost nedává smysl,” dodává Černá.

Dvojí zastoupení bude mít letos na festivalu Polsko i Slovensko. Zatímco naši severní sousedé přivezou do Plzně fascinující kompozici pro čtyři “hudebníky” Stůl a inscenaci Chór žen, která získala několik nominací v kategorii nejlepší polská hudební inscenace a nejlepší alternativní divadlo, Slovenské národní divadlo uvede hru Hollyroth, ve které herec Robert Roth originálně vypráví a zpívá o podivném osudu spisovatele a kněze Jána Hollého. Divadlo P.A.T. v koprodukci se Štúdiem 12 předvede inscenaci M.H.L. o osudech režisérky Magdy Husákové – Lokvencové, první ženy Gustáva Husáka. Českou divadelní tvorbu budou reprezentovat hlavně nové inscenace mladé režisérské generace, například Daniela Špinara, Jana Friče, Anny Petrželkové nebo Jana Mikuláška.

Reprezentativní přehlídku už tradičně doplňuje epilog a alternativní program na různých místech Plzně. V rámci epilogu se publikum může těšit na populární představení pražské Ypsilonky, Činoherního klubu, Dejvického divadla a Divadla v Řeznické. Alternativou ožije převážně budova v prostoru železniční zastávky Plzeň – Jižní předměstí, kde své nebývalé kousky předvede například performer Ondřej Lipovský, Cirkus Mlejn nebo soubory Evrybáby, NANOHACH či Kornyag Theatre. Festival doprovodí výstava evropského divadelního plakátu, nejrůznější besedy a workshop a výstava divadelních fotografů.

Závěr oficiální části festivalu bude patřit opeře. Hostitelské Divadlo J.K. Tyla v Plzni uvede 18. září na scéně Velkého divadla moderní inscenaci slavné Verdiho opery Rigoletto v režii kontroverzního maďarského režiséra Róberta Alföldiho a pod taktovkou šéfdirigenta operního souboru Ivana Paříka. V rolích Vévody a Gildy vystoupí mladí umělci Paul Gaugler a Ildikó Szakácz, kteří své hostování získali na základě mezinárodní soutěže Armel Opera Competition and Festival, titulní role přisluhovače, hrbatého šaška a zhrzeného otce Rigoletta se během festivalového představení zhostí Vladislav Zápražný.

Foto:
1) Marta Kolafová, DJKT Plzeň, Rigoletto
2) Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského, Chór žen
3) Logo festivalu

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň