Pouhých pět dní po úspěšné premiéře Pokrevních bratrů v Meiningenu ředitel a režisér Městského divadla Brno Stanislav Moša odpremiéroval další muzikál v zahraničí. Tentokrát se jednalo o slavnou hudební komedii My Fair Lady, a to ve švýcarském městečku Walenstadt na břehu jezera Walensee. Tradice Divadla Walensee-Bühne vznikla v roce 2005, kdy byl poprvé na břehu jezera vystavěn majestátní amfiteátr pro dvě tisícovky diváků. V roce 2006 se tradice open air divadla ustálila a bylo dohodnuto, že se divadelní představení budou v tomto úchvatném koutu Evropy hrát jednou za dva roky. Tak mohli švýcarští, ale také rakouští, němečtí či lichtenštejnští diváci, kteří do kantonu St. Gallen nemají dále než 100 km, těšit divadelními inscenacemi jako Tell, Die Schwarzen Brüder či Heidi, s níž je tento kraj neodmyslitelně spjat. Pro rok 2014 byl divákům vybrán legendární kus z pera A. J. Lernera a F. Loeweho My Fair Lady. Nastudováním byl pověřen Stanislav Moša, který si do Švýcarska přivezl početný tým svých stálých spolupracovníků – dirigenta Dana Kalouska, scénografa Christopha Weyerse, kostýmní návrhářku Andreu Kučerovou či choreografa Igora Barberiće.
O divadelní produkce je zde neobyčejný zájem, což dokládá návštěvnost, která se vyšplhá až na 50 tisíc diváků, i úspěšný předprodej – již nyní je celkových 25 repríz z více než z 85 % vyprodaných. Herecké obsazení je mezinárodní – režisér Moša si v rámci konkurzů vybral z herců švýcarských, rakouských a německých, jednu z rolí (company, Jamie) dokonce nastudoval i člen souboru MdB Karel Škarka. Hraje se v německém jazyce, přičemž londýnské nářečí cockney (v Brně hantec) byl převeden do „schwitzer deutsch“, tedy do švýcarského nářečí. Vedle výborných hereckých výkonů (v hlavních rolích vystoupili Eveline Suter, Alexander Franzen, Christoph Wettstein a řada dalších) sklidil mohutný aplaus i čtrnáctičlenný orchestr, sestavený z českých hudebníků a členů orchestru Městského divadla Brno. Příběh květinářky Lízy Doolittlové mohou diváci zhlédnout až do 23. srpna 2014.
Slavný americký muzikál My Fair Lady měl premiéru na Broadwayi v roce 1956 a dosáhl zde rekordního počtu 2717 repríz. Napsali jej libretista Alan Jay Lerner a hudební skladatel Frederick Loewe podle divadelní hry Pygmalion G.B.Shawa, jenž zase čerpal inspiraci v starověkých řeckých bájích. Muzikál má svoji velmi slavnou filmovou adaptaci z roku 1964, která získala osm Oscarů, včetně ceny za režii pro George Cukora. Roli Elizy nemohla hrát Julie Andrewsová, která ji hrála a zpívala mnohokrát na divadle, neboť producent filmu Jack Warner z vedení studia Warner Brothers si nepřál, aby hlavní roli získala ve světě málo známá divadelní herečka. Proto do filmu obsadil mnohem populárnější Audrey Hepburn, kterou v hudebních číslech dabovala zpěvačka Marni Nixonová. Oscara za nejlepší mužský herecký výkon si také odnesl Rex Harrison za roli Henryho Higginse.
Foto: Jef Kratochvil