Novou inscenaci slavné Kálmánovy operety Čardášová princezna uvede už zítra v premiéře operetní a muzikálový soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě na scéně Divadla Jiřího Myrona. Populární operetní lovestory v režii Lumíra Olšovského nabídne bohatou přehlídku slavných melodií ve velkorysé výpravě. Kromě oblíbených sólistů NDM vystoupí v inscenaci také špičkoví hostující umělci, například Luisa Albrechtové, kterou velmi dobře zná i operetní publikum ve Vídni, nebo dlouholetá hvězda Hudebního divadla Karlín Galla Macků.

Mladý vídeňský kníže Edwin se zamiluje do hvězdy budapešťského kabaretu Orfeum Sylvy Varescu. Ta ale právě odjíždí na turné do Spojených států a Edwin sám je povolán zpět ke svému pluku. Aby Edwin Sylvě v odjezdu zabránil, udělá okamžité rozhodnutí: Nabídne Sylvě manželství a své rozhodnutí stvrdí ještě tentýž večer před notářem přímo v Orfeu. Současně ale přichází od jeho rodičů formální oznámení Edwinových zásnub se sestřenicí Anastázií. Není přece morální, aby se šlechtic oženil s kankánovou hvězdou! Sylva se o zasnoubení dozví a rozhodne se, že Edwina řádně vytrestá… Jaká by to ovšem byla opereta, bez pořádného happy endu!

Známý operetní skladatel Emmerich Kálmán na sebe upozornil už půvabnou operetou Podzimní manévry, jež vyprodávala v roce 1908 hlediště budapešťského Vígszínházu. Na nové dílo se brzo vypravila vídeňská delegace v čele s Wallnerem, Karczagem a operetním skladatelem Leo Fallem, který operetu vychválil takovým způsobem, který málokdy použije autor na adresu svého konkurenta. Podzimní manévry měly vídeňskou premiéru v Theater an der Wien 22. ledna 1909 a právě v tento den se stal Emmerich Kálmán, pozdější autor Čardášové princezny, Hraběnky Maricy, Bajadéry, Vévodkyně z Chicaga nebo Fialky z Monmartru, novou hvězdou vídeňské operety.

Premiéra Čardášové princezny se konala 15. listopadu 1915 v divadle Johann-Strauss-Theather ve Vídni. Libreto, původně nazvané Ať žije láska, napsali Leo Stein a Béla Jenbach. Sugestivní prostředí, ve kterém se opereta odehrává, bylo tak autentické, že vyvolalo odpor vídeňské kritiky a dílo bylo označeno za urážku monarchie. “Čardáška” však byla úspěšná i přes probíhající 1. světovou válku a ještě v jejím průběhu se hrála v Rusku (pod názvem Sylva) a v New Yorku (pod názvem “The Riviera Girl”). Dodnes patří k nejhranějším klasickým operetám společně se Straussovým Netopýrem a Lehárovou Veselou vdovou. Nesmrtelnost jí zajistil dobře zpracovaný příběh, a především populární valčíky a dynamické čardášové melodie.

V Ostravě se nové inscenace ujal známý herec a režisér Lumír Olšovský, který už nastudoval řadu muzikálů a činoher. Na otázku, jak se mu pracuje na klasické operetě, odpovídá:
“Čardášová princezna je mi den ode dne bližší. Nechtěl jsem ji režírovat jen jako salónní operetu s povrchním dějem, s postavami ne příliš uvěřitelnými, příběhem z červené knihovny… Pak se mi začala Čardáška odkrývat, nadchla mne a začal jsem jí věřit, což pro mě bylo příjemným překvapením. Chtěl bych, aby byla dobrá a věřím, že bude!”

K jeho slovům se přidává i půvabná Martina Šnytová, představitelka komtesy Stázi:
“Ostravští diváci operetu milují a jsem ráda, že v poslední době se v hledišti neobjevuje jen starší generace, ale i mladší diváci. Pokud se opereta poctivě zahraje, odzpívá a zatančí, mohou diváci vidět cosi ojedinělého. Opereta není mrtvým žánrem, protože ji publikum stále vyhledává. Miluje melodie, které zná a po představení si je mnozí sami zpívají.”

Emmerich Kálmán: ČARDÁŠOVÁ PRINCENZNA

Libreto: Leo Stein, Béla Jenbach
Překlad a úprava: Pavel Bár
Texty písní: Eva Bezděková
Režie: Lumír Olšovský
Režijní spolupráce: Gabriela Petráková
Dirigent: Karol Kevický, Jakub Žídek
Dramaturgie: Pavel Bár
Scéna: Šimon Caban
Kostýmy: Roman Šolc
Choreografie: Jana Hanušová-Vašáková
Sbormistr: Jakub Žídek

Osoby a obsazení:

Sylva Varescu: Jana Borková, Luisa Albrechtová
Edwin Roland: Josef Moravec
Hrabě Boni Kancsianu: Roman Harok, Robert Jícha
Komtesa Stázi: Martina Šnytová
Feri von Kerekes, zvaný Feri bácsi: Jan Drahovzal, Václav Morys
Miška, vrchní čišník: Libor Olma
Kníže Leopold Maria von Lippert – Weylersheim: Pavel Liška, Marcel Školout
Kněžna Anhilta, jeho žena: Galla Macků, Eva Zbrožková
Eugen von Rohnsdorff: Peter Svetlík
Hraběnka von Hoch-stack: Janka Hoštáková
Mac Grave: Josef Novák-Wajda
Kiss, advokát: Petr Miller
Juliska: Jana Kurečková
Aranka: Jana Tabrea
Kleo: Eva Villámová
Szerényi: Roman Žiška
Merö: Adam Škandera
Vihar: Josef Lekeš

Premiéry 17. a 19. ledna 2013 v Divadle Jiřího Myrona

Foto: Radoval Šťastný, NDM Ostrava